Některé alternativní investice do zajištěných firemních úvěrů mohou meziročně dosáhnout až 12% zhodnocení

Jednou z možností, jak v době nízkých úrokových sazeb zhodnocovat finanční prostředky, jsou investice do úvěrů pro firmy, které jsou zajištěny nemovitostmi nebo stroji či vozidly. Umožňují to jednak P2B fintech platformy, ale též investiční fondy. Například fond Rendit vykazuje ke konci června 2018 meziroční zhodnocení 11,87 %. Od vstupu prvních investorů dosahuje jeho výkonnost skoro 28 %. Fond o tom informoval v tiskové zprávě.
Úvěry jsou zajištěny nemovitostmi, dále pak stroji a vozidly. Díky vysokému úročení i dobrému zajištění představují nebankovní firemní půjčky zajímavou investiční příležitost. Foto: Pixabay

Podnikatelé a firmy využívají ve stále větší míře vysoce úročené a zajištěné nebankovní úvěry. Jejich výhodou je velmi rychlé poskytnutí. Pokud totiž firma nabídne kvalitní zástavu a též předloží kvalitní projekt pro financování, může poskytovatel umožnit čerpání finančních prostředků do tří dnů. Malé a střední firmy proto v opodstatněných případech volí tyto rychlé, ač poměrně drahé půjčky, které jsou v zahraničí známé pod názvem hard money loans.

Financování podnikatelských či obchodních příležitostí firem představuje zajímavou formu investice. Díky rozvoji fintech platforem je možné investovat do firemních úvěrů doslova komukoliv online. „V loni jsme se zapojili do investiční platformy Bondster a na úvod úspěšně upsali deset úvěrových pohledávek v objemu přibližně 13 milionů,“ uvádí Petr Vencálek, předseda správní rady investičního fondu Rendit.

„Hlavní výhoda pro investory spočívá v tom, že investují finanční prostředky do již poskytnutých úvěrů, které jsou zajištěny převážně nemovitostmi s LTV (Pozn. red.: Loan to value – v překladu znamená „úvěr k hodnotě“. Jde o finanční výraz vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) mezi 50 a 60 %,“ dodává.

Podíl na zisku z úvěrů

Zkušenější investoři se mohou podílet na zisku z podnikatelských úvěrů prostřednictvím fondu. Investiční fond Rendit takto financuje z větší části úvěry, které poskytují nebankovní společnosti Bez banky a Bankometr.

„Ke konci roku 2017 činil objem poskytnutých krátkodobých i dlouhodobých úvěrů financovaných prostřednictvím fondu Rendit 240 milionů korun. Z toho 196 milionů podnikatelům na financování projektů a rychlých příležitostí,“ říká Petr Vencálek.

Podnikatelé a firmy podle něj využívají převážně krátkodobé úvěry se splatností čtyř až osmi měsíců. Ze tří čtvrtin jsou tyto úvěry zajištěny nemovitostmi, dále pak stroji a vozidly. Díky vysokému úročení i dobrému zajištění představují nebankovní firemní půjčky zajímavou investiční příležitost. „Rendit přinesl v loňském roce investorům zhodnocení 12,01 %. První investoři dosáhli od února 2016 celkového zhodnocení 27,8 %. Aktuální výnos za dvanáct měsíců zpětně činí ke konci června 2018 11,87 %,“ uzavírá Vencálek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena bitcoinu se nebývale propadá

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB