Nejméně průšvihů zaznamenaly kontroly u českých potravin

Češi si začali více hlídat kvalitu potravin. Nejen prostřednictvím spotřebitelských pořadů a testů v médiích, ale více se začala otáčet i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zveřejnila, že loni provedla 45 159 kontrol, meziročně o bezmála čtyři procenta více. Nejméně průšvihů bylo u českých výrobků.

Mezi nejproblematičtější komodity patřily čokolády a cukrovinky. Foto: Pixabay.com

„Kontroly v roce 2016 potvrdily tradičně vysokou úroveň českých výrobců a tuzemských potravin,“ konstatoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Z hlediska země původu inspekce v loňském roce zjistila nejvyšší míru pochybení u potravin dovážených ze třetích zemí, u kterých nevyhověla požadavkům národních nebo evropských předpisů třetina hodnocených šarží. U potravin původem ze zemí EU nevyhověla čtvrtina kontrolovaných šarží, tuzemské potraviny byly mimo normy v 17 procentech zjištěných případů.

V loňském roce SZPI zjistila 4 233 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků. Nejvíce nevyhovujících šarží inspektoři odebrali v maloobchodní síti – celkem 3 763.

Inspektoři provedli také 450 kontrol přímo zaměřených na internetový prodej potravin u 213 kontrolovaných osob. Kontroly SZPI se v rostoucí míře zaměřují i na kontrolu potravin nabízených či propagovaných na sociálních sítích jako je Facebook či Twitter.

Mezi nejproblematičtější komodity patřily čokolády a cukrovinky, dehydratované výrobky, zmrzliny a mražené krémy, vína, mléčné výrobky, nealkoholické nápoje a med.

PSALI JSME:

ANALÝZA: Češi v druhé kategorii. Proč jsou potraviny v Německu kvalitnější?
ROZHOVOR: „Obchodní řetězce nás mají za zákazníky druhé a nižší kategorie,“ říká šéf Potravinářské komory Miroslav Toman
Proč Východoevropané chtějí Sprite s cukrem?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru