Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta, což je primárně dáno zmíněným růstem cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů byly vyšší o 7,7 procenta. Do vyšších cen na čerpacích stanicích se propisuje nárůst cen na světových trzích a také návrat spotřební daně z nafty na původní úroveň s platností od 1. srpna 2023.
Rostly rovněž ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák zejména kvůli nárůstu cen tabákových výrobků (o 1,3 %) a vína (1,1 %).
Naopak klesaly v meziměsíčním srovnání ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to zejména díky nižším cenám zeleniny (o 6,7 %), z čehož u brambor došlo k poklesu o 13,3 %. Klesaly rovněž ceny vajec (o 6,6 %), polotučného trvanlivého mléka (o 3,3 %) či drůbežího masa (o 2,3 %).
Meziroční inflace v srpnu se tak vyvíjela v souladu s prognózou České národní banky. Výsledek tedy není žádným velkým překvapením, proto na dalším zasedání bankovní rady, přestože dle guvernéra Aleše Michla jsou všechny možnosti o nastavení úrokových sazeb možné, očekáváme, že sazby zůstanou nezměněny.
Zároveň by ale měla začít diskuze o načasování jejich snížení. První „cuty“ dle naší prognózy by mohly nastat ještě do konce tohoto roku (o 50 bazických bodů, pozn. aut.).
Od začátku roku meziroční inflace setrvale klesá, ale dezinflační tempo zpomaluje. V září dojde k dalšímu poklesu, ale v říjnu cenová hladina opět povyroste vzhledem k nižší srovnávací základně, což je dáno přijetím tzv. úsporného tarifu, kterým vláda kompenzovala domácnostem rostoucí náklady na energie.
Vzhledem k dosavadnímu cenovému vývoji revidujeme průměrnou inflaci pro tento rok na 11 procenta (z 11,3 %). I pro příští rok snižujeme náš odhad ze 3,7 na 3,1 procenta.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)