Nejslabší pokles inflace v tomto roce

Názor
Inflace v meziročním srovnání opět poklesla, tentokrát z 8,8 procenta na 8,5 procenta v srpnu. Tento výsledek je v souladu s prognózou trhu. Hlavním důvodem dalšího poklesu inflace zůstává vysoká srovnávací základna. Za nejmenším poklesem cenové hladiny v tomto roce stojí ceny pohonných hmot, jelikož jejich ceny se snížily v meziročním srovnání pomaleji než v předchozích měsících.
V srpnu rostly také ceny alkoholických nápojů a tabáku, zejména kvůli nárůstu cen tabákových výrobků (o 1,3 %) a vína (1,1 %). Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta, což je primárně dáno zmíněným růstem cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů byly vyšší o 7,7 procenta. Do vyšších cen na čerpacích stanicích se propisuje nárůst cen na světových trzích a také návrat spotřební daně z nafty na původní úroveň s platností od 1. srpna 2023.

Rostly rovněž ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák zejména kvůli nárůstu cen tabákových výrobků (o 1,3 %) a vína (1,1 %).

PSALI JSME:
Inflace klesá už jen nepatrně

Naopak klesaly v meziměsíčním srovnání ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to zejména díky nižším cenám zeleniny (o 6,7 %), z čehož u brambor došlo k poklesu o 13,3 %. Klesaly rovněž ceny vajec (o 6,6 %), polotučného trvanlivého mléka (o 3,3 %) či drůbežího masa (o 2,3 %).

Meziroční inflace v srpnu se tak vyvíjela v souladu s prognózou České národní banky. Výsledek tedy není žádným velkým překvapením, proto na dalším zasedání bankovní rady, přestože dle guvernéra Aleše Michla jsou všechny možnosti o nastavení úrokových sazeb možné, očekáváme, že sazby zůstanou nezměněny.

Zároveň by ale měla začít diskuze o načasování jejich snížení. První „cuty“ dle naší prognózy by mohly nastat ještě do konce tohoto roku (o 50 bazických bodů, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Inflace je stále více než čtyřikrát vyšší, než by měla být

Od začátku roku meziroční inflace setrvale klesá, ale dezinflační tempo zpomaluje. V září dojde k dalšímu poklesu, ale v říjnu cenová hladina opět povyroste vzhledem k nižší srovnávací základně, což je dáno přijetím tzv. úsporného tarifu, kterým vláda kompenzovala domácnostem rostoucí náklady na energie.

Vzhledem k dosavadnímu cenovému vývoji revidujeme průměrnou inflaci pro tento rok na 11 procenta (z 11,3 %). I pro příští rok snižujeme náš odhad ze 3,7 na 3,1 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pád inflace zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.