Nejrizikovější dovolenkovou destinací je Egypt

Už jste se s tím možná během dovolené také setkali – úroveň zdravotní péče v zahraničí je prostě rozdílná oproti té, na kterou jsme v Česku zvyklí v ČR. Proto je při výběru cestovního pojištění nutné dbát také na kvalitu asistenční služby, upozorňují pojišťovny. Proto pravidelně prověřují úroveň zdravotní péče v nejoblíbenějších zahraničních destinacích českých turistů.
Třetina českých turistů v Egyptě je ošetřena mimo prověřené kliniky. Nevolají asistenční službu a snaží se situaci řešit na vlastní pěst, nejčastěji přes hotelové kliniky. Foto: Depositphotos.com

V případě potíží v Egyptě je nutné obratem kontaktovat asistenční službu, ideálně z vlastního telefonu. „Zaznamenali jsme totiž nové druhy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že zaplatí, ale pak to musí uhradit klient,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. V takovém případě se navíc pacient často dostane do neprověřených rukou nedostudovaných lékařů a cena za ošetření je několikanásobně nadsazená.

Snahu místních vydělat na turistech v případě potíží potvrzuje případ Čecha, jemuž na dovolené propukl zánět středního ucha.

Ten se obvykle řeší antibiotickými kapkami do ucha, ale hotelový lékař udělal navíc dvě kontrolní „vyšetření“, pacientovi aplikoval pět injekcí, dvoje kapky do ucha a navíc dávku antibiotik.

Za tuto „účelovou léčbu“, která zbytečně zabrala tři dny, si pak naúčtoval 770 EUR (necelých 20 tisíc korun), které od klienta údajně vymohl velmi nevybíravým způsobem. Pokud by to marod řešil přes asistenční službu, byl by ošetřen kvalifikovaně v prověřené klinice, bez opětovných návštěv lékaře. A odpovídající cena za takové ošetření je v rozmezí 75–120 EUR (1 900-3 000 Kč).

Podle Divokého je třetina českých turistů v Egyptě ošetřena mimo prověřené kliniky. Nevolají asistenční službu a snaží se situaci řešit na vlastní pěst, nejčastěji přes hotelové kliniky. Právě na hotelové lékaře by si turisté podle Divokého měli dát velký pozor, protože jsou to prý často jen medici, napojení na konkrétní lékařské zařízení: „Léčení turistů je tam velký byznys. Hotelový lékař může být cestou k dluhům i pošramocenému zdraví.“

PSALI JSME:
Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Opačnou zkušenost má pan Honza z Karlových Varů, jehož manželku před několika lety postihla v egyptské Hurghadě „Faraonova pomsta“ – tedy žaludeční a střevní problémy. „Přivolaný hotelový doktor mi na papírek napsal název léku a poslal mne do nedaleké lékárny,“ vybavuje si s tím, že lékař za svůj „zákrok“ nic nechtěl a nevzal si ani bakšiš.

Podle pojišťoven by nicméně čeští turisté v případě návštěvy hotelového lékaře měli počítat s tím, že jim může být poskytnuta nekvalitní a zároveň několikanásobně předražená lékařská péče, kterou navíc musí uhradit hotově na místě.

„Největší pozor bychom si v Egyptě měli dát na kvalitu zdravotnictví ve veřejných nemocnicích, kde je v porovnání s Českem pětkrát nižší úroveň péče. Naopak v prověřených klinikách je kvalita srovnatelná,“ říká Divoký. „V neprověřených zařízeních se klienti mohou setkat s nejrůznějšími praktikami. Jsou například nuceni absolvovat nadbytečná vyšetření či je u banálních případů nařízena či prodlužována doba hospitalizace,“ doplňuje mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

PSALI JSME:
Dovolená s dítětem? Věnujte pozornost lékárničce

Kvůli vysokým teplotám jsou v Egyptě poměrně časté sluneční alergie či úpaly, nejčastější obtíží turistů jsou ale zažívací potíže – především kvůli kvalitě pitné vody. Proto se doporučuje konzumovat pouze balenou vodu a vyhnout se nápojům s ledem. „K tradičním destinacím s nejvíce škodami letos přibyl Egypt, odkud jsou škody mnohem dražší než z jiných zemí,“ doplňuje mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. V Egyptě je podle něj většina případů spojená s „Faraonovou pomstou“.

Zatímco loňská průměrná škoda z cestovního pojištění u ERV meziročně vzrostla o téměř devět procent na 9827 korun, Česká podnikatelská pojišťovna informovala, že v jednom případě za svého klienta v Egyptě zaplatila 810 000 Kč. Šlo o trombózu v noze, kvůli níž pojišťovna platila ošetření, laboratorní vyšetření, rentgen, EKG, injekci, léky, sanitku a pozemní a leteckou repatriaci.

Na další aspekt, pokud jde o výši škod, upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „Od poloviny loňských prázdnin žádná jiná ze světových měn neposílila vůči koruně tak výrazně jako egyptská libra. Spotřebitelská inflace v Egyptě přitom není zanedbatelná, v posledním roce se v měsíčním meziročním sledování pohybuje v pásmu od dvanácti do osmnácti procent.“ V Egyptě je tak letos citelněji dráž než loni, a to jak kvůli oslabení koruny vůči libře, tak kvůli výrazné inflaci.

PSALI JSME:
Dovolená v Egyptě letos kvůli slabé koruně podraží

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Nejnavštěvovanějším městem na světě je Bangkok

Nejnavštěvovanějším městem na světě je thajský Bangkok, kde vloni nejméně jednu noc strávilo 22,8 milionu lidí. Vyplývá to z aktuálního přehledu společnosti Mastercard nazvaného Global Destination Cities Index. …

Kteří Evropané v Česku utrácí nejvíce?

Dlouhodobě v Česku nechávají z národů EU nejvíce peněz Němci. Při svých pobytech na jednu a více nocí (nepočítají se tedy krátké návštěvy bez jediného přenocování) utratili v ČR v roce 2017 dle čerstvých údajů …

Všeho moc škodí. I turistů

Centra Barcelony, Benátek, Vídně, ale i Prahy nebo Českého Krumlova se změnila na „továrny“ pro turisty. Běžný život z nich vyprchává. Téměř vše se točí jen okolo turistů. Spousta původních obyvatel se odstěhovala. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru