Nejslabší pokles inflace v tomto roce

Názor
Inflace v meziročním srovnání opět poklesla, tentokrát z 8,8 procenta na 8,5 procenta v srpnu. Tento výsledek je v souladu s prognózou trhu. Hlavním důvodem dalšího poklesu inflace zůstává vysoká srovnávací základna. Za nejmenším poklesem cenové hladiny v tomto roce stojí ceny pohonných hmot, jelikož jejich ceny se snížily v meziročním srovnání pomaleji než v předchozích měsících.
V srpnu rostly také ceny alkoholických nápojů a tabáku, zejména kvůli nárůstu cen tabákových výrobků (o 1,3 %) a vína (1,1 %). Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta, což je primárně dáno zmíněným růstem cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů byly vyšší o 7,7 procenta. Do vyšších cen na čerpacích stanicích se propisuje nárůst cen na světových trzích a také návrat spotřební daně z nafty na původní úroveň s platností od 1. srpna 2023.

Rostly rovněž ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák zejména kvůli nárůstu cen tabákových výrobků (o 1,3 %) a vína (1,1 %).

PSALI JSME:
Inflace klesá už jen nepatrně

Naopak klesaly v meziměsíčním srovnání ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to zejména díky nižším cenám zeleniny (o 6,7 %), z čehož u brambor došlo k poklesu o 13,3 %. Klesaly rovněž ceny vajec (o 6,6 %), polotučného trvanlivého mléka (o 3,3 %) či drůbežího masa (o 2,3 %).

Meziroční inflace v srpnu se tak vyvíjela v souladu s prognózou České národní banky. Výsledek tedy není žádným velkým překvapením, proto na dalším zasedání bankovní rady, přestože dle guvernéra Aleše Michla jsou všechny možnosti o nastavení úrokových sazeb možné, očekáváme, že sazby zůstanou nezměněny.

Zároveň by ale měla začít diskuze o načasování jejich snížení. První „cuty“ dle naší prognózy by mohly nastat ještě do konce tohoto roku (o 50 bazických bodů, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Inflace je stále více než čtyřikrát vyšší, než by měla být

Od začátku roku meziroční inflace setrvale klesá, ale dezinflační tempo zpomaluje. V září dojde k dalšímu poklesu, ale v říjnu cenová hladina opět povyroste vzhledem k nižší srovnávací základně, což je dáno přijetím tzv. úsporného tarifu, kterým vláda kompenzovala domácnostem rostoucí náklady na energie.

Vzhledem k dosavadnímu cenovému vývoji revidujeme průměrnou inflaci pro tento rok na 11 procenta (z 11,3 %). I pro příští rok snižujeme náš odhad ze 3,7 na 3,1 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pád inflace zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.