Nejen zelenina… Ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii ČR

Názor
Výrobní ceny se v Česku příliš neuklidňují. V lednu jejich meziroční růst suverénně překonal všechny expertní odhady, činil 19 procent. Experti oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě čekali 14,6 procenta.
Historicky nejvýrazněji vzrostly v lednu ceny v živočišné výrobě, o skoro 38 procenta, například vejce jsou meziročně dražší o takřka 83 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dramaticky vyšší oproti odhadům expertů je pak meziměsíční dynamika výrobních cen. Ta činí 5,8 procenta, což je druhý nejvyšší údaj v historii novodobé ČR od roku 1993, zatímco experti čekali jen dvouprocentní nárůst.  Růst výrobních cen v nemalé míře předznamenává růst cen spotřebních, proto aktuální čísla zesilují tlak na českou národní banku, aby zvedla úrok, ač tak zřejmě neučiní.

Důvodem růst výrobních cen je hlavně vzestup cen energií meziročně o 34 procenta, růst cen elektřiny o 36 procent, uhlí o 82 procenta a vody o 16 procent. Více rostly cen zemědělských výrobců než výrobců průmyslových.

Zemědělci svoji produkci meziročně zdražili o 25,5 procenta, kdežto průmyslníci o 19 procenta. Zemědělci zdražovali v oblasti rostlinné produkce hlavně zeleninu a brambory, meziročně o zhruba 40 procenta. Historicky nejvýrazněji vzrostly ceny v živočišné výrobě, o skoro 38 procenta, například vejce jsou meziročně dražší o takřka 83 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Cukr za dvojnásobek, vejce ještě víc. O kolik zdražily potraviny?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB