Nejvíc letos škodí vichřice a krupobití. Škody už přesáhly miliardu

Letošním majetkovým škodám vévodí rozmary počasí – konkrétně vichřice a krupobití. „Ty mají na celkovém objemu nahlášených škod 25% podíl a zároveň souhrnných 1,2 miliardy korun představuje rekordní hodnotu za první pololetí nejméně od roku 2011, od kterého je takto detailní statistika k dispozici,“ informoval analytik České asociace pojišťoven (ČAP) Jaroslav Urban.
Vichřice a krupobití už letos podle pojišťoven způsobily škody přesahující miliardu korun. Foto: Depositphotos.com

Členské pojišťovny asociace podle něj v první polovině roku 2019 řešili téměř 138 tisíc pojistných událostí se škodou přesahující 4,5 miliardy korun. Meziročně o 14 procent více. Škody způsobené vichřicemi a krupobitím tak letos překonávají – pokud jde o výši vzniklé škody – zpravidla nejničivější živel, jímž je oheň. Škody z požárů totiž za první polovinu roku dosahují „jen“ 950 milionů korun. Pro ilustraci – jde o více než jednu pětinu náhrad, které pojišťovny svým klientům vyplácí.

Škody způsobené ohněm sice dosahují vysokých částek, ale na počet jich je méně než dvě procenta. Tento živel neškodí tak často, ale je o to ničivější. Odlišná situace nastává u třetí nejvýznamnější skupiny vodovodních škod, které jsou aktuálně vyčísleny na více než 532 mil. Kč a zároveň vznikají mnohem častěji. Od začátku tohoto roku jich členské pojišťovny ČAP likvidovali již přes dvacet tisíc.

České noviny, internetový portál zpravodajské agentury ČTK, tento týden přinesly reakce některých pojišťoven k výši živelních škod. Konkrétní – pokud jde o přesná čísla – ale byly jen dvě pojišťovny. Česká pojišťovna (ČP) uvedla, že od začátku roku řešila více než třicet tisíc živelních škod za téměř 1,5 miliardy korun, přičemž nejvíce škod jejím klientům způsobila vichřice: Dvanáct tisíc škod za 280 milionů Kč. Škody způsobené krupobitím se podle mluvčí ČP Ivany Buriánkové šplhají k půl miliardě.

PSALI JSME:
Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) podle své mluvčí Renaty Čapkové zatím letos eviduje 3700 hlášených škod způsobených přírodními kalamitami za 137 milionů Kč. „Nejčastěji jde o škody z bouřek spojených s krupobitím a přívalovými dešti (téměř 70 procent). V meziročním srovnání je to dvojnásobný nárůst počtu škod,“dodala.

Zástupci pojišťoven Allianz a Generali se výši škod a počtu poškozených klientů elegantně vyhnuli. „Sečteme-li počet škod způsobených vichřicí a krupobitím, zatím jsme jich letos řešili 15krát více než škod z povodní. Škody z těchto dvou rizik jsou pak v souhrnu 25krát vyšší než v případě povodní,“ uvedl za Generali její mluvčí Jan Marek.

Mluvčí Allianz Václav Bálek obecně konstatoval, že „vichřice a kroupy jsou letos ze živlů nejčastější příčinou pojistných událostí“. Živly se podle něj v průběhu let střídají. Zatímco v roce 2016 sužovalo klienty zejména krupobití, v následujících dvou letech to byly hlavně vichřice a letos se k nim přidaly znovu kroupy. „Záplavy si ve větším územním rozsahu vybírají přestávku a omezují se pouze na lokální úroveň,“ dodal Bálek.

PSALI JSME:
Jaké byly nejčastější loňské škody u pojištění majetku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB