Nejžádanější jsou dvou a třípokojové byty

Byt po rekonstrukci, který nevyžaduje žádný větší zásah či investici, v současné době preferuje více než polovina kupujících. Kvůli pohodlí a umístění bytu v hezké lokalitě je téměř polovina kupujících ochotných si za byt připlatit. Velmi důležitá je také blízkost veškeré potřebné občanské vybavenosti, zejména škol a školek, MHD a nákupních center. Vyplývá to z průzkumu, který letos v březnu provedlo 282 realitních makléřů společnosti M&M Reality Holding mezi svými klienty.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Naprostá většina dotázaných vyžaduje také možnost bezproblémového parkování a nehlučné sousedy. Do preferencí kupujících se tak stále více promítá nedostatek volného času a velká pracovní vytíženost.

Mezi lidmi jsou nejžádanější byty dvoupokojové (min. 70 % kupujících) a třípokojové (min. 65% kupujících), a to bez ohledu na velikost obce či města. Nejméně vyhledávanými jsou především v menších obcích a městech garsonky (poptávka zhruba jen osm až devět procent) a naopak vícepokojové velkometrážní byty (zhruba jen sedm až osm procent), jejichž cena je velmi vysoká, a pro běžnou vícečlennou rodinu je tak takový byt v současné době téměř nedostupný.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Lidé při výběru jednoznačně dávají přednost bytům po zdařilé rekonstrukci, což se týká minimálně 65 % kupujících. Vyloženě byt v původním stavu, který by si mohli zrekonstruovat přesně podle svých představ, v současnosti hledá asi jen 14 procent kupujících.

„Ještě zhruba před deseti patnácti lety to bylo mnohem běžnější. Je znát, že lidé neustále spěchají a mají málo času, proto dávají při výběru přednost nemovitostem po nedávné rekonstrukci, ideálně vhodným přímo k nastěhování. Chtějí bydlet pohodlně, hezky, moderně a mít s novým bytem co nejméně starostí či dalších nákladů. Za komfort je přitom 45 % klientů ochotno si i připlatit,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

PSALI JSME:
Vlastní bydlení je pro stále více Čechů nedostupné

Zájem o novostavby

Zatímco v minulosti byl o novostavby zájem především u mladších lidí, dnes jsou podle společnosti Central Group stále častěji vyhledávány střední a starší generací. Průměrný věk kupujících, který v roce 2015 v důsledku levných hypoték klesl pod hranici 40 let, se tak loni vyšplhal na 44 let u mužů a 45 let u žen. Vyplývá to z dat největšího rezidenčního stavitele. Důvodem je především zhoršení dostupnosti hypoték, které dopadá hlavně na mladší klientelu.

Zároveň se ale byt v novostavbě stává pro mnohé lidi velmi populární pojistkou na stáří. „S rostoucími cenami nemovitostí v Praze a celkovou neutěšenou situací na rezidenčním trhu se objevuje nový fenomén. Lidé zejména v předdůchodovém věku se zajišťují na stáří tím, že si pořizují menší byty v novostavbách s nižšími provozními náklady. A to především pro vlastní bydlení,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zajímavé zjištění přinesl na toto téma i průzkum, který si Central Group zadal u agentury Ipsos a jehož se zúčastnilo více než 1000 respondentů z Prahy. Podle něj by si v důchodovém věku v menším bytě přála bydlet celá jedna pětina dotázaných. Menší byt totiž představuje nižší náklady na bydlení, což je pro budoucí důchodce velmi pádným argumentem.

Zdroj: Online průzkum společnosti Ipsos pro Central Group, 1050 respondentů, Praha, 18-65 let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Premiér Fiala zapomněl na normativy

Premiér Petr Fiala se na středeční tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.