Nejoblíbenější příchuť balené vody? Pomeranč a citron

Ochucené vody představují přibližně tři pětiny výdajů domácností na balené vody. Nejoblíbenějšími příchutěmi jsou citron a pomeranč. Vyplývá to ze zjištění agentury GfK. Balenou vodu si loni podle průzkumu zakoupilo 95 procent českých domácnosti.
Sodovky vloni oslovily k nákupu 90 procent spotřebitelů: Pixabay

Nejvíce domácností kupuje podle průzkumu balenou vodu ve středních Čechách, nejméně domácnosti z Prahy. Nadprůměrnou útratu mají středočeské domácnosti, kde v průměru utratí téměř 1700 Kč ročně. Naopak nejméně vydají za balené vody domácnosti z Prahy – ročně necelou tisícovku.

Nejvíce balených vod podle průzkumu nakoupíme v hypermarketech a diskontech, protože je nakupujeme hlavně při velkých zásobovacích nákupech. Zásoby si podle průzkumu doplňujeme poměrně často, přibližně každých jedenáct dnů, v průměrném množství šesti litrů při jednom nákupu.

Devět z deseti českých kupujících podle průzkumu oslovila široká nabídka minerálních a léčivých vod. O něco méně lidí – osm z deseti – si koupilo vodu stolní nebo pramenitou.

PSALI JSME:
Spor nápojových gigantů: Kofola zažalovala Poděbradku

Sycená nebo nesycená?

„Když jsem před pár lety bydlel za Prahou, voda z kohoutku se, aniž by se tzv. nechala odstát, nedala pít. A několikrát za rok ani netekla,“ vybavuje si pan Martin s tím, že mu „neželivková“ voda pokazila usazeninami myčku nádobí i pračku. Takže se raději kvůli svému zdraví tahal domů s vodou v plastových lahvích. „Když si do kohoutkové vody přidáte bublinky, kvalitu vody to nevyřeší,“ dodává s poukazem na zkušenost se sodastreamem.

Faktem je, že v nákupech českých domácností převažují sycené a jemně sycené vody nad nesycenými. Domácnosti za ně utratí téměř tři čtvrtiny ze svých výdajů za vodu. Nesycené vody loni koupily více než tři ze čtyř českých domácností, zatímco sodovky oslovily k nákupu 90 procent spotřebitelů.

Zejména pro sycené vody platí, že zvýhodněná cena pozitivně ovlivňuje velikost nákupu. Pokud je akční nabídka, kupující si z obchodu odnášejí těžší nákup. Zvýhodněné nákupy tvoří až 58 procent z objemu sodovek a 48 procent z objemu nesycených vod, tvrdí průzkum.

PSALI JSME:
Proč Východoevropané chtějí Sprite s cukrem?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru