Nejste náhodou milionáři?

Poradna
Trochu to připomíná hledání zapomenutého pokladu. Na zhruba 700 000 tzv. nezařazených účtech z kuponové privatizace totiž dosud leží akcie v odhadované hodnotě několika miliard. Jejich majitelé na ně dílem zapomněli, částečně považují zůstatky za bezcenné a mnoho účtů se „ztratilo“ v průběhu let či dědického řízení. Možností, jak se přesvědčit, zda nejste utajeným milionářem, je hned několik.
Foto: Rios – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4651449

Nejnovější cesta je současně nejjednodušší i nejlevnější. Od loňského podzimu mohou potenciální boháči přes Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) získat výpis z nezařazeného účtu on-line prostřednictvím bankovní identity a po zaplacení 90 Kč.

On-line výpis z nezařazeného účtu cenných papírů je dosažitelný na internetových stránkách http://www.cdcp.cz. Zájemci se z něj dozvědí, zda vůbec nějaké akcie vlastní a případně o jaké tituly jde.

Investujte necelou stovku

Postup je obdobný jako například při získávání informativního listu důchodového pojištění přes portál České správy sociálního zabezpečení. Po ověření identity přes banku, která tuto službu poskytuje, zájemce zaplatí on-line poplatek 90 Kč, poskytne rodné číslo a má k dispozici ke stažení výpis ve formátu PDF.

Pokud na účtu akcie jsou, vede další cesta k instituci, která s cennými papíry obchoduje (banka, specializovaní obchodníci, pozn. aut.).

Než si totiž čerství majitelé akcií otevřou majetkový účet, je dobré znát názor odborníka, zda vůbec a jakou mají cenné papíry hodnotu. Může se totiž stát, že jich je na účtu hodně, ale jsou prakticky bezcenné.

Na depozitář i písemně

Jak jsme již v úvodu naznačili, on-line výpis není jedinou cestou, jak se přesvědčit o stavu svého účtu z kuponovky. Je možné zajít rovnou do banky, která jako účastník centrálního depozitáře může do rejstříku rovněž nahlížet a pořizovat výpisy. Ušetříte si sice jednu operaci, ale ne peníze, protože banky nebo specializovaní obchodníci s cennými papíry tuto službu zpoplatňují v řádu stokorun.

Nebo je možné se obrátit na CDCP písemně, tedy s žádostí opatřenou ověřeným podpisem a se zaplaceným poplatkem 500 Kč, což je způsob nejen zdlouhavější, ale o poznání dražší. A existují také soukromé subjekty – tzv. lovci akcií, kteří si za objevení a zpeněžení cenných papírů účtují fixní náklady či procenta z prodeje, jejichž výše byla v médiích kritizována.

PSALI JSME:
Zemřel Jan Vrba, bývalý ministr průmyslu

Nejvíc bude céček

Zdaleka ne všechny akcie na nezařazených účtech jsou cenné, vždyť při kuponovce se privatizovalo přes 1100 státních firem, jejichž následovníci už často neexistují, nebo jejich akcie nemají valnou hodnotu, a není ani šance na vyplacení dividend.

Jde o tzv. céčkové akcie, které nejsou veřejně obchodovatelné, a přestože mohou mít i zajímavou nominální hodnotu, jejich skutečná bývá zlomková. Na ty kvalitní by navíc majitelům v průběhu let už nejspíš přišla nabídka na odkup od obchodníků, kteří se účastní valných hromad neveřejně obchodovaných společností.

Darovat, pověřit, dědit

S áčkovými akciemi se obchoduje na burze, s béčkovými v rámci RM-Systému a jejich nález už představuje jackpot, navíc jednoduše zpeněžitelný a často doplněný dividendami, které je možné vyplácet i několik let dozadu.

PSALI JSME:
Erste Group hodlá vytěsnit akcionáře České spořitelny. Poškodí to česká města a obce?

Akcie je možné darovat, plnou mocí vyřizováním pověřit příbuzného a samozřejmě je i dědit. Pokud však jde o zapomenuté účty, nebudou patrně zahrnuty do usnesení o dědictví a je nutné dědické řízení znovu otevřít. To má samozřejmě smysl jen v případě nejhodnotnějších titulů.

Spíše pozlátko než zlato

Kuponové privatizace se ve dvou vlnách v letech 1992 a 1994 zúčastnilo po zhruba šesti milionech našich občanů, kteří si za 1000 korun a kolek koupili kuponovou knížku a kupony směňovali za akcie státních podniků. Tímto způsobem byl zprivatizován majetek za přibližně 367 miliard.

Přesto se slova z úvodu této poradny – miliardy, milionáři či poklady – zdají spíše pozlátkem než zlatem, i když nevylučujeme, že na některých účtech mohou zahálet deseti až statisícové částky. Kontrolu nezařazených účtu berte za jakési zakoupení losu za 90 korun, navíc s trochou nostalgie po časech dávno minulých.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Zavřít reklamu ×
  1. Znárodnění horšího roku 1948 tkz. privatizace po převratu89 za vénů to byl evropský kšeft=podvod po tisíciletí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB