Nejdražší mince v aukci pokořila hranici 10 milionů korun

Dosud největší letošní sálová dražba mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která proběhla minulý pátek, zaznamenala úspěch nad očekávání. Nejvzácnější minci s motivem Albrechta z Valdštejna si novopečený majitel odnesl za 10,5 milionů korun. Aukci pořádal největší, česko-slovenský, aukční dům s numismatikou – Macho & Chlapovič.
Největším lákadlem páteční aukce byl desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631. Mincí s podobiznou českého politika a vojevůdce se dochovalo jen velmi malé množství. Foto: Aukční síň Macho & Chlapovič

Oproti předběžnému očekávání se 518 nabízených položek vydražilo o 34 milionů korun více, než činily původní odhady, informoval aukční dům. Mince a další numismatický materiál, který aukce zájemcům nabídla, pocházel z několika zemí, mezi kterými kromě Česka a Slovenska nechyběla například Velká Británie, Německo, Rusko, ale třeba i Vatikán.

Hodnota numismatických materiálů byla před aukcí odhadována na přibližnou sumu 120 milionů korun. Už dopředu však bylo stále více patrné, že se vzhledem k aktuální inflaci a celkové situaci ve světě zájemci o mince, bankovky a medaile doslova poperou. Výsledkem tak bylo překročení původního odhadu o 34 milionů.

Všech 518 položek, o které svedlo boj přes tisíc zájemců, z aukční nabídky během jediného dne doslova zmizelo. „Vidíme enormní zájem nejen o investiční zlato a stříbro, ale taky o špičkový numismatický materiál. Potvrzuje se už léta trvající trend, kdy se sběratelé snaží cenné mince spíše nakupovat než prodávat,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič.

Největší lákadlem páteční  aukce, a to desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631, „šel“ do aukce s vyvolávací cenou pět milionů korun. Po napínavém souboji nakonec pokořil magickou hranici 10 milionů a vydražen byl za 10 532 000 korun. „Naše očekávání před aukcí se naplnilo v podobě více než dvojnásobné finální prodejní ceny, kterou si tato mince bezesporu zaslouží, “ vysvětlil.

Tato mince má podle něj kromě své vnitřní ceny zlata a umělecké hodnoty, také velmi silný příběh, protože císař Ferdinand II. po Valdštejnově úkladné vraždě v roce 1634 přikázal roztavit všechny mince s podobiznou českého politika a vojevůdce, takže se jich dochovalo velmi malé množství. Vévoda Albrecht z Valdštejna byl ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království.

Druhou nejvýše vydraženou položkou se stala sada zlatých a stříbrných medailí s Alexandrem Dubčekem, která se prodala za 9,7 milionů korun. Značných úspěchů dosáhly československé zkušební ražby, u kterých se v mnoha případech prodejní ceny vyšplhaly na několikanásobek cen vyvolávacích.

Příkladem je zkušební ražba dvacetikoruny z roku 1938 s vyvolávací cenou 488 tisíc korun. Konečná suma se zastavila až na částce sedm milionů korun. Jedná se o velice vzácný exemplář, který dokládá, že stát chtěl v roce 1938 vydat dvacetikorunou minci k 20. výročí vzniku republiky. Pod tíhou mnichovského diktátu k vydání však nakonec nedošlo.

Vysokých cen dosáhly i mnohé jiné aukční položky. Za zlatou kremnickou medaili z roku 1686, která byla vyražena u příležitosti osvobození Budína od Turků, nový majitel zaplatil pět milionů Kč. Také prodejní ceny desetidukátu z roku 1629 a pětidukátu z roku 1623 z období vlády Ferdinanda II. v obou případech překročily částku pěti milionů korun.

Od pondělí do čtvrtka ještě probíhá elektronická aukce, jejíž náplní bude například rozsáhlá sbírka drobných mincí (nejen) Leopolda I. od významného sběratele. Ten sbírku přibližně 700 mincí systematicky budoval více než 40 let. Předpokládá se, že po jejím ukončení by obě aukce dohromady měly překročit částku 160 milionů korun, informoval aukční dům.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB