Nedostupných léků mírně ubylo, v září zaznamenali čeští lékárníci „už jen“ 87 výpadků léků

Česká lékárnická komora (ČLnK) od července pravidelně zveřejňuje seznam nedostatkových léků v lékárnách. Iniciativa Komory na situaci pozitivní vliv, počet nedostupných léků se mírně snížil. I přesto v průběhu měsíce září nahlásili lékárníci ze všech regionů výpadky celkem 87 léků. Podle zářijové analýzy ČLnK chyběly v lékárnách nejen nahraditelné léky na průjem či ředění krve, ale i těžko nahraditelné léky na rakovinu prsu či léky pro pacienty s Wilsonovou chorobou.

V průběhu měsíce září nahlásili lékárníci ze všech regionů výpadek celkem u 87 léků. V porovnání se srpnem, kdy takových hlášení proběhlo 93, tak došlo k mírnému poklesu. Nejčastěji chyběl přípravek zvyšující odolnost cév Detralex, konkrétně jeho nejčastěji předepisované balení o velikosti 120 tablet. A přípravek Hidrasec, který je určen k léčbě příznaků akutního průjmu. Celkem jedenáct nedostupných léčivých přípravků bylo přitom v lékárnách jinými léky nenahraditelných nebo těžko nahraditelných: Braltus, Ciplox, Ciprinol, Clostillbegyt, Dostinex, Esobec inhaler, Metalcaptase, Tamoxifen, Targin, Virgan a Vitamin A (tablety).

Absence nenahraditelných léků je nadále problémem

Z lékáren stále přichází nová hlášení o nedostupnosti léčiv. „V lékárnách nechybí pouze léky, které mají vhodnou alternativu, ale k dispozici někdy nejsou ani těžko nahraditelná léčiva. Například v září chyběl lék Metalcaptase užívaný při závažných stavech nebo lék proti bolesti Targin. Oba léčivé přípravky jsou nenahraditelné,“ upozorňuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.

Dalším přípravkem, který u nás není k dostání, je například tabletová forma Vitaminu A. „Problém s nedostupností Vitaminu A se přitom nepochopitelně týká pouze České republiky, protože v zahraničí běžně dostupný je,“ říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK a dodává: „Ideální není ani situace u léčiva Tezefort, kde chybí balení s 90 tabletami, které je bez doplatku, a k dispozici jsou jenom malá doplatková balení.“

Nedostupných léků pomalu ubývá, ale ještě je co zlepšovat

Vytrvalé informování ČLnK o nedostatcích léků má na problematiku pozitivní vliv. „Nenahraditelný lék Virgan, určený na virové infekce oka, chyběl od března 2017 do září 2018. Nyní se v lékárnách znovu objevil,“ poukazuje na pozitivní změnu Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK. V posledních dnech byl znovu dostupný také lék na poruchy cyklu u žen Clostillbegyt: Podle našich informací je nenahraditelný Clostillbegyt v lékárnách znovu k dispozici, avšak za podstatně vyšší cenu, kterou musí pacientky doplatit. Pacientky nově na přípravek doplácí 330 Kč,“ upozorňuje na aktuální situaci v lékárnách Bažantová.

Monopolní model dodávek léků by měl být zrušen. Komplikuje práci a pacientům léky nezajistí

Dle ČLnK ztratil současný model DTP, (Direct To Pharmacy, distribuce přes jediného, monopolního distributora) smysl a musí být zrušen. Tento model totiž léčivé přípravky pacientům nezajistí a pouze ohromně komplikuje práci lékárníků. „Dle platného zákona mají lékárny dostat lék do dvou pracovních dnů od objednávky. Je jasné, že v případě nahlášeného výpadku léku k jeho dodání v tomto termínu nedojde. Ale pokud výpadek není hlášený a přesto lék dostupný není, měl by dle názoru ČLnK Státní ústav pro kontrolu léčiv konat. Komora také žádá, aby ministerstvo zdravotnictví a SÚKL pružněji a častěji využívaly opatření proti vývozu léčiv uvedená v Zákonu o léčivech,“ shrnuje situaci s nedostupnými léky Chudoba.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

84 % Čechů má ve své domácnosti auto

Počet aut v Česku stále roste. Podle statistik Ministerstva dopravy u nás jen za minulý rok přibylo 230 tisíc osobních automobilů. Z průzkumu pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT vyplývá, že alespoň jeden automobil má ve své domácnosti 84 % Čechů. 30 % z nich financovalo jeho nákup půjčkou.

Nízká nezaměstnanost brzdí rozvoj firem

76 procent českých exportérů vnímá jako bariéru v rozvoji podnikání současnou nízkou nezaměstnanost. Společnosti na tuto situaci reagovaly nebo plánují reagovat cíleným zaměstnáváním cizinců (63 procent) a více jak polovina  firem bude řešit tuto situaci robotizací. 6 procent českých firem některé …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru