Největší zprostředkovatel devizových obchodů v Česku míří na burzu. Obchodovat se začne již zítra

Největší zprostředkovatel devizových obchodů v České republice míří na burzu. Společnost SAB Finance začne obchodovat na pražské burze již tento čtvrtek 28. ledna (pod ISIN CZ0009009940 a tickerem emise SABFG). Investoři získají zhruba pětinu firmy. Klíčovým lákadlem je dividenda vyplácená dvakrát ročně.
SAB Finance, největší tuzemský zprostředkovatel devizových obchodů, míří na pražskou burzu. Obchodovat se začne již zítra. Ilustrační foto: pse.cz

„Dividenda bude každoročně, a to už od letoška, představovat pět procent z ceny akcie při přijetí k obchodování, která při vstupu na burzu činí 10 560 korun za kus. Kdo tedy za část svých úspor pořídí třeba 50 akcií SAB Finance, tedy za částku 528 tisíc korun, získá ročně na dividendě 26 400 korun. To je zhruba desetinásobek toho, co klient získá na úroku při uložení stejné sumy, na nejlépe úročených spořících účtech v Česku,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank ze stejné majetkové skupiny, jako jsou SAB Finance, a člen Národní ekonomické rady vlády.

„Jsem rád, že již v lednu můžeme přivítat nové IPO. Věříme, že si najde místo mezi investory a zařadí se mezi vyhledávané dividendové tituly,“ říká Petr Koblic, generální ředitel BCPP.

„Je pro nás velkou ctí vstoupit na trh Standard Burzy cenných papírů Praha. Díky profesionalitě všech zúčastněných se celé IPO podařilo uskutečnit ve velmi krátké době a věříme, že bude úspěšné. SAB Finance je dlouhodobě zisková firma a je to pro nás další významný milník. Pro investory jsou konzervativní dividendové akcie SAB Finance určitě zajímavou příležitostí a naší skupině tento krok přináší možnost ještě více posílit pozici v mezinárodním bankovním sektoru,“ říká Radomír Lapčík, zakladatel společnosti SAB Finance.

„Obrat tuzemského zahraničního obchodu, tedy součet vývozu a dovozu, prakticky setrvale stoupá – v letech 2010 až 2019 průměrným ročním tempem lehce přes šest procent. Roste tedy také objem peněz, které čeští exportéři utrží v zahraničí a musí je směnit v ČR na koruny – třeba proto, aby mohli platit daně nebo vyplácet mzdy. Roste současně objem peněz, které směňují tuzemští dovozci, aby mohli zboží určené k importu na zahraničních trzích pořizovat,“ konstatuje Kovanda.

„Navzdory covidové krizi podává český zahraniční obchod svůj prakticky nejlepší výkon v historii. Zatím poslední dostupná data – ta za listopad 2020 – hovoří jasně: přebytek zahraničního obchodu ČR třetí měsíc v řadě vykázal hodnotu přesahující třicet miliard korun. Taková „série“ se tuzemským exportérům dosud nikdy v dějinách ČR nezdařila. Vždyť do loňského úderu pandemie koronaviru zahraniční obchod ČR v měsíčním sledování nevykázal za celé období od roku 1993 přebytek přesahující třicet miliard ani jednou. Navíc i samotný již zmíněný obrat zahraničního obchodu ČR byl loni v říjnu druhý nejvyšší v historii, když dosáhl hodnoty bezmála 690 miliard korun. Vyšší už byl od roku 1993 jen v jediném měsíci, a sice v říjnu 2018,“ uvádí Kovanda.

Podle názoru Kovandy tuzemskému zahraničnímu obchodu v září, říjnu i listopadu loňského roku mimořádně svědčilo to, že během podzimní vlny pandemie nedošlo k ekonomickému ochromení klíčových odbytišť českého exportu v čele s Německem. Poměrně silný odbyt českého vývozu v Německu či eurozóně zásadně přispěl k přebytku zahraničního obchodu.

„Ten ještě umocnilo pandemické oslabení koruny. Česká měna tak opět projevila vysoce žádoucí schopnost fungovat jako „polštář“ tlumící ekonomické šoky. Její oslabení pomohlo zvýšit konkurenceschopnost českých vývozců na zahraničních trzích, takže tyto firmy mohly udržet zaměstnanost na poměrně vysoké úrovni. Díky slabší měně nemusely tolik propouštět. I proto má Česko stále s přehledem nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Letos by neměla přesáhnout šest procent, což by i mnohé ekonomiky EU braly „všema deseti“ dokonce ještě před propuknutím pandemie,“ soudí Kovanda. V tomto směru se neobává o budoucnost klíčového byznysu SAB Finance, což je zprostředkování devizových obchodů.

Trh Standard pražské burzy je určen pro obchodování velkých emisí českých i zahraničních společností. Hlavním trhem burzy je Prime Market, určený pro obchodování nejprestižnějších akcií českých i zahraničních společností. Na emise obchodované v tomto trhu jsou kladeny nejpřísnější podmínky. SAB Finance by se měla stát třetí největší emisí na trhu Standard.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?