Zatímco většina tuzemských médií se soustředila na to, kdo je v Česku nejbohatší, vzali jsme to z opačného konce. Tedy kdo podle Forbesu patří mezi „nejchudší české miliardáře“. Vypadli třeba Světlík a Dienstl, a pokud se podíváme jen na posledních pět z první stovky, jsou tam samí nováčci, přesněji řečeno propadlíci z vyšších pozic v minulém roce.
Na posledním místě se objevil obchodník s plynem a elektřinou Aleš Graf, jehož Centropol nejenže přežil energetickou krizi a rok 2021, ale ještě z ní dokázal něco vytěžit. Hodnota jeho majetku se tehdy zvýšila o 4,3 na celkových 6,7 miliardy korun. V minulém roce však Forbes ocenil jeho majetek už jen na čtyři miliardy, což ho po pádu ze 71. pozice ještě udrželo v přehledu nejbohatších Čechů.
Pokles zaznamenal i holding Zdeňka Ptáčka a jeho synů, kteří nabízejí širokou paletu zboží pro topení, plyn, vodu i inženýrské sítě. Širší veřejnosti jsou však známá spíš jejich koupelnová studia, byť firma zaměstnává asi dva tisíce lidí. Pokles o 0,9 miliardy snížil hodnotu firmy rovněž na čtyři miliardy korun, což stačí jen na 99. místo.
Na 97. a 98. místi klesli Josef Průša a jeho jmenovec Ondřej Průša ve firmě Prusa Research známé hlavně svými s 3D tiskárnami. V první stovce nejsou nováčky, o rok dříve drželi 84. a 85. pozici. Totéž platí o Pavlu Sehnalovi, jehož Aquapalace a Slavia pojišťovnu, zná asi každý. Propadl sice na 96. z 92. místo, ale jeho majetek ohodnocený na 4,2 miliardy žádnou ztrátu neutrpěl.
Z posledních míst žebříčku roku 2023 zmizeli Simona a Robert Kijonkovi (kdo by neznal Zásilkovnu, pozn. aut.), kteří si z 97. polepšili na 81. místo, investor zachraňující padlé firmy Igor Fait, který si postoupil z 96. na 88. místo a Petr Borkovec se svojí Partners Bankou, jenž poskočil o deset míst na 89. pozici s pěti miliardami korun.
Z první stovky letošního žebříčku Forbesu ale vypadl dlouholetý spolupracovník Pavla Tykače, Jan Dienstl, který rekultivuje Tykačovy uhelné doly u Mostu, ne proto, že by nezbohatl, ale naposledy zveřejněných 3,6 miliardy korun dnes už prostě nestačí.
Jak je na tom další zmizelý Jan Světlík (loni na 98. příčce žebříčku), někdejší král Vítkovic, není úplně jasné. Jeho Cylinders Holding byly před rokem časopisem Forbes oceněny na čtyři miliardy, což by mělo stačit, ale zřejmě už je leccos jinak. Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu ho na jaře obvinili z daňových podvodů ještě z dob, kdy vládl společnosti Vítkovice Heavy Machinery.
I když v první stovce miliardářů Světlík není, objevil se v aktuálním žebříčku největších rodinných firem roku 2024 časopisu Forbes, a to na 26. místě s majetkem 5,1 miliardy korun, což by jej v miliardářské tabulce řadilo na 86. místo, jenže tam není.
Podobně dopadl Tomáš Raška, většinový majitel a šéf investiční skupiny Natland, jenž se před lety v žebříčku tuzemských miliardářů objevoval. Na svém webu sice Natland uvádí auditovanou hodnotu společnosti 5,7 miliardy korun, Raška však mezi stovkou nejbohatších Čechů chybí. Majoritní podíl na to zřejmě letos nestačí.
Jak řekl klasik „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin“.
Jen nepřichází ten trest…