Největší zájem je o dvoupokojové byty 2+kk, dobře na odbyt jdou i malé garsonky 1kk

Malé dvoupokojové byty 2+kk zůstávají nejžádanějším zbožím na pražském rezidenčním trhu. Během třetího čtvrtletí jich developeři prodali celkem 314, což představuje 33procentní podíl na celkových prodejích. Oproti předchozímu čtvrtletí tento podíl poklesl o šest procentních bodů. Druhé místo obhájily jednopokojové garsonky, jejichž podíl se nezměnil a zůstal na 26 procentech. Celkem se v Praze během třetího čtvrtletí prodalo 1035 nových bytů. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.

Třípokojové byty 3+kk obsadily na třetí pozici (23 procentní podíl na prodejích). Na opačné straně zájmu zůstaly největší byty s pěti a více pokoji. Ty se na celkových prodejích podílí jen čtyřmi procenty. Zájem o nejmenší byty je zcela logický, vyhovují totiž největší skupině klientů. Kupují je jednak takzvaní singles, tedy lidé žijící sami. Vhodné jsou také jako první bydlení pro jednotlivce na začátku pracovní kariéry před založením rodiny. Velmi zajímavé jsou tyto nejmenší byty i pro investory, které láká hlavně relativně vysoký výnos. Ten je při porovnání dosažitelného nájmu a ceny bytu nejlepší ze všech dispozic,“ vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU Evžen Korec.

Přibylo garsonek pro investory

Tomuto zájmu vychází vstříc také developerské společnosti, v jejichž cenících dominují právě dvoupokojové byty. Zájemci si mohou vybírat z celkem 1254 nových bytů s dispozicí 2+kk, což představuje 40 procent celkové nabídky dostupných bytů. Oproti předchozímu čtvrtletí nepatrně vzrostl podíl jednopokojových garsonek, který už dosahuje 22 procent (mezičtvrtletní nárůst o dva procentní body). O něco větší výběr je mezi třípokojovými byty, které se kvůli jejich vyšší celkové ceně prodávají déle. I proto jich je v cenících developerů více než žádanějších jednopokojových garsonek.

Zájem o nejmenší byty 1+kk výrazně stoupá, protože je kupuje většina investorů. Jednopokojový byt je ideální investiční příležitostí, do které se mohou pustit i méně zkušení investoři. Stačí dodržet takzvané Korcovo pravidlo, které říká, že cena malého bytu nesmí přesáhnout dvacetinásobek ročního nájmu,“ říká Korec s tím, že tento zájem o nejmenší byty ani do budoucna příliš nepoleví.

I proto v nových rezidenčních projektech přibývá nejmenších bytů. „Byty 1+kk se nyní kvůli vysokému zájmu investorů projektují mnohem více než dříve. Lze to ukázat například na našem nyní dokončeném projektu Panorama Kyje, kde stavba první etapy začala před celou dekádou. Zatímco ještě před deseti lety tvořily většinu bytů v projektu větší byty 3+kk, v posledních etapách výrazně vedly byty 1+kk a 2+kk, které taky nejrychleji mizely z nabídky,“ doplňuje Korec a dodává, že každá třetí garsonka se nyní prodá na investici.

Data prodaných a dostupných bytů podle dispozic doplňují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil v minulých týdnech. Podle nich se ve třetím čtvrtletí letošního roku v Praze prodalo nejméně nových bytů za posledních šest let, celkem jen 1035 nových bytů za 6,43 miliardy korun. Z hlediska počtu jde o meziroční pokles o 17,4 procenta. Průměrná cena nových bytů v nabídkách developerů od začátku roku vzrostla už o 11 procent na 94 894 korun za metr čtvereční. Naopak rozloha průměrného nabízeného bytu se opět o něco zmenšila a dosahuje 64,43 metru čtverečního. Za průměrný byt tak zájemce musí zaplatit 6,1 milionu korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru