Negativní nálada z Německa se přenáší do České republiky

Spotřebitelé věří české ekonomice více než podnikatelé, komentují aktuální data Českého statistického úřadu čeští ekonomové. „Příčinu této situace můžeme hledat na pracovním trhu, kde napjatá situace vede k růstu mezd, což se zrcadlí ve vyšší spotřebě. Vyšší mzdy se však odráží i v růstu mzdových nákladů, což podnikatelům dělá vrásky na čele,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Na spotřebitele nepříznivě doléhá růst cen, zejména energií v čele s elektřinou a bydlení a také některých druhů potravin. Foto: Pixabay

Většina makroekonomických dat je podle Křečka orientována do minulosti a nedokáže s předstihem reagovat na aktuální dění v ekonomice. „Výjimkou jsou předstihové ukazatele, které mapují důvěru v ekonomiku,“ vysvětluje ekonom a dodává, že souhrnný indikátor důvěry v lednu klesl o 0,6 bodu na hodnotu 98,0. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil dokonce o 0,7 bodu na hodnotu 95,7. Naopak důvěra spotřebitelů se nezměnila a zůstala na hodnotě 109,2.

„Nálada spotřebitelů zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Meziročně ovšem spotřebitelé vykazují výraznější zhoršení nálady než podnikatelé,“ upozorňuje hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Na spotřebitele, tvrdí ekonom, nepříznivě doléhá růst cen, zejména energií v čele s elektřinou a bydlení a také některých druhů potravin. „Navíc vnímají, že česká ekonomika prochází fází zpomalení, v médiích se hovoří o možné další krizi, což se vše ve výsledku projevuje mírným zvýšením obav ze ztráty práce,“ doplňuje Kovanda.

PSALI JSME:
Česká ekonomika doplácí na silnou provázanost s německou ekonomikou

V meziročním srovnání se důvěra v českou ekonomiku snížila. To může být podle Křečka způsobeno negativním vývojem v Německu, kde došlo k poklesu tempa růstu ekonomiky. „S vážnými problémy se potýkají i další velké ekonomiky Evropské unie. Itálie je pod tlakem trhů, kvůli nezodpovědnému hospodaření. Francie se zas potýká s protesty žlutých vest, které se staví proti vládním reformám. Zcela specifická je situace v Británii, které hrozí recese kvůli nezvládnutému brexitu,“ vyjmenovává Křeček.

Tuzemští průmyslníci podle Kovandy doplácejí zejména zpomalení německé ekonomiky a tamního průmyslu, které zase souvisí s růstem napětí v mezinárodních obchodních vztazích a se zvolněním tempa růstu Číny. „Celkově konjunkturální ukazatele, tedy ukazatele předstihového rázu, poskytují spíše nepříznivý obrázek nadcházejícího vývoje české ekonomiky. Při pokračujícím zhoršování nálady podnikatelů je jen otázkou času, kdy se vážněji zhorší sentiment spotřebitelů,“ uzavírá Kovanda.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.