Největší propad HDP v novodobé historii

Názor
Předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) sice už byl zveřejněný před časem, nicméně nyní se k nám konečně dostává zpřesněný odhad i s podrobnostmi. Z nových dat vyplývá, že česká ekonomika v závěru roku vzrostla mezikvartálně dvakrát rychleji, než se původně předpokládalo.
Tuzemskou ekonomiku tak táhnul nahoru zcela jednoznačně vývoz, a tedy průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A sice tedy o 0,6 procenta, navzdory lockdownu ve službách trvajícímu téměř po celý kvartál. V meziročním srovnání byl výkon českého hospodářství nižší o 4,7 procenta, za celý rok pak o 5,6 procenta.

Lockdown zcela jasně zasáhl služby, konkrétně odvětví obchodu, dopravy, stravování a ubytování, která propadla mezičtvrtletně o 6,6 procenta. Po krátkém oživení ve třetím kvartále tak opět tato část ekonomiky upadla do hluboké recese, ze které se bude vzpamatovávat nejméně dva roky. Naproti tomu průmysl zůstal motorem českého hospodářství i v závěru roku a zůstal tak vůči nastupující vlně pandemie v podstatě imunní.

Na straně poptávky došlo k dalšímu poklesu spotřeby domácností, které neměly kde utrácet poté, co byla uzavřená část obchodů a služeb, zatímco investice v podstatě (v mezičtvrtletním srovnání) stagnovaly.

PSALI JSME:
HDP eurozóny na konci roku mezičtvrtletně poklesl o 0,6 %

Ekonomiku tak táhnul nahoru zcela jednoznačně vývoz, a tedy již zmíněný průmysl. Jak uvádí statistický úřad, nešlo jen o auta, ale i o další významné exportně orientované obory, jako elektrotechnika, výroba elektrických zařízení, chemický průmysl apod.

I když se i ve 4. kvartále ekonomice navzdory nepříznivým podmínkám dařilo, celoroční výsledek ani takto pozitivní čísla neměla šanci zvrátit. České hospodářství tak v roce 2020 propadlo o 5,6 procenta, a tedy více než v roce 2009, kdy se světem prohnala finanční krize.

Z loňského poklesu se bude navíc ekonomika vzpamatovávat nejméně dva roky, protože už ani začátek letošního roku není nijak oslnivý. Pokračující lockdown bude dál držet služby u dna, zatímco průmysl se bude muset vypořádávat s opožděnými a drahými subdodávkami. Nadějně vyznívá až druhá polovina roku, kdy by mohla konečně pokročit vakcinace a život v ČR by se mohl vracet opět do normálu.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Největší propad německého HDP od finanční krize. Přesto pozitivní číslo?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB