Některé sběratelské mince od ČNB jsou doslova zlatým pokladem

Názor
Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala svoji 58. zlatou minci s motivem městské památkové rezervace Litoměřice. Pokud nepočítáme speciální 130 kilogramovou zlatou minci ke 100 letům československé koruny, jde o 58. zlatou minci, kterou centrální banka od roku 1993 nechala vyrazit. O její mince je tradičně vysoký zájem. Hodnota těch nejžádanějších vzrostla za několik let na desetinásobky prodejní ceny.
Speciální 130 kilogramová zlatá mince ke 100 letům československé koruny. Ilustrační foto: ČNB

Mezi lety 2006 a 2010 vydala ČNB celkem deset mincí s tematikou technických národních kulturních památek. Jejich cena začínala v době uvedení na trh na 3 400 korunách, zatímco dnes se prodávají v průměru za 20 tisíc korun, tedy za šestinásobek.

V letech 2011 a 2015 potom následovala série deseti zlatých mincí z cyklu Mosty. Ty se dosud zhodnotily více než dvojnásobně – v době uvedení na trh se prodávaly za 16 500 korun, dnes už se jejich cena pohybuje kolem 36 tisíc korun.

PSALI JSME:
Zlaté druhé místo. Proč není česká mince nejtěžší?

Nejvyššího zhodnocení mezi pravidelnými emisemi se však dočkaly mince z konce 90. let, kdy ČNB vydala sadu čtyř zlatých mincí Karel IV. Ty připomínaly 650. let od založení Nového Města pražského, Univerzity Karlovy, hradu Karlštejn či vydání souboru právních dokumentů Koruny České.

Mince s motivem pražského Nového Města byla vyhlášena jako nejhezčí zlatá mince roku 1999. I to je jeden z důvodů vysokého zájmu o tuto minci i celou sadu. Zatímco nominální cena těchto mincí se pohybuje pod 20 tisíci korunami, dnes se běžně prodávají za částky okolo 600 tisíc, tedy za 40násobek této částky.

PSALI JSME:
V červenci proběhla rekordní aukce svatováclavských dukátů

Kromě pravidelných ražeb zlatých mincí vydává centrální banka také speciální ražby, které se vážou k významným historickým výročím. Od roku 2012 vydala šest takových mincí. Nejžádanější je mince s motivem 600. výročí upálení mistra Jana Husa, jejíž cena vzrostla téměř na pětinásobek

V době uvedení se prodávala za 30 tisíc korun, nyní se její cena pohybuje okolo 140 tisíc. Vysoké jsou však i ceny dalších mincí ze speciálních ražeb. Většinou se pohybují mezi 70 a 100 tisíci korunami, zatímco jejich pořizovací cena byla od 30 do 50 tisíc korun.

Autor je ředitel společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Zavřít reklamu ×
  1. Opravdu výborné, hlavně chování ČNB. Dne 6. 12. 2019 jsem si udělal rezervaci na minci, která má vyjít v květnu/červnu 2023. Před 14 dny mi přišel mail, že mi rezervaci rušej, že ČNB pokrátila objednávky až o 86%. Takže asi tak, nevim co udělat víc abych se k minci do sbírky dostal, když ani rezervace 3,5 roku předem nestačí…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB