Nejistý výhled pro rok 2021. Nastanou věci, na které jsme dosud nebyli zvyklí?

Názor
Ekonomický výhled pro rok 2021 bude na rozdíl od jiných let velmi ovlivněn vývojem pandemie covidu-19. Hlavně počátek roku je stále obestřen značnými nejistotami, protože koronavirus stále není na ústupu. Farmaceutické firmy sice vyvinuly vakcíny, ale pořád není zřejmé, jak budou ve skutečnosti účinné a rovněž na jak dlouho, a také jak si budou umět poradit s různými mutacemi koronaviru.
Farmaceutické firmy sice vyvinuly vakcíny, ale pořád není zřejmé, jak budou účinné a rovněž na jak dlouho. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když se ohlédneme o rok zpět, věděli jsme, že se v Číně rozbíhá pandemie neznámého viru. Nikdo nevěděl, jestli se bude šířit i do zbytku světa. Když se tak stalo, nevěděli jsme, jak bude vir nebezpečný, a když se ukázalo, že značně omezuje ekonomickou aktivitu, věřili jsme, že se ho podaří brzy utlumit.

Že by mohla přejít jedna vlna a situace bude pod kontrolou. Covid-19 nás ale bohužel stále negativně překvapuje. Taky proto ta nejistota. I přesto jsou finanční trhy naplněny optimismem, že se tento rok podaří situaci normalizovat.

Centrální banky obecně pracují se dvěma scénáři. Ten hlavní, optimistický scénář, počítá s tím, že koronavirus se podaří zvládnout vakcínami – že budou vedle „nezbytných“ skupin populace proočkovány hlavně rizikové skupiny obyvatelstva a s nimi dostatečný podíl populace eliminující nadměrné propukání nemoci covid-19 napínající systém zdravotní péče.

PSALI JSME:
Jaký bude rok 2021 ekonomicky? Těžký a plný změn

I když bude nejspíše případů koronaviru stále mnoho, jakmile se podaří ochránit rizikové skupiny, klesne počet hospitalizací a ekonomika se bude moci účinněji odpoutat od zátěže útlumů ekonomické aktivity kvůli tomu, aby byla zvládnuta zdravotní péče. Toto je hlavní plán. Vyjde však vize odsunutí covidu-19 na vedlejší kolej, do šuplíku méně významných nemocí?

Centrální banky počítají s tím, že by proočkování mělo proběhnout během příštích kvartálů. Od druhého pololetí lze předpokládat, že by se situace mohla začít pomalu normalizovat a mohli bychom už konečně vidět stabilizaci i v odvětvích, která jsou koronavirem nejvíce zatížena – služby, které jsou kontaktní, ubytovací služby, stravovací služby, doprava apod.

V ten moment by samozřejmě došlo k tomu, že ekonomický růst by se mohl opravdu rozjet na plné obrátky. Situace by se potom mohla brzy vracet do normálu a při stabilní inflaci by se i trhy práce globálně mohly normalizovat.

Pokud by ovšem došlo na negativní scénář, počet hospitalizací by navzdory vakcinaci neklesl a ohrožoval rozumnou míru zdravotní péče obyvatelstva, pak předpokládám, že bychom viděli pokračování současných bizarních jevů.

PSALI JSME:
Co bude mít klíčový dopad na akcie v roce 2021?

Ekonomika pracuje s určitými sektory, kterým se daří, které dokonce na koronavirové pandemii vydělávají, ale u řady sektorů by byla jejich ekonomická aktivita hodně stlačena. Myslím si, že bychom pořád viděli, že by se státy snažily pomáhat ekonomice.

I co se vývoje dluhu týče, může dojít na negativní scénář a může se opakovat vývoj, který jsme viděli v roce 2020. Díky pomoci států a centrálních bank by ekonomická aktivita opět probíhala ve vlnách podle vývoje pandemie. Vývoj by byl podobný jako loni. Tento systém je možný do té míry, dokud nedojde především k ohrožení vnitřní makroekonomické stability zejména v podobě inflace.

Pozitivní je, že i kdyby nastal tento vývoj – a vidíme to například v USA i Česku – firmy se snaží přizpůsobovat koronavirové situaci. A i kdyby pandemie skutečně přetrvávala, i co se týče pracovních předpisů a nových technologických postupů, ekonomika se přizpůsobuje a tak prudké výkyvy jako loni bychom už pravděpodobně nezažili. Růst by nebyl tak silný, byl by stále hodně rozkolísaný.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Věštba pro rok 2021: Většina zchudne, hrstka zbohatne

Zavřít reklamu ×
  1. Problém nastane hlavně v průmyslu automotive kdy norma euro 7 je pro spalovací motory prakticky nesplnitelná a elektrická auta díky vysoké ceně kupuje jen zlomek lidí……..

  2. Klimatická krize s jejími doprovodnymi jevy zpustoší planetu a u zbytku obyvatel vezme zdraví. Peníze budou poslední věci co lidi bude zajímat. To se stane tak do 10let. A zatím začneme skomírat a rozkládat se…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.