Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

Zatímco „běžný klient“ ruské banky Sberbank, která na českém trhu a v Evropě skončila kvůli ruské invazi na Ukrajinu, může očekávat, že od Garančního systému finančního trhu (GSFT) dostane za své vklady v bance bez pětistovky maximálně dva a půl milionu korun, ze zákona vyplývá, že někteří klienti mohou od garančního systému obdržet až dvojnásobek.
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat za své vklady v bance až pět milionů korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

GSFT včera informoval, že ve středu 9. března zahájí výplatu základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ, a to prostřednictvím pobočkové sítě Komerční banky. Podrobněji zde. Garanční systém současně vyzval „k podávání žádostí o zvýšené náhrady za pojištěné vklady u Sberbank CZ“. Co to znamená a koho se to týká?

Takzvanými oprávněnými osobami k výplatě zvýšených náhrad z Fondu pojištění vkladů jsou lidé, kteří měli ke konci února, tedy dne, kdy Česká národní banka oznámila, že Sberbank CZ není schopna dostát svým závazkům, uloženy v bance více než dva a půl milionu korun a současně splňovali další zákonné podmínky.

Především jde o ty klienty, jimž byla v době od 28. listopadu 2021 do 28. února 2022 připsána na účet úhrada kupní ceny nemovitosti, nebo částka za vypořádání společného jmění manželů při rozvodu, pojistné plnění od pojišťovny (úraz, nemoc, invalidita nebo smrt), dědictví nebo jim bylo vyplaceno jednorázové vyrovnání z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření.

V zákoně jsou uvedeny ještě další možnosti, jako např. odstupné vyplacené při výpovědi z pracovního poměru nebo odchodné při skončení služebního poměru, pojistné plnění v případě újmy způsobené trestným činem či vyplacení náhrady újmy způsobené trestným činem, vyplacením náhrady škody způsobené rozhodnutím o vazbě (apod.), či poskytnutím peněžité pomoci oběti trestného činu.

Klienti Sberbank, jichž se to týká a kteří požádají o výplatu zvýšené náhrady, musí svůj nárok doložit příslušnými dokumenty. Ale mají na to jen dva měsíce. „K žádostem podaným po uplynutí zákonem stanovené dvouměsíční lhůty, která uplyne dne 28. dubna 2022, nebude přihlíženo. O způsobu vyřízení žádosti bude žadatel písemně vyrozuměn nejpozději do 28. června 2022,“ informoval GSFT.

PSALI JSME:
Tuzemskou Sberbank nejspíš čeká likvidace a větší klienty dlouhý insolvenční proces

Zavřít reklamu ×
  1. Nedal bych nikomu ani korunu! Pokus se někdo „upíše“ bance z Ruska tak ať nese následky svého jednání!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.