Největší propad německého HDP od finanční krize. Přesto pozitivní číslo?

Názor
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa za rok 2020 se propadl o pět procent. Na začátku roku 2020 před vypuknutím pandemie by šlo o velké překvapení, aktuálně ale výsledky naplnily očekávání. Hospodářství našeho souseda výrazně oslabilo, zejména z důvodu pandemie koronaviru, která udeřila plnou silou loni na jaře.
V současné době probíhá v Německu politická debata nad dalším osudem zakotvené fiskální disciplíny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Propad ekonomiky je nejhorší od světové finanční krize v roce 2008–2009, tehdy byl ještě o něco silnější. Vypadalo to, že pokles bude ještě výraznější, ale oživení ve druhé polovině loňského roku nakonec pokles zkrátilo.

Struktura dat HDP nepřinesla větší překvapení. Oslabila hlavně spotřeba domácností a export, výrazně slábla přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu, službách a v odvětvích, která jsou citlivá na sociální kontakt. Struktura se neliší od jiných ekonomik, na které měl covid-19 rovněž podobně ničivý dopad.

Co tyto výsledky přináší z hlediska výhledu do budoucna, jaké jsou odhady na základě těchto dat pro německou ekonomiku na tento rok také s výhledem pro Česko? Dá se říci, že výhledy světových ekonomik jsou relativně podobné. Obecně se předpokládá, Německo nevyjímaje, že v prvním letošním čtvrtletí by ještě pandemie měla zuřit a silně omezovat ekonomický výstup.

PSALI JSME:
Velmi solidní výsledek německé ekonomiky v závěru roku

Ekonomika Německa, ale i dalších států v Evropě bude ještě značně uzavřená, a proto bude výkonnost slabší. Nicméně od druhého a třetího čtvrtletí by se již měl projevovat příznivý dopad vakcinace obyvatelstva, s tím je spojeno i pozitivní očekávání ekonomických subjektů, firem a domácností.

Závěrem prvního pololetí bychom mohli vidět náznak plošnějšího oživení. Oživení, tak jak předpokládají základní scénáře centrálních bank, by mělo být plošné a mělo by se stupňovat ve druhém pololetí. Takže celkově by ekonomiky v Evropě, včetně té německé, letos měly solidně růst.

Také v Česku by vývoj měl být podobný, zejména začátkem roku bychom měli ještě pociťovat dopady pandemie, ale od druhého, případně třetího čtvrtletí by se situace měla zlepšovat. Naše hospodářství bude samozřejmě opět silně provázáno s vývojem německé ekonomiky, protože je navázáno na německý zpracovatelský průmysl. Tomu se stále daří docela dobře, i když koronavirová vlna v závěru roku způsobila oslabení také právě v průmyslu.

PSALI JSME:
Německá inflace výrazně ožila

Jak ukázaly lednové výsledky indexu Ifo podnikatelského klimatu, začátkem roku je patrné oslabení podnikatelského segmentu. Německý průmysl to zatím ustál v docela dobré kondici, což je dobrý signál i pro Česko pro letošní rok, a pokud se naplní hlavní medicínské předpoklady, oživení by tento rok mělo být silnější.

Koronavirus v Německu mává hospodářstvím, ale ovlivňuje i ústavní zákony. Německo si samo pro sebe v minulých letech uložilo pravidla fiskální disciplíny – dluhové brzdy –, která říkají, že se země ústavně zavázala dodržovat minimální, téměř nulové strukturální deficity veřejných rozpočtů. Ovšem dopad koronavirového šoku vedl postupně celou německou politickou scénu k pozastavení platnosti tohoto závazku a povolení zadlužení, aby stát mohl více pomoci ekonomice překlenout toto těžké období posledních kvartálů slabé ekonomické výkonnosti.

V současné době probíhá v Německu politická debata nad dalším osudem zakotvené fiskální disciplíny. Vládnoucí konzervativci chtějí zemi uchránit od rozpočtové destabilizace, levicové strany akcentují sociální a environmentální časově nesmlouvavá hlediska.

Autor je analytik SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika vloni klesla o pět procent

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi neutrácejí tolik, jak se čekalo

Lidé v ČR sice v březnu meziročně navýšili své útraty v obchodech, jenže ne tolik, jak se čekalo. Zatím se tedy v jejich útratách neodráží to, že mají díky zrušení superhrubé mzdy více peněz. Zrušení superhrubé mzdy …

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru