Největším strašákem Čechů je zubařská vrtačka, na pravidelné stomatologické prohlídky proto chodí dokonce 76 % z nás

Obvoďák a zubař, právě to jsou dvě nejvytíženější lékařské specializace v Česku. To nedokazují jen fronty v čekárnách, ale i fakt, že za posledních 12 měsíců navštívilo svého praktického lékaře 8 z 10 Čechů. Pravidelně také během roka navštěvujeme svého zubaře (72 %). Těchto prohlídek se ale bojíme zdaleka nejvíc, celých 44 % z nás pociťuje před návštěvou stomatologa strach.

Jak přistupujeme k preventivním prohlídkám a vůbec ke svému zdraví zjišťovala v dubnu agentura NMS Market Research. Z průzkumu také například vyplývá, že Češi nejsou zrovna fanoušci nepovinného očkování, za poslední rok nějaké podstoupilo jen 12 % respondentů.

V případě zdravotních problémů vyráží Češi nejčastěji za svým praktickým lékařem, za posledních 12 měsíců ho alespoň jednou navštívilo celých 80 % z nich. Ve stomatologických ordinacích se za stejné období nechalo alespoň jednou prohlédnout 72 % lidí. Tyto návštěvnosti výrazně převyšují dalšího v pořadí – očaře, u kterého se nechala prohlédnout jen asi třetina respondentů.

Stejné pořadí zaujali tito specialisté i v rámci preventivních prohlídek. Z průzkumu dále vychází, že zatímco ke specializovaným lékařům chodí na pravidelné prohlídky častěji ženy, prevence u praktických lékařů je typičtější pro muže. Preventivní péče o chrup je typická pro vysokoškoláky, pravidelně na kontroly dochází 91 % absolventů. To je výrazný nárůst oproti dotázaným se základním vzděláním, z nichž na stomatologickou prevenci dochází „jen“ 69 %.

Kam chodíme na prevenci?

Z průzkumu dále vyplývá, že v Česku je běžné chodit do práce i v průběhu nemoci. Jen necelá čtvrtina dotázaných odpověděla, že při nachlazení zůstává doma.

Kolena se nám v čekárně netřesou

„Strach z vyšetření Češi ale běžně nemají, pouze 15 % dotázaných přiznává, že se doktorů bojí. Tradičně máme největší hrůzu ze zubařů (44 %), ženy se dále děsí gynekologů (21 %), muži naopak urologů (23 %),“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. Naopak bez jakýchkoliv obav navštěvují Češi alergologa, kterého se bojí jen 7 % z nich.

Jakých lékařů se nejvíce bojíme?

Za poslední rok onemocněly alespoň jednou 2/3 dotázaných, 29 % pak hned několikrát. Ačkoli se o mužích říká, že mají stále nějaké „rýmičky“, opak je pravdou. Ve skutečnosti, jsou častěji nemocné ženy. Více než jedno onemocnění přiznává 37 % žen, u jejich pánských protějšků je to jen 21 %.

Přestože je možné se proti mnoha chorobám očkovat, mnozí této možnosti využívají jen neradi. Během posledních 12 měsíců se nechalo nepovinně očkovat jen 12 % Čechů.

Internetová diagnostika v Česku nefrčí

„Navzdory fámám, které společností kolují, nepoužívají Češi při určování nemocí internet,“ uvádí Kunc s tím, že na internetovou diagnostiku se spoléhají jen 3 % Čechů. „Považuji to za velmi pozitivní zjištění, neboť na internet může každý napsat cokoliv, ať má lékařské vzdělání či ne. Na druhou stranu se 44 % dotázaných léčí z vlastních znalostí nebo vědomostí známých, což kolikrát nemusí být lepší,“ doplňuje Kunc. Pro diagnózu k lékaři vyráží 62 % Čechů.

Přestože k diagnostice nemocí Čechům internet neslouží, při možných způsobech léčby je tomu již jinak. Alespoň občasné vyhledávání nejrychlejších nebo nejefektivnějších léčebných postupů na internetu je běžné pro 58 % respondentů. To sebou nese obdobná rizika jako v případě internetové diagnostiky. Typické je to pro mladší generaci do 34 let, kde internet k vyhledávání možných způsobů léčby využívá 67 % jejich zástupců.

*Průzkum proběhl v dubnu 2018 na reprezentativním vzorku 506 respondentů ve věku 18-64 let. Data se sbírala on-line v Českém národním panelu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru