Největším strašákem Čechů je zubařská vrtačka, na pravidelné stomatologické prohlídky proto chodí dokonce 76 % z nás

Obvoďák a zubař, právě to jsou dvě nejvytíženější lékařské specializace v Česku. To nedokazují jen fronty v čekárnách, ale i fakt, že za posledních 12 měsíců navštívilo svého praktického lékaře 8 z 10 Čechů. Pravidelně také během roka navštěvujeme svého zubaře (72 %). Těchto prohlídek se ale bojíme zdaleka nejvíc, celých 44 % z nás pociťuje před návštěvou stomatologa strach.

Jak přistupujeme k preventivním prohlídkám a vůbec ke svému zdraví zjišťovala v dubnu agentura NMS Market Research. Z průzkumu také například vyplývá, že Češi nejsou zrovna fanoušci nepovinného očkování, za poslední rok nějaké podstoupilo jen 12 % respondentů.

V případě zdravotních problémů vyráží Češi nejčastěji za svým praktickým lékařem, za posledních 12 měsíců ho alespoň jednou navštívilo celých 80 % z nich. Ve stomatologických ordinacích se za stejné období nechalo alespoň jednou prohlédnout 72 % lidí. Tyto návštěvnosti výrazně převyšují dalšího v pořadí – očaře, u kterého se nechala prohlédnout jen asi třetina respondentů.

Stejné pořadí zaujali tito specialisté i v rámci preventivních prohlídek. Z průzkumu dále vychází, že zatímco ke specializovaným lékařům chodí na pravidelné prohlídky častěji ženy, prevence u praktických lékařů je typičtější pro muže. Preventivní péče o chrup je typická pro vysokoškoláky, pravidelně na kontroly dochází 91 % absolventů. To je výrazný nárůst oproti dotázaným se základním vzděláním, z nichž na stomatologickou prevenci dochází „jen“ 69 %.

Kam chodíme na prevenci?

Z průzkumu dále vyplývá, že v Česku je běžné chodit do práce i v průběhu nemoci. Jen necelá čtvrtina dotázaných odpověděla, že při nachlazení zůstává doma.

Kolena se nám v čekárně netřesou

„Strach z vyšetření Češi ale běžně nemají, pouze 15 % dotázaných přiznává, že se doktorů bojí. Tradičně máme největší hrůzu ze zubařů (44 %), ženy se dále děsí gynekologů (21 %), muži naopak urologů (23 %),“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. Naopak bez jakýchkoliv obav navštěvují Češi alergologa, kterého se bojí jen 7 % z nich.

Jakých lékařů se nejvíce bojíme?

Za poslední rok onemocněly alespoň jednou 2/3 dotázaných, 29 % pak hned několikrát. Ačkoli se o mužích říká, že mají stále nějaké „rýmičky“, opak je pravdou. Ve skutečnosti, jsou častěji nemocné ženy. Více než jedno onemocnění přiznává 37 % žen, u jejich pánských protějšků je to jen 21 %.

Přestože je možné se proti mnoha chorobám očkovat, mnozí této možnosti využívají jen neradi. Během posledních 12 měsíců se nechalo nepovinně očkovat jen 12 % Čechů.

Internetová diagnostika v Česku nefrčí

„Navzdory fámám, které společností kolují, nepoužívají Češi při určování nemocí internet,“ uvádí Kunc s tím, že na internetovou diagnostiku se spoléhají jen 3 % Čechů. „Považuji to za velmi pozitivní zjištění, neboť na internet může každý napsat cokoliv, ať má lékařské vzdělání či ne. Na druhou stranu se 44 % dotázaných léčí z vlastních znalostí nebo vědomostí známých, což kolikrát nemusí být lepší,“ doplňuje Kunc. Pro diagnózu k lékaři vyráží 62 % Čechů.

Přestože k diagnostice nemocí Čechům internet neslouží, při možných způsobech léčby je tomu již jinak. Alespoň občasné vyhledávání nejrychlejších nebo nejefektivnějších léčebných postupů na internetu je běžné pro 58 % respondentů. To sebou nese obdobná rizika jako v případě internetové diagnostiky. Typické je to pro mladší generaci do 34 let, kde internet k vyhledávání možných způsobů léčby využívá 67 % jejich zástupců.

*Průzkum proběhl v dubnu 2018 na reprezentativním vzorku 506 respondentů ve věku 18-64 let. Data se sbírala on-line v Českém národním panelu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.