Nejslavnější Bondovo auto je tento týden na prodej

Pokud jste fanoušek filmů s agentem Jamesem Bondem, máte tento týden čas, volné místo v garáži a na bankovním kontě disponujete alespoň stovkami volných milionů korun nebo čtyřmi až šesti miliony dolarů, pak je s podivem, že čtete tyto řádky a nejste už v americkém Monterey, kde aukční síň Sotheby´s od 15. do 17. srpna pořádá aukci více než třiceti vozidel Aston Martin. Jedním z nich je totiž model DB5, s nímž agent s povolením zabíjet jezdil v šedesátých letech ve filmech Goldfinger (1964) a Thunderball (1965).
Foto: Sothebys.com

Pro přesnost je třeba dodat, že nabízený Aston Martin je jedním ze dvou dosud dochovaných z původních čtyř filmových modelů (dva vozy natáčení „nepřežily“ – pozn. aut.) a že tehdejší představitel nejslavnějšího britského špióna, Sean Connery, tento vůz na filmovém plátně ani jinde nikde neřídil, přestože jej model DB5 ve své době naprosto okouzlil. Nejslavnější filmový Bondův představitel prý bezprostředně po natáčení prohlásil, že „tohle auto si pořídí“.

Do dnešních dnů se dochovaly dva původní modely tohoto Bondova vozu, přičemž na prodej bude ten, jenž v polovině 60. let minulého století sloužil k propagaci bondovek – a zejména filmu Thuderball – na území Severní Ameriky.

Poté, co si vůz odbyl svou reklamní práci, koupil jej v roce 1969 od Eon Productions baron Anthony Bamford (*1945). Kromě toho, že je šéfem a většinovým majitelem britské společnosti JCB vyrábějící těžkou stavební a manipulační techniku, je také vášnivým sběratelem automobilů. A je také jedinou soukromou osobou na světě, která má ve své sbírce vzácných automobilů hned dvě Ferrari 250 GTO.

Ferrari 250 GTO v modenském muzeu automobilky. Foto: FAEI.cz

Mimochodem, Bamford má také blízko k někdejšímu lídrovi britských konzervativců Tony Blairovi a také k princi Charlesovi. Prokazatelně Konzervativní stranu podpořil v roce 2010 milionem liber a dalšími čtyřmi miliony darovanými osobně či přes firmy spojené s JCB. V červnu 2016 pak Bamford věnoval sto tisíc liber na podporu kampaně „Vote Leave“ (pozn. aut. – volte pro odchod Británie z EU) a také napsal osobní dopis zaměstnancům firem, které ovládal. Výsledkem byla pokuta ve výši 22 mil. liber šterlinků…

Od britského sběratele automobilů, který mj. během podzimu 2006 zvažoval koupi automobilky Jaguar, se reklamní Aston Martin dostal k americkému sběrateli. B. H. Atchle vůz po tři a půl dekády „schovával“ v muzeu Smokey Mountain Car Museum v Pigeon Forge (stát Tennessee). V roce 2006 exponát prodal a poslední známý majitel vozu jej s pomocí automobilky Aston Martin nechal v roce 2012 nákladně zrenovovat.

Před renovací se Bondův Aston Martin prodal za dva miliony dolarů (přes 46 milionů korun). „Standardní DB5 ve stavu, jako je tohle, má hodnotu přibližně dvacet milionů korun,“ říká Barney Ruprecht z aukční síně Sotheby´s a dodává: „Takže vzhledem k původu tohoto vozu a ke kulturní hodnotě značky Jamese Bonda a všech vylepšení, odhadujeme cenu na 80 až 120 milionů korun.“

PSALI JSME:
„Sloužit a být vidět“. Turistickým lákadlem dubajské policie jsou superauta za miliony

Ví se, že v aukci nabízený automobil má mít všechny filmové vychytávky, které Bondovi před půl stoletím nachystal neméně legendární šéf výzkumného oddělení britské filmové kontrašpionáže známý pod zkratkou „Q“. Vzhledem k tomu, že je – kromě budoucího nového majitele vozu – nemá nikdo možnost vyzkoušet, musíme věřit britské aukční síni.

Ta mimo jiné tvrdí, že jsou funkční „berany“ na předních i zadních náraznících, vystřelovací sedadlo spolujezdce, radar na palubní desce, zásobníky oleje, ocelových ježků a kouře, jimiž se britský agent zbavoval pronásledujících vozidel, stejně jako ostrými ocelovými hroty schovanými v ráfcích pneumatik DB5. Funkční má být i vysunovací pancéřový štít a otočné poznávací značky – britská, francouzská či švýcarská. Kulomety Browning, umístěné na předku vozidla, jsou ale nefunkční a vydávají jen charakteristický zvuk.

Obnovené auto má oproti originálu navíc telefon ve dveřích řidiče a úložnou schránku pro zbraň pod sedadlem řidiče.

Interiér slavného Aston Martin DB5. Foto: Sothebys.com

S odstupem času je úsměvné připomenutí, že britská automobilka Aston Martin původně nechtěla o spolupráci s filmaři ani slyšet. Doporučila jim, ať si pro potřeby natáčení filmu vůz koupí. Což se i stalo. Až kasovní úspěch filmů s neodolatelným a neohroženým agentem přiměl proslulou automobilku ke změně názoru.

Bondem řízené vozy této značky se pak objevily nejméně v deseti dalších filmech. Třeba v bondovce Spectre. Pro účely natáčení bylo tehdy vyrobeno deset exemplářů vozů Aston Martin až na jednu výjimku jinak neprodejného typu DB10.

A pokud nemáte místo v garáži, a přesto o Bondův vůz DB5 přesto stojíte, řešením může být třeba stavebnice od Lega. Sice nechytíte přesný odstín „snow shadow grey“, s jehož překladem si neví rady ani Google Translator, ale přesto budete majitelem „stříbřitě-šedivého“ modelu ikonického sporťáku ze šedesátek a „nejslavnějšího auta na světě“.

PSALI JSME:
Investice s vůní benzínu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB