bool(false)

Nejméně průšvihů zaznamenaly kontroly u českých potravin

Češi si začali více hlídat kvalitu potravin. Nejen prostřednictvím spotřebitelských pořadů a testů v médiích, ale více se začala otáčet i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zveřejnila, že loni provedla 45 159 kontrol, meziročně o bezmála čtyři procenta více. Nejméně průšvihů bylo u českých výrobků.

Mezi nejproblematičtější komodity patřily čokolády a cukrovinky. Foto: Pixabay.com

„Kontroly v roce 2016 potvrdily tradičně vysokou úroveň českých výrobců a tuzemských potravin,“ konstatoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Z hlediska země původu inspekce v loňském roce zjistila nejvyšší míru pochybení u potravin dovážených ze třetích zemí, u kterých nevyhověla požadavkům národních nebo evropských předpisů třetina hodnocených šarží. U potravin původem ze zemí EU nevyhověla čtvrtina kontrolovaných šarží, tuzemské potraviny byly mimo normy v 17 procentech zjištěných případů.

V loňském roce SZPI zjistila 4 233 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků. Nejvíce nevyhovujících šarží inspektoři odebrali v maloobchodní síti – celkem 3 763.

Inspektoři provedli také 450 kontrol přímo zaměřených na internetový prodej potravin u 213 kontrolovaných osob. Kontroly SZPI se v rostoucí míře zaměřují i na kontrolu potravin nabízených či propagovaných na sociálních sítích jako je Facebook či Twitter.

Mezi nejproblematičtější komodity patřily čokolády a cukrovinky, dehydratované výrobky, zmrzliny a mražené krémy, vína, mléčné výrobky, nealkoholické nápoje a med.

PSALI JSME:

ANALÝZA: Češi v druhé kategorii. Proč jsou potraviny v Německu kvalitnější?
ROZHOVOR: „Obchodní řetězce nás mají za zákazníky druhé a nižší kategorie,“ říká šéf Potravinářské komory Miroslav Toman
Proč Východoevropané chtějí Sprite s cukrem?

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru