Nejsou lidi, zpohodlněli a platí je stát na dluh. Česko zaplaví sta tisíce pracovníků z ciziny

Názor
Stavebnictví, pohostinství, hotelnictví. V těchto a v řadě dalších segmentů české ekonomiky se firmy stále palčivěji potýkají s nedostatkem vhodné pracovní síly. Nejsou lidi. Dnes nově zveřejněná data by měla potvrdit znatelně klesající tuzemskou míru nezaměstnanosti, v červnu podle odhadu činila 3,7 procenta, o 0,2 procentního bodu méně než v květnu.
Stát neustálým navyšováním počtu úředníků a dalších zaměstnanců placených z veřejných peněz odsává pracovníky právě stavebním firmám, restauracím či hotelům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato čísla jsou na první pohled jistě příznivá. Ukazují, že česká ekonomika pandemickou situaci zvládla velmi dobře. Vládní programy typu Antivirus zabraly. Ovšem za cenu stovek miliard nového dluhu se úspěšně zachraňovala pracovní místa. Takže řadu zaměstnanců místo jejich zaměstnavatele ve skutečnosti platil daňový poplatník, a to často i tehdy, když se v práci zrovna příliš nepředřeli.

Část Čechů si během pandemie našla jinou práci. Třeba ve sféře placené z veřejných peněz. Stát neustálým navyšováním počtu úředníků a dalších zaměstnanců placených z veřejných peněz odsává pracovníky právě stavebním firmám, restauracím či hotelům.

Část Čechů během pandemie, kdy jim stát, resp. daňový poplatník, platil za nepracování, tedy jakousi dovolenou, také zpohodlněla. Do náročné práce třeba na stavbě se jim nyní chce ještě méně než před pandemií. Navíc se bojí, že delta varianta covidu na podzim opět způsobí vlnu uzavírek, takže raději pracují v segmentech, kde uzavírky nehrozí. Což rozhodně není případ restaurací či hotelů.

PSALI JSME:
Češi o práci v sociálních službách nestojí, cizinců do země stále nepouštíme dost

Spásou tak mnohým českým firmám jsou cizinci. Navzdory pandemii loni v Česku přibylo 22 tisíc zahraničních pracovníků. Už jich je podle údajů agentury Grafton celkem 644 tisíc, jejich počet citelně narůstá každoročně už od roku 2014. A poroste i letos. Dominují Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

Hned 240 tisíc cizinců pracuje v metropoli Praze. Uplatnění nacházejí však i mimo města. Například ukrajinské česačky a česáči ovoce jsou zpravidla mnohem výkonnější než jejichž čeští kolegové. Jeden příklad za všechny. Nejvýkonnější pracovnice z Ukrajiny sklidí denně až 200 kilogramů hrachových lusků. Češi běžně zvládnou sklidit jen 50 kilogramů.

Pandemie tak ještě uspíší příliv zahraničních pracovníků do Česka. Ten je nyní stále ještě omezený pandemickými restrikcemi a obavou lidí po celém světě z nákazy, nyní nejnověji z delta mutace covidu. Až však pandemická situace zcela odezní, na český trh práce bude proudit ještě více cizinců než před pandemií. Česko se tak ocitá v paradoxní situaci. Na dluh, kteří budou splácet Češi, i ti ještě nenarození, dává práci znatelně rostoucímu počtu cizinců.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Zavřít reklamu ×
 1. Problém je úplně někde jinde… Lidi jsou ale dostávat minimálku 13 528 Kč (cca) … to nechceš….

  • Myslím, že pravda je někde mezi, tzn. že mezi námi i v minulosti byli lidé, kteří se práci vyhýbali, maximálně pracovali na černo, stejně tak, někteří majitelé firem, chtějí mít „Ferrari“ hned a dávají zaměstnancům minimální mzdu a bokem zbytek. Problém je, že jsme se naučili akceptovat šedou ekonomiku s tím, že v důchodovém věku stát bude doplácet. Každopádně sanovat nedostatek pracovní síly pomoci importu pracovní síly je jenom krátkodobé řešení aktuálního problému, nehledě na různá rizika, která z toho plynou.

 2. Já myslím, že zbyteční pisálkové by měli jít na stavbu makat za pár korun, aby pochopili v čem je vlastně problém.

 3. No stačilo by jim platit výplatu a ne ten výsměch kterému tak říkají, aby zaplatili nájem atd… Ne pořád plakat jak nechtějí pracovat za 15 000 čistého, kdo by taky chtěl že jo. Ať si užijou ukrajince vím jak pracujou oni dělají kvantitu a nikdy kvalitu. Nikoho jinýho si nezasloužej. Je to hnus. Dělám 7 let v lese často od rána do večera vím o čem mluvím, tahle práce vás buď baví a nebo musejí platit, po zaplacení včeho okolo na tom budete hůř jak dělník ve fabrice pokud tam nebudete aspoň 10 hodin denně. Každej by si to měl skusit než začne něco říkat. Jinak dělat na pasekách po Ukrajincích bývá dost k zblití když je vidět jak uměj zmršit jednoduchý sázení stromečků, ale my přišli vydělat říkají :D, no nikomu nevadí že to zmršej a stromky uschnou, nebo že dělají prořezávky mačetama, ale hlavně že jsou levný a takhle se šetří u nás.

  • Pět let v lesní těžbě beru jako svoji mladickou nerozvážnost, kdybych dělal na šachtě a že jsem dělal mám za to alespoň ty peníze, a hlavně záda mám jen jedny a už žádná sláva.

  • Díky vládám protože dělaj hloupý zákony. Např. Dohody o provedení práce . Pracovní agentury. To už dávno mělo být zrušeny

 4. Je zajímavé, že nejsou peníze pro manuální pracovníky.
  A je dost peněz pro státní úředníky.
  Nejsou peníze pro důchodce, zdravotnický personál, hasiče.
  Ale jsou vždy peníze pro nové úředníky.
  Jsou vždy peníze pro nepřizpůsobivé.
  Provoz státu je velmi drahý, tam se musí propouštět.
  Kontrolní otázka –
  Proč polní nemocnice a její vybavení není na Moravě po tornádu.
  Proč armáda nepomáhá na Moravě?
  Co vy na to pisálkové, to by nás zajímalo.

 5. Jděte do háje i s těma negramotama z ciziny,co degraduji platy a lidi pak jezdí radši do ciziny. Tam je ale potřeba umět jazyk. Sem lezou hlupáci bez znalosti Češtiny.

 6. Pracuji na pile a můžu říct že to je těžká práce.Proudí sem desítky ukrajinců kteří se ve firmě otočí a jdou zas dál.90% z nich řekne že tuhle práci dělat nebudou že je moc těžká.Když se jich člověk zeptá a kde chtějí pracovat tak řeknou po jejich že chtějí na strojku(stavbu).Tam se prý nepracuje.Tam se jim líbí protože vytváří umělý pohyb za který jsou placený a výsledek po 90%z nich je nula.Nechápu proč stavební firmy tyhle lidi platí proč je po dvou dnech nevyhodí.To stavebnictví zničilo zahraniční pracovní sílu.Firma zakázku nadhodnotí tak že tyhle povaleči i stím málem co z den udělají sem jim vyplatí.Bohužel to potom zaplatí investor takže stát firma nebo obyčejný člověk.Dnes český zedník bere 300kč na hodinu ale furt se to vyplatí než když si tam vezmete 10 ukrajincu a stoho zedník je jen 1 a zbytek se fláká nebo to zkouší ale neumíto taže nakonec to stejně musí zedník přijít a opravit.A co se týče toho že je tady 644tisíc ukrajinců tak tomu se musím smát.Jejich tady dvojnásobně a možná i víc.Jenže uk dostane na stavbě 120kč na hodinu a nic nedaní protože je tady na černo.Takže za den když dělají 11hod denně mají 1320kč krát 6dní v týdnu někdy i 7 protože dělají za den tak 7hod ale píšou 11hod tak se to dá vydržet je to 7920 a za měsíc je to za 25dní 33000kč čistého.To český zedník(zaměstnanec ne živnostník)v čistým nedostane protože musí platit daně.

  • Kamarád dělal doma rekonstrukci dva dělníci placení od hodiny přišli ráno v 7 rozbalili svačinku lahváče a v 10 začli pracovat, když večer přišel domu zjistil že vše blbě přidělaly a že tomusí otočit prý to bude náročné jeden trámek práce nejmín na den, kámoš je vyhodil a se sousedem za večer po práci otočily 4 trámy… dodělal si to sám… Je to vše jen o nacenění NIKDY nikoho neplatit na hodinu jen od práce!

 7. Státní zlořád by potřeboval velkou probírku „pracovníků“ ruku v ruce se snížením veškerých přímých i nepřímých daní a zrušením nesmyslných úředních úkonů, které jsou jen prací pro práci, vytváření papíru pro papír na to, že na papír existuje jiný papír a sabotování elektronického řešení věcí, abychom mohli papírovat vše osobně jako ve století minulém.

  A ruku v ruce s touto probírkou probrat všemožné dávky vytvářející uměle nepracující, nemalým dílem simulující nemakačenka (ne, nemyslím tím lidi, co nemají nohu apod.) a vrátit se ke starému dobrému stylu – kdo nepracuje, ať nejí. A hned bychom vystačili se zdroji, které zde máme a nepotřebovali žádné Ukrajince, Mongoly apod.

 8. Čechů na práci je dost, ale firem ochotných zaplatit odbornou práci je v regionech minimum. Za méně jak 35k v hrubém vám nikdo pracovat nebude, protože ho to neuživí pánové majitelé a manageři s vilami za desítky milionů ! Do práce se chodí vydělat i pro sebe, nikoliv jen dřít na vás !

  • Přesně tak! A kdykoliv kdekoliv někdo brečí, že nemůže sehnat lidi ať otevřeně NEJŘÍV řekne co nabízí za práci a kolik za to PLAT!!! Ono by to pak nebylo tak dojemné plakání… Lidí co si chtějí vydělat je hromada, ale když někoho chceš dřít z kůže musíš za to adekvátně zaplatit!

 9. Je to podvod. Např. Já jsem vyucenej zedník . chtěl bych dělat zedníka ale nemůžu. Proč protože zaměstnavatele stavebních firem nedávají smlouvu ale dohodu o provedení práce to znamená že vám nemusí platit důchodove pojištění ani zdravotní. Jsem se ptal telefonicky tak 2 týdny na práci zedníka všichni chcou praxi. Výuční list a to vše za 100kc na hodinu na dohodu. Pracují ve fabrice a to nakej rok.a mám ve fabrice na hodinu 150kc a to na smlouvu a za odpolední a za noční mám 160kc na hodinu. Jsem v teple v suchu .i v zimě mám práci. Pak se všichni dívej že zedníka nikdo nechce dělat. Ani Ukrajinci cizinci zedníka nechcou dělat

 10. Dnes se nedá sehnat člověk který by seděl celý den v autě jako ten druhý co má v případě problému na odloučeném pracovišti zavolat na firmu nebo sanitku kdyby bylo zle, sedět je moc dřina, manželka dělá ve 40ti na počítači protože pro mladé je to moc dřina. Tahle doba je skvělá, v 50ti nemám strach že bych nesehnal práci, kdo se dokáže nezranit při práci s akuvrtačkou a udělá víc práce než škody nestíhá práci odmítat a to umím podstatně víc. Mohl jsem vystudovat kulturní antropologii, sociologii,nebo ekologii a teď si stěžovat jak je to „špatně“ placené. Díky bohu za tyhle lemply.

 11. Jasně, Ukrajinci nás spasí. Na výsledky jejich nekvalitní práce v oboru stavebnictví narážíme všichni… Oni nad tou prací vůbec nepřemýšlí a moje zkušenost, byť letitá je taková, že lákají jen tehdy, když jim doslova šlapete po krku, jak cítí volnost, katastrofa…
  A že ceny letí nahoru a platy ne, je věc druhá. Všechno se zdražilo, ale mzda ustrnula.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB