Nejen Ukrajinci. Firmy loví zaměstnance i v Rusku nebo Srbsku

Tuzemským podnikům kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovních sil nezbývá nic jiného než lovit v zahraničí. Zájem o zaměstnance v zemích mimo Evropskou unii narůstá. Kromě tradiční Ukrajiny je poptávka po nových pracovnících třeba v Rusku nebo Srbsku. Ukazuje to průzkum Regionální hospodářské komory Brno.

Největší poptávka je po dělnických profesích, jako jsou svářeči nebo obráběči. Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že zaměstnávání osob z takzvaných třetích zemí s sebou přináší mnoho zákonných povinností a podmínek, tuzemské firmy to často od najímání zahraničních sil odrazuje. Proto vznikají různé podpůrné projekty, které mají zaměstnávání cizinců usnadnit.

Nedávný průzkum, který mezi firmami provedla Regionální hospodářská komora Brno, přitom dokazuje, že o zaměstnance ze zemí mimo Evropskou unii je stále větší zájem. „Téměř 48 procent respondentů z řad personalistů a majitelů firem uvedlo, že by rádi přijali zaměstnance z Ukrajiny. Více než 26 procent pak mělo zájem i o pracovníky ze Srbska či Ruska,“ uvedl předseda brněnské hospodářské komory Ladislav Chodák. Největší poptávka je po dělnických profesích, jako jsou svářeči nebo obráběči. V kurzu jsou ovšem rovněž řidiči dálkové dopravy.

SLOŽITÉ SCHVALOVÁNÍ

Zatímco lidé přicházející z EU mají podmínky téměř srovnatelné s Čechy, cizince ze třetích zemí čeká důkladný schvalovací proces. K obdržení zaměstnanecké karty potřebují mnohdy prokazovat odbornou způsobilost, musejí předkládat existující pracovní smlouvu a prověřována je i společnost, pro niž mají pracovat. Při změně pozice či zaměstnavatele navíc musejí vše hlásit. Pokud by pak o zaměstnání přišli a do dvou měsíců nepodali souhlas se změnou zaměstnavatele, zaměstnanecká karta jim zanikne bez nároku na její obnovení.

Právě administrativa spojená s najímáním pracovníků ze zahraničí odrazuje často jak firmy, tak zahraniční dělníky. Vláda proto v poslední době podnikla několik kroků, které by měly urychlit a usnadnit zaměstnávání lidí ze třetích zemí. Šlo především o podporu zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. A zájem je obrovský. Zájem projevily stovky firem. „Stanovené měsíční kvóty jsou stabilně vyčerpávány,“ řekl Lukáš Prokeš z ministerstva průmyslu.

NELEGÁLNÍ ZAMĚSTNÁVÁNÍ

Najímání pracovníků ze Srbska má pak zase usnadnit plánovaný projekt Regionální hospodářské komory Brno. „Zatímco zaměstnávání Ukrajinců už je v Česku poměrně známé, nyní začínají tuzemští zaměstnavatelé spatřovat zajímavý a dosud nevytěžený zdroj lidské síly v Srbsku. Připravujeme proto projekt, který by měl zpřehlednit a zjednodušit transfer pracovníků z této balkánské země,“ uvedl Čeněk Absolon, ředitel Regionální hospodářské komory Brno.

Stále se najde dost firem, které obcházejí stanovené podmínky a zaměstnávají cizince nelegálně. Jen v Jihomoravském kraji kontroly do letošního září odhalily 27 porušení zákona při zaměstnávání cizinců a 160 nelegálních pracovníků. „Provedli jsme kontroly celkem v 861 společnostech a udělili 34 pokut ve výši téměř devatenácti milionů korun,“ potvrdil Jiří Malota z Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB