Největší výrobce vinylů na světě slaví 70 let od vylisování první desky

Česká společnost GZ Media měla loni nejlepší rok od svého založení. Dohromady ve svých lisovnách v Česku, USA a Kanadě vyrobila přes 40 milionů vinylů. Tržby společnosti z hudebních nosičů a polygrafických výrobků dosáhly 3,8 miliardy korun a zisk firmy před odečtením úroků, daní a odpisů byl 870 milionů korun.
Kniha s názvem Gramofonka – Z Loděnice do velkého světa se věnuje také klíčovému období pod americkými investory, díky nimž se z relativně nemajetného ředitele Zdeňka Pelce, později stal majitel miliardového vinylového království. Foto: GZ Media

Aktuální světová jednička ve výrobě vinylů za více než 70 let svého fungování vyprodukovala přes 600 milionů gramofonových desek, více než 1,7 miliardy CD a DVD a kolem tří miliard polygrafických výrobků.

Desky lisuje pro řadu zahraničních hvězd, mezi které patří U2, Lady Gaga, Madonna a dlouhá řada dalších. Obaly a jiné polygrafické výrobky dodává také do celého světa, mezi jinými pro Samsung, Hewlett-Packard, Canon a nespočet dalších firem.

„Rok 2020 byl jako na horské dráze, v první vlně pandemie jsme přišli o zakázky, pak jsme jich ale získali tolik jako nikdy předtím. Se zrušením koncertů umělci z celého světa pro své fanoušky ve velkém připravovali nové desky. Musíme navyšovat kapacitu, abychom stíhali vyrábět,“ informoval ředitel GZ Michal Štěrba.

PSALI JSME:
Po Gottovi „mezeru na trhu“ zaplnit nelze

Je zodpovědný za kompletní provoz všech šesti továren, které skupina GZ provozuje ve čtyřech zemích. Klíčová strategická rozhodnutí dělá společně s hlavním majitelem společnosti Zdeňkem Pelcem. Ten se podílí na rozvoji firmy už od roku 1983, kdy se stal šéfem tehdejších Gramofonových závodů.

Firmě se dařilo i v polygrafii, pro kterou byla loni postavena nová výrobní hala s nejmodernějšími dostupnými tiskařskými stroji. Společnost zároveň k sedmdesátému výročí od své první vylisované gramofonové desky vydala obsáhlou knihu s názvem Gramofonka – Z Loděnice do velkého světa. Věnuje se celé historii společnosti, která prostřednictvím továrny v Loděnici sahá až do 19. století.

V knize jsou příběhy desítek zaměstnanců a spolupracovníků z různých zemí, kde GZ působí. Někteří v továrně pracují více než 55 let a mnozí vytvořili i vlastní výrobní linky a lisy, které jsou důležitou součástí úspěchu firmy.

PSALI JSME:
Mezi lidmi roste zájem o investování do hitů. Akcie fondu dramaticky rostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Pivovarům loni kvůli covidu klesly zisky

Loňská spotřeba piva v tuzemsku – zhruba 135 litrů na obyvatele – byla kvůli koronavirovým restrikcím nejnižší za posledních šedesát let. Dlouhodobé uzavření pivnic v důsledku koronavirové krize a s tím spojené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru