Nejčastější covidové situace na dovolené v zahraničí? Jejich řešení i náklady se napříč zeměmi liší

V době koronaviru nás při cestování mohou potkat dva základní druhy nepříjemností spojených s covid-19. Samotné onemocnění koronavirem nebo nařízená karanténa, do které musí člověk nastoupit i v případě, že neonemocní. V různých destinacích se podle ERV Evropské pojišťovny, která je tuzemským lídrem na trhu cestovního pojištění, řešení těchto situací a s nimi související náklady značně liší.
Pozitivní testy mívají i klienti, kteří nedávno prodělali covid-19. Přijde se na ně nejčastěji hned po příletu, nebo naopak před odletem v rámci nařízených testů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

První situací je, když člověku v zahraničí vyjde pozitivní test. U většiny případů, které pojišťovna řeší, jde o mírný průběh nemoci. Klient je tedy izolován v pokoji v oddělené části hotelu nebo ve speciálním „covid hotelu“.

Taková situace přitom může potkat i klienty, kteří již podstoupili očkování. „Očkování riziko nákazy snižuje, ale nevylučuje. Máme už i klientku, která byla v zahraničí covid pozitivní, dokonce s těžším průběhem, přestože za sebou měla obě dávky očkovací vakcíny,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Pojišťovna se ale setkává i s tím, že pozitivní testy mívají klienti, kteří nedávno prodělali covid-19. Přijde se na ně nejčastěji hned po příletu, nebo naopak před odletem v rámci nařízených testů.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Nově se lze pojistit proti covidu i do tmavě červených destinací

„V takovém případě vznikají náklady na lékařskou péči, případný pobyt v nemocnici, testy včetně závěrečného negativního, delší ubytování, náhradní letenku zpět domů, někdy i doplnění stravy. V covid hotelech totiž nemusí být vždy dostatečná,“ říká Divoký. Pojišťovna podle něj k této situaci přistupuje jako ke standardnímu onemocnění, takže veškeré náklady s ním spojené se hradí jako tzv. léčebné výlohy.

Druhou nejčastější situací je, kdy člověk sám není covid pozitivní, ale musí do karantény, protože je pozitivní někdo z jeho rodiny, nebo je vyhlášena preventivní karanténa, například na celý hotel. V takovém případě je také izolován v pokoji v oddělené části hotelu nebo ve speciálním covid hotelu, nejčastěji spolu s rodinným příslušníkem, kvůli jehož pozitivitě je v karanténě.

Do karantény se lidé dostávají zpravidla hned po příletu, nebo před odletem v rámci nařízených testů. V takovou chvíli vznikají náklady na delší ubytování, náhradní letenku zpět domů, někdy i doplnění stravy. Testy se ale v tomto případě z pojištění nehradí, upozorňuje Divoký s tím, že pro krytí těchto nákladů je třeba mít sjednáno připojištění speciální variantu pojištění.

PSALI JSME:
Brexit změnil cestování do Velké Británie. Jak je to s kartou EHIC?

Řešení covidových situací v konkrétních destinacích

Egypt

Hotely mají vyčleněné patro pro pozitivní osoby a v karanténě zůstává pouze pozitivní pacient, který v ní dle nařízení musí zůstat 7-10 dní. Některé hotely poté umožňují volný pohyb klienta po hotelu. Při negativním PCR testu je možné karanténu opustit dříve.

Zajímavostí pak je, že v Egyptě jsou nově dostupné antigenní testy, ty ale nemají žádnou „váhu“ pro ukončení karantény. Příznivé jsou však ceny za ubytování, které pojišťovna většinou prodlužuje přes původní cestovku. Řádově jde o 50-100 eur za pokoj na noc.

„Pokud jde o případ těžkého průběhu covid-19, který vyžaduje hospitalizaci na JIP a následné pokračování léčby na standardním pokoji, náklady rapidně rostou až k tisíci eur za den,“ říká Divoký.

PSALI JSME:
Nejrizikovější dovolenkovou destinací je Egypt

Kanárské ostrovy

Na „Kanárech“ je karanténa nejčastěji nařízena jen pro pozitivní osobu, někdy i osoby, které s ní byly ve styku, a to na dobu deseti dní. Hotely mají pro tyto případy vyčleněné pokoje a jejich cena se pohybuje v rozmezí 100-150 eur/noc.

„V létě loňského roku uzavřela španělská vláda dohodu s AXA Spain o tom, že všichni turisti na Kanárských ostrovech mohou získat zdarma pojistku na krytí nákladů spojených s covid-19. V praxi ale nemocnice upřednostňují komerční cestovní pojištění na covid, které mají klienti sami sjednáno,“ upozorňuje Divoký.

Spojené arabské emiráty

V destinaci zůstává pouze pozitivní klient, ti negativní bývají obvykle propuštěni k odletu domů. Délka karantény se liší dle jednotlivých Emirátů na 7-10 dní. Při pozitivním testu se pak prodlužuje o dalších pět dní. Některé hotely mají vyčleněné patro pro pozitivní osoby, existují ale také dva vyčleněné karanténní hotely. Převoz do nich může nařídit místní hygiena (DHA).

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Karanténní hotely nepřijímají aktuálně dle vládního nařízení on-line booking a vyžadují platbu ihned při check-inu. „V případě potřeby může naše asistence provést úhradu kreditní kartou, pokud s tím hotelový management bude souhlasit,“ říká Vlastimil Divoký.

„Cena za pobyt v karanténě je zde výrazně vyšší a vychází na 150–200 eur za osobu na den, pokud jde o karanténní hotel. Předpokládaný odhad za hospitalizaci s těžkým průběhem covid-19 je 800 eur za den,“ upřesňuje Divoký.

Maledivy

Maledivy mají pro karantény vyčleněné celé resorty, ve kterých zůstávají pozitivní osoby i ti, se kterými přišly do styku. Délka karantény je pevně stanovena na 14 dní, poté jsou klienti propuštěni bez ohledu na výsledek kontrolního testu.

Pozitivní i negativní osoby jsou obvykle ubytovány společně. „Ceny za pobyt v karanténním hotelu se pohybují v rozmezí 100-150 eur na osobu za den. Předpokládaný odhad ceny za hospitalizaci s těžkým průběhem covid-19 je 1200 eur denně,“ uzavírá Vlastimil Divoký.

PSALI JSME:
Prodloužený víkend u moře bez testu a karantény? V Albánii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru