Nejisté doby přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika

Už se trhy odrazily ode dna, nebo přijde další propad? Kdy je správná chvíle investovat? Do čeho vložit peníze? O těchto otázkách přemýšlí v současné době řada lidí. Správně vyhodnotili současnou koronavirovou krizi, jež otřásla finančními trhy, jako příležitost pro investiční nákup ve slevě. Jen čekají na správný moment. Kdy ale přijde?
Investovat prostřednictvím podílových fondů lze už i v řádu stokorun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Upřímně, je to velmi těžké určit. Ani ti nejslavnější investoři na světě nedokážou spolehlivě říci, kdy přesně se nachází konkrétní akcie u svého dna a kdy je nejvýhodnější ji koupit. Nicméně většina investorů potvrdí, že nejisté doby, jako je tato, přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika v případě, že se trhy dočasně propadnou ještě níž.

Jen si to shrňme, shodneme se na tom, že zlevněné akcie jsou nebývalou příležitostí, jak investici zhodnotit. Jen nevíme, kdy přesně nakoupit, protože se v krizi oprávněně obáváme dalších propadů, které nedokážeme spolehlivě předpovědět. Jak z toho ven a tuto příležitost nepromarnit váháním?

Riziko špatného načasování

Odpovědí a vhodným kompromisem je pravidelná investice. Díky ní snížíme riziko špatného načasování. Navíc v dnešní době, kdy jsou trhy více rozkolísané, můžeme toto kolísání využít ve vlastní prospěch. Rozložením investice do delšího časového období nevsázíme vše na jednu kartu a propady můžeme brát jako nákup při akci v obchodě.

Hlavním argumentem, proč investovat pravidelně již nyní, a ne později, je složené úročení. Co to vlastně je? Je to způsob úročení, při kterém se úrok na konci každého úrokovacího období přičítá k již dosažené hodnotě investovaného kapitálu a spolu s ním se dále úročí.

Naproti tomu jednoduché úročení je takový způsob, kdy se úrok vypočte pouze z původního investovaného kapitálu. Říkáte si, že v tom není zase až tak velký rozdíl? Že musí jít jen o pár haléřů či korun? Omyl. V dostatečném časovém období jde o statisíce a někdy i o miliony.

PSALI JSME:
Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Dva kamarádi a jejich investice

Ukažme si to na příkladu dvou kamarádů – Milana a Petra. Milan začne investovat dnes a deset let bude měsíčně vkládat 2 000 korun do akciového fondu, který se zhodnocuje v průměru o šest procent ročně.

Petr místo toho peníze utrácí. Za deset let činí hodnota Milanovy investice již 328 tisíc korun, a to zainvestoval pouze 240 tisíc korun. Petr nemá nic, a když to vidí, začne také investovat – 2 000 korun měsíčně, a to dokonce po dobu 20 let, tedy dvojnásobně déle. Jeho celková investice bude 480 tisíc korun.

Protože Milan potřebuje peníze na pravidelné investování využít jinde, investovat přestane, dosavadní sumu ale ve fondu ponechá, aby se dále úročila. Kdo z kamarádů bude mít na konci investice více? Milan, který pravidelně investoval pouze 10 let, ale začal o deset let dříve, nebo Petr, který sice investoval 20 let, ale o deset let později než Milan?

PSALI JSME:
České domácnosti spoří, ale kvůli sázce na jistotu se ochuzují o kouzlo složeného úročení

Instinktivně bychom možná odpověděli, že Petr, protože přeci zainvestoval celkem 480 tisíc korun a Milan pouze 240 tisíc korun. Ale to je chyba a neznalost kouzla a síly složeného úročení.

Protože Milan začal s pravidelnou investicí dříve, tak díky složenému úročení bude mít na konci investice celkem 1 084 000 korun a Petr pouze 924 000 korun. Milan tedy vydělá o 160 tisíc korun více než Petr, a přitom jeho původní investice byla pouze 240 tisíc korun, a ne 480 tisíc korun jako v případě Petra. Co z toho tedy vyplývá?

Investovat lze i po stokorunách

Ten, kdo začne s pravidelnou investicí později, sám sebe ochuzuje. Proto bychom s pravidelnou investicí neměli otálet a začít co nejdříve. Ne nadarmo se říká, že „halíře dělají talíře“.

Nemáte volné dva tisíce korun měsíčně, abyste mohli investovat jako „Milan a Petr“? Nevadí, investovat prostřednictvím podílových fondů lze už i v řádu stokorun. Platíte-li například hypotéku, kterou jste si brali na kratší dobu, můžete zvážit i prodloužení doby splácení, čímž by se vám pravidelné splátky snížily a můžete část peněz investovat. Složené úročení pravidelné investice vám téměř jistě pokryje to, co na hypotéce při prodloužení zaplatíte navíc, a ještě vyděláte.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se bojí investic, odhalil průzkum

×
  1. Jaký blb to napsal? Z 328t za 10 let při 6 proc. zhodnocení
    1 084 000. ha ha ha (max 600t, pokud fond nepadne, nezkrachuje nebo ho nerozkradou)

  2. Na sumu 1090000 se Milan dostane až po 30 letech celkového spoření , kdy složená inflace (1,03 ročně) dosáhne čísla 2,43. Tzn. že za peníze si koupíte 2,43 x méně než na začátku…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční byt teď vynese dvě procenta a méně

V prosinci 2020 prodaly banky hypoteční úvěry za 29,5 miliardy korun. To je rekordní měsíc v rekordním roce. Takový výsledek jsem nečekal, protože prosinec měl hodně svátků a trh se obvykle chová tak, že se v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru