Nejen zelenina… Ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii ČR

Výrobní ceny se v Česku příliš neuklidňují. V lednu jejich meziroční růst suverénně překonal všechny expertní odhady, činil 19 procent. Experti oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě čekali 14,6 procenta.
Historicky nejvýrazněji vzrostly v lednu ceny v živočišné výrobě, o skoro 38 procenta, například vejce jsou meziročně dražší o takřka 83 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dramaticky vyšší oproti odhadům expertů je pak meziměsíční dynamika výrobních cen. Ta činí 5,8 procenta, což je druhý nejvyšší údaj v historii novodobé ČR od roku 1993, zatímco experti čekali jen dvouprocentní nárůst.  Růst výrobních cen v nemalé míře předznamenává růst cen spotřebních, proto aktuální čísla zesilují tlak na českou národní banku, aby zvedla úrok, ač tak zřejmě neučiní.

Důvodem růst výrobních cen je hlavně vzestup cen energií meziročně o 34 procenta, růst cen elektřiny o 36 procent, uhlí o 82 procenta a vody o 16 procent. Více rostly cen zemědělských výrobců než výrobců průmyslových.

Zemědělci svoji produkci meziročně zdražili o 25,5 procenta, kdežto průmyslníci o 19 procenta. Zemědělci zdražovali v oblasti rostlinné produkce hlavně zeleninu a brambory, meziročně o zhruba 40 procenta. Historicky nejvýrazněji vzrostly ceny v živočišné výrobě, o skoro 38 procenta, například vejce jsou meziročně dražší o takřka 83 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB