Nejen Ukrajinci. Firmy loví zaměstnance i v Rusku nebo Srbsku

Tuzemským podnikům kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovních sil nezbývá nic jiného než lovit v zahraničí. Zájem o zaměstnance v zemích mimo Evropskou unii narůstá. Kromě tradiční Ukrajiny je poptávka po nových pracovnících třeba v Rusku nebo Srbsku. Ukazuje to průzkum Regionální hospodářské komory Brno.

Největší poptávka je po dělnických profesích, jako jsou svářeči nebo obráběči. Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že zaměstnávání osob z takzvaných třetích zemí s sebou přináší mnoho zákonných povinností a podmínek, tuzemské firmy to často od najímání zahraničních sil odrazuje. Proto vznikají různé podpůrné projekty, které mají zaměstnávání cizinců usnadnit.

Nedávný průzkum, který mezi firmami provedla Regionální hospodářská komora Brno, přitom dokazuje, že o zaměstnance ze zemí mimo Evropskou unii je stále větší zájem. „Téměř 48 procent respondentů z řad personalistů a majitelů firem uvedlo, že by rádi přijali zaměstnance z Ukrajiny. Více než 26 procent pak mělo zájem i o pracovníky ze Srbska či Ruska,“ uvedl předseda brněnské hospodářské komory Ladislav Chodák. Největší poptávka je po dělnických profesích, jako jsou svářeči nebo obráběči. V kurzu jsou ovšem rovněž řidiči dálkové dopravy.

SLOŽITÉ SCHVALOVÁNÍ

Zatímco lidé přicházející z EU mají podmínky téměř srovnatelné s Čechy, cizince ze třetích zemí čeká důkladný schvalovací proces. K obdržení zaměstnanecké karty potřebují mnohdy prokazovat odbornou způsobilost, musejí předkládat existující pracovní smlouvu a prověřována je i společnost, pro niž mají pracovat. Při změně pozice či zaměstnavatele navíc musejí vše hlásit. Pokud by pak o zaměstnání přišli a do dvou měsíců nepodali souhlas se změnou zaměstnavatele, zaměstnanecká karta jim zanikne bez nároku na její obnovení.

Právě administrativa spojená s najímáním pracovníků ze zahraničí odrazuje často jak firmy, tak zahraniční dělníky. Vláda proto v poslední době podnikla několik kroků, které by měly urychlit a usnadnit zaměstnávání lidí ze třetích zemí. Šlo především o podporu zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. A zájem je obrovský. Zájem projevily stovky firem. „Stanovené měsíční kvóty jsou stabilně vyčerpávány,“ řekl Lukáš Prokeš z ministerstva průmyslu.

NELEGÁLNÍ ZAMĚSTNÁVÁNÍ

Najímání pracovníků ze Srbska má pak zase usnadnit plánovaný projekt Regionální hospodářské komory Brno. „Zatímco zaměstnávání Ukrajinců už je v Česku poměrně známé, nyní začínají tuzemští zaměstnavatelé spatřovat zajímavý a dosud nevytěžený zdroj lidské síly v Srbsku. Připravujeme proto projekt, který by měl zpřehlednit a zjednodušit transfer pracovníků z této balkánské země,“ uvedl Čeněk Absolon, ředitel Regionální hospodářské komory Brno.

Stále se najde dost firem, které obcházejí stanovené podmínky a zaměstnávají cizince nelegálně. Jen v Jihomoravském kraji kontroly do letošního září odhalily 27 porušení zákona při zaměstnávání cizinců a 160 nelegálních pracovníků. „Provedli jsme kontroly celkem v 861 společnostech a udělili 34 pokut ve výši téměř devatenácti milionů korun,“ potvrdil Jiří Malota z Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Zaměstnání

O výpovědi se vyplatí diskutovat nebo se soudit

Chcete-li dát v práci výpověď, tak nikdy ne ústně, ale vždy jen písemnou formou. A jak jsme uvedli před týdnem v Poradně, totéž platí o výpovědi dané zaměstnavatelem. V obou případech se k takovému aktu přistupuje, …

Odbory úspěšně tlačily na růst mezd i více volna

Bezmála 900 tisíců zaměstnanců se loni týkaly nové kolektivní smlouvy. Ve dvou třetinách případů přinesly zvýšení mezd, tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru