Nejúčinnější vakcínou je ta od Moderny, na mutace je dobré očkování látkou Pfizeru

S postupující vakcinací se i v Česku více a více lidí rozhoduje pro odklad svého vlastního očkování. Doufají, že si „vyčekají“ účinnější vakcínu, jež by se mohla objevit. 
Průměrná účinnost dostupných vakcín proti onemocnění covid-19 přibližně 85 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Účinnost té či oné vakcíny se měří v procentech. Takže pokud odpovídá třeba padesáti procentům, znamená to zhruba, že očkovaná osoba má o padesát procent nižší pravděpodobnost, že u ní nemoc, proti níž se očkuje, propukne. O padesát procent nižší pravděpodobnost v porovnání s jinou, srovnatelnou osobou, která očkována nebyla.

Podle nové studie amerických vědců, o které informuje agentura Bloomberg, je průměrná účinnost dostupných vakcín proti onemocnění covid-19 přibližně 85 procent. Až takřka ze sta procent ovšem vakcíny zamezují propuknutí opravdu těžké podoby choroby, jež by si vynucovala hospitalizaci a mohla vést ke smrti. Tabulka níže zachycuje v prvním číselném sloupci odhadovanou účinnost dané vakcíny.

Ve druhém sloupci je pásmo účinnosti. Vědci jsou si na 95 procent jisti, že procentuální hodnota účinnosti se nachází právě v něm. Vzhledem k tomu, že je užší v případě vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech, jde o doklad toho, že právě tyto dvě jsou relativně lepší volbou, než jiné testované vakcíny.

Tyto dvě vakcíny také představují ty nejdražší. Dávka vakcíny Moderna vyjde na 25 až 37 dolarů. Následuje vakcína Pfizer, za kterou EU platí 14,70 dolaru za dávku, Spojené státy 19,50 dolaru, a Izrael dokonce třicet dolarů. Vakcíny Johnson&Johnson a AstraZeneca jsou výrazně levnější. První z nich vyjde EU na 8,50 dolaru – a postačí jedna dávka. AstraZeneca pak EU stojí 2,15 dolaru za dávku.

Vakcína Pfizer je pak relativně účinnější v boji s některými mutacemi koronaviru, zejména britskou a jihoafrickou, jak dokumentuje tabulka níže.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. lubajs

  Lidi, Vám není divné, proč systém nás tak úporně chce donutit k vakcinaci, jako by neexistovala žádná jiná alternativa a přitom je úplné ticho o prevenci a možnostech léčby covidu? Vždyť je to jen další respirační nemoc se smrtností nula nic, nižší než u běžné chřipky (potvrzuje to přímo Světová zdravotnická organizace WHO) a ty se vždycky jen léčily medikamenty a podpůrnými prostředky na posílení imunity. Vakcíny proti respiračním nemocem byly vždy na hov…, účinné jen na chvíli, do doby kdy původce nemoci vir zmutoval. Je s námi evidentně hrána nečistá hra, na které se pakuje sorta bezpáteřních šmejdů, kšeftující s vakcínami a respiračními pomůckami a my to těm šmejdům cálujem.

  • Václav

   Nevím, z jak temné jeskyně jste musel vylézt, že tu vykládáte takové věci, ale o prevenci a podpůrné léčbě lehkého průběhu covidu se na nás valily informace ze všech stran. Alternativní léky jako isoprinosine se hledaly, aby bylo čím léčit lidi s těžkým průběhem nemoci, kteří se nedokázali vyléčit sami, ostatní dostávali pouze podpůrnou léčbu. Teď, když existují vakcíny, které pomáhají předejít těžkému průběhu, není hledání alternativních léků nadále tolik potřeba. Není snad lepší těžkému průběhu úplně předejít vakcínou, než jej nechat propuknout a pak jej s nejistým výsledkem léčit léky, o nichž nevíme, zda jsou účinnější nebo alespoň bezpečnější, než vakcíny? Odpovězte si sám.

   • mirek

    Václave, vám také pěkně vyhrávají, kolik dávek jste už inkasoval? Podle vašich výlevů tady, jich bylo asi hodně. Že jsou autoři tohoto superpodvodu na lidském organizmu opravdu šmejdi je holá pravda a brzká budoucnost to jen potvrdí…Proč se snaží tato proradná smečka gaunerů za každou cenu prodat to svinstvo a klidně porušuje zákony? Omezování osobní svobody, porušování základních lidských práv a svobod, pro ty, kteří to svinstvo odmítají, to je podle vás normální???? To je to, co se na územích černé Afriky právem odsuzovalo a tady je to v pořádku????

    • Jiří

     Zrádnost viru spočívá v jeho chování. Teď je zdánlivě nízká smrtnost,jenže přibývají mutace s výrazně vyšší nakažlivostí a roste tedy počet infikovaných. S počtem infikovaných výrazně roste riziko,že bez opatření budou vznikat další mutace a to samovolným vývojem, nebo v důsledku cestovaní křížením variant. A bohužel ,není záruka ,že další varianty a mutace nebudou mít vyšší úmrtnost a nebo po prodělání trvalé zdravotní následky. Rozumný člověk zváží všechny okolnosti.

    • Václav

     Jste jeden z těch, co si stěžují na roušky, protože se přes ně nedá pít pivo, a na očkování, protože se bez něj nedostane do Chorvatska? Nebo máte na mysli nějaké OPRAVDOVÉ porušování SKUTEČNÝCH lidských práv nenaočkovaných? Nebo jste jako Bára Basiková, která tvrdí, že očkování je svinstvo, kterého se bojí, zatímco pervitin švihnutej bůhvíčím brala jak dlouho? 🙂

  • Jozef

   To jste asi četl blaf pitomia. WHO nikdy, opakuji nikdy nepotvrzovala, že smrtnost je nízká. Naopak smrtnost je po zahlcení zdravotnických zařízení cca 10-15%. Pokud všichni, co potřebují intenzívní péči v souvislosti s kovidem, ji dostanou, tak smrtnost klesne na 1,5%. I tak je oproti chřipce daleko vyšší. U mutaci je smrtnost vesměs přes 2,5%.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB