Největší firmy světa už vymazaly koronavirové ztráty

Celková hodnota největší stovky veřejně obchodovatelných firem na světě se od loňského vydání žebříčku (k datu 30. března 2019) zvýšila o bezmála 19 procent. Vyplývá to z aktuálního vydání studie PwC Global Top 100, která měla uzávěrku 30. června 2020. K navýšení došlo navzdory nedávné výrazné korekci kapitálových trhů způsobené koronavirovou krizí.
Letos poprvé v historii ovládl žebříček nováček – saúdská ropná společnost Saudi Aramco. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Konec loňského roku byl ve znamení konjunkturálního růstu, který těmto firmám na hodnotě přidal v součtu dokonce okolo dvaceti procent. Ani následná korekce potom tedy neposlala jejich hodnotu meziročně do minusu, naopak velkým firmám už pomohlo letní oživení po prvotních pandemických šocích. Největší část žebříčku navíc tvoří technologické firmy, které krize nezasáhla tak výrazně jako jiné obory,“ říká partner PwC Česká republika pro oblast fúzí a akvizic Miroslav Bratrych.

Kvůli vysoké volatilitě na trhu způsobené vývojem pandemie covid-19 letos PwC výjimečně nezůstává u jednoho vydání žebříčku (tradičně ke konci března), ale aktualizuje ho každý kvartál. Z porovnání je zřejmé, že zejména největším technologickým firmám se od března dařilo zvyšovat svou hodnotu o desítky procent.

Největší světová stovka firem tak zároveň výrazně překonává zbytek trhu. Pro srovnání: Zatímco skupina Global Top 100 byla na konci června jen procento pod souhrnnou hodnotou z prosince 2019, MSCI World Index, který sdružuje velké a střední equity z 23 rozvinutých zemí, ztrácel oproti prosinci sedm procent.

PSALI JSME:
Nejdražší firma světa bude opět z Asie. Saudi Aramco slibuje dividendu větší, než je roční český rozpočet

Letos poprvé v historii ovládl žebříček nováček – saúdská ropná společnost Saudi Aramco, která se na čelo vyšvihla hned svým IPO z loňského prosince. Z trůnu tak těžaři sesadili loňského vítěze, společnost Microsoft, která se v aktuálním žebříčku umístila na třetím místě. Zatímco loni v březnu nebyla na světě žádná veřejně obchodovaná firma s hodnotou nad bilion dolarů, nyní jsou v žebříčku hned čtyři takové.

Náskok Saúdů na čele žebříčku se ale ztenčuje. Zatímco na konci prosince byla tržní kapitalizace Saudi Aramco o půl bilionu dolarů vyšší než druhého Apple, nyní je rozdíl mezi prvními dvěma firmami už jen v řádu desítek miliard dolarů.

Technologickým firmám ze západního pobřeží USA, které v žebříčku okupují pozice od druhého do šestého místa, se v poslední době daří zvyšovat svou valuaci rychleji. Hlavně trojice Apple, Microsoft a Amazon zhodnotila svou valuaci o desítky procent i ve srovnání s předkrizovým vrcholem v prosinci 2019.

Společnost Tržní kapitalizace v mld. USD Změna tržní kapitalizace (v %) oproti
Březen 2020 Prosinec 2019 Březen 2019
1 Saudi Aramco 1 741 +8,7 -7,3 N/A
2 Apple 1 568 +40,9 +20.2 +75,0
3 Microsoft 1 505 +25,4 +25,1 +66,3
4 Amazon 1 337 +37,7 +46,0 +52,8
5 Alphabet 953 +19,3 +3,3 +16,6
6 Facebook 629 +32,4 +7,5 +32,1
7 Tencent 599 +27,7 +29,9 +36,8
8 Alibaba 577 +10,5 -2,0 +22,2
9 Berkshire Hathaway 430 -2,9 -22,4 -13,0
10 Visa 372 +17,7 +0,5 +18,5
Celkem Global TOP 100 25 041 +16,6 -1,3 +18,8

Zdroj: PwC Global TOP 100, aktuální údaje jsou platné k 30. červnu 2020

Jak nedávno na našem portálu upozornil investiční analytik společnosti Broker Trust Václav Pech šest technologických gigantů – Apple, Alphabet (Google), Facebook, Netflix, Microsoft a Amazon – má společně na vývoj indexu S&P 500 vliv přibližně z jedné pětiny. „Právě tyto firmy v době covidové nezřízeně rostou a cena více než poloviny z nich si za poslední rok připsala zisky přesahující 50 procent. Rekordman je Apple, který má skoro 90 procent,“ říká analytik.

„Je to jako kdyby se od cyklistického pelotonu urvala skupinka extrémně rychlých závodníků a televizní komentátoři podle jejich výkonu hodnotili, jak skvěle je celý závod rozjetý. Když ale máme uvnitř indexu takové tahouny s obrovskou váhou, musí v něm být i takoví, jimž se příliš nedaří,“ vysvětluje Pech.

Výkonnost akcií z indexu S&P500 za posledních šest měsíců podle analytika ukazuje, že většina titulů se na opětovném příchodu lepších časů nepodílí. „Spíše naopak. Jsou zde sektory počítající silné ztráty. Například bankovní sektor, kde jedna z největších amerických bank, Wells Fargo, je o skoro 50 % níže. Zhruba třicet procent odepsaly také banky jako JP Morgan, Bank of America a Citigroup,“ dodává Václav Pech.

PSALI JSME:
Optický klam na burze. Technologické firmy nezřízeně rostou

Zle je podle něj také v sektoru energií a ve spotřebitelském sektoru: „Dvojciferným ztrátám čelí dřívější vlajkové lodi jako Coca-Cola nebo tabákoví giganti Altria a Philip Morris. Těžce zkoušený je průmyslový sektor se ztrátovými giganty typu General Electric, MMM či Honeywell. O akciích přímo postižených pandemií, jako jsou aerolinky a cestovní ruch, ani nemluvím.“

Firmy ale samozřejmě nadále čekají výzvy spojené s následky pandemie covid-19. „Výrobní firmy v žebříčku PwC Global Top 100, ale i mimo něj, které jsou vázány na plynulost dodavatelského řetězce a výrobu v místě daného závodu, byly logicky při jarní vlně covid-19 více zasaženy,“ vysvětluje ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.

Naopak méně byly podle něj zasaženy obory, které svou charakteristikou lépe umožnují nejen práci na dálku, ale hlavně neomezený prodej produktů a služeb zákazníkům. Jasným příkladem jsou podle Hadravy něj právě technologické firmy: „V následujících měsících a letech proto očekáváme větší tlak na pokračující digitalizaci a automatizaci. Vítězové budou ti, kteří to zvládnou.“

PSALI JSME:
Mezi nejhodnotnějšími značkami světa povážlivě ubývá těch evropských

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB