Nejlepší doba vzít si hypotéku je právě teď. Úrokové sazby půjdou zase nahoru

Emise dluhopisů vlády České republiky bude v příštím roce objemově sice o něco nižší než letos, avšak i tak jedna z neobjemnějších v historii ČR vůbec, konkrétně druhá nejobjemnější. To proto, že schodek veřejných financí bude v absolutním vyjádření zřejmě také druhý nejhlubší v historii ČR, i když nelze vyloučit, že i nejhlubší vůbec.
Nejlepší doba vzít si hypotéku je právě teď. Úrokové sazby půjdou zase nahoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To znamená, že i vládní výpůjční potřeba, a tím pádem i emise dluhopisů bude zcela enormní. Vláda se bude snažit i v roce 2021 zajistit jako letos většinu prostředků v prvním pololetí, a to spíše vydáváním dlouhodobých dluhopisů.

Nadprůměrná nabídka dluhopisů ve spojení s předpokládaným postupným zotavováním tuzemské, evropské i globální ekonomiky a ochotou mezinárodních investorů směřovat více finančních prostředků do rizikovějších aktiv typu akcií povede k poklesu ceny dluhopisů vlády ČR, a tedy k růstu jejich výnosu. Tento růst výnosu by podpořilo i možné zvýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky.

Výnos desetiletého dluhopisu vlády ČR tak během roku 2021 vzroste z nynější úrovně kolem 1,2 procenta k hodnotě 1,5 procenta. To mimochodem znamená, že pro banky bude stále méně výhodné pokračovat se snižováním sazeb hypoték.

Pokud totiž budou poměrně velmi bezpečné dluhopisy úročeny atraktivněji než nyní, banky budou více než nyní tíhnout k investicím do nich spíše než k poskytování přece jenom méně bezpečných hypoték, resp. budou nakonec za hypotéky požadovat vyšší úrok než nyní.

Z toho plyne, že nejlepší doba na to vzít si hypotéku je dost dobře právě teď, začátkem roku 2021.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Vědma

    Nevím. Ještě nikdy jsem neviděl doporučení teď nekupujte. Už mnoho let je to pořád to stejné: „kupte bytů co to jde a nejlépe ihned, zítra už možná nebudou…“ Letos to ještě asi nebude, ale jednou to prasknout musí.

Zobrazit pingbacky

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB