Nelegální kotle zlevňují cenu starých domů až o 15 procent

Už jen pár dní a v Česku začne platit zákaz starých neekologických kotlů, za což hrozí pokuta až 50 tisíc korun, a to opakovaně. Zájem o topenáře a instalaci vyhovujícího vytápění v posledních měsících stoupl o stovky procent.
Staré domy se zakázanými kotli je nyní možné koupit se slevou. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Staré domy se zakázanými kotli je nyní možné koupit se slevou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak Finanční a ekonomické informace (faei.cz) upozornila společnost Bezrealitky, má novinka v zákoně o ochraně ovzduší také dopad na realitní trh: Staré domy s nelegálními kotli zlevnily až o 15 procent.

Už od 1. září bude nelegální topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Zároveň zbývají už jen posledních pár dnů, kdy na jejich výměnu za ekologickou variantu – například tepelné čerpadlo – přispěje poměrně štědře stát. Zájemci, kteří si nyní pořizují starý rodinný dům s nevyhovujícím vytápěním, ale o tuto možnost přijdou.

Proto chtějí budoucí náklady na změnu otopného systému co nejvíce promítnout do ceny takzvaných děravých domů. To jsou právě nemovitosti, které jsou sice určené k obývání, ale do budoucna potřebují zásadní rekonstrukci kvůli energetické nehospodárnosti.

A vypadá to, že se to mnohým i daří. Společnost Bezrealitky totiž zaznamenala propady cen v rozmezí 5 až 15 procent. Tedy o výrazně větší hodnotu, než kolik bude stát výměna samotného topeniště. K vyjednávání o slevě za nefunkční kotel, v němž si nový majitel legálně nezatopí, se totiž často připojí licitace i nad dalšími nedostatky.

Tlak na další zlevňování

Podle Ondřeje Strady, analytika realitní digitální služby Bezrealitky, jde nejčastěji o domy, jejichž průměrná hodnota se pohybuje v rozmezí 1,5 až 3 miliony korun. „Vyznačují se původním stavem, vysokou energetickou náročností a právě desítky let starým lokálním topeništěm na tuhá paliva,“ řekl Strada.

Takové domy se nacházejí v podstatě po celé republice. „A od roku 2021 setrvale zlevňují,“ poznamenal Strada. „Aktuální nutnost nových majitelů vyměnit kotel, vyvíjí další tlak na jejich zlevňování. A ceny povolují víc, než bychom čekali, dna jsme pravděpodobně ještě nedosáhli.“

V případně nejlevnějších variant se pohybuje výměna kotle kolem 50 až 60 tisíc korun. Ceny však klesají výrazně více. Podle Strady to může znamenat, že z mnoha doposud obývaných nemovitostí se stanou domy takzvaně „na pozemek“ – tedy určené k demolici a vytvoření stavební parcely.

Dva roky na výměnu

Majitelé, kteří nabízejí své domy s nevyhovujícími kotli k prodeji, se nyní snaží o státní dotaci ve stanoveném termínu aspoň požádat. I to stačí k tomu, aby se vyhnuli případné pokutě až 50 tisíc korun. Termín na výměnu vytápění se jim díky tomu prodlouží o dva roky.

Mnozí se snaží vybavit svůj dům funkčním vytápěním – například tepelných čerpadlem – ještě před prodejem nemovitosti.

„Těm, kteří by chtěli svůj plynový kotel nebo kotel na uhlí či dřevo vyměnit za tepelné čerpadlo, ale už hodně ubývá čas,“ uvedl Vojtěch Formánek, specialista českého výrobce Master Therm.

Podle něj mohou získat až padesátiprocentní příspěvek na výměnu neekologického kotle prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám. „To lze ale jen do konce srpna, takže někteří to opravdu řeší na poslední chvíli,“ upozornil.

„Naše doporučení je neotálet a poslat žádost o dotaci rovnou. Konkrétní model tepelného čerpadla lze upřesnit až později, konkrétně do čtyřiadvaceti měsíců, ale žádost je třeba podat do konce srpna,“ dodal Formánek.

Poptávka vyšší o 248 procent

Ačkoli novelu zákona o ochraně ovzduší, která počítá se zákazem neekologických kotlů, schválili zákonodárci už v roce 2012, mnozí majitelé domů skutečně řeší výměnu vytápění na poslední chvíli. Dokládají to i data společnosti ePoptávka, největšího on-line tržiště v České republice, která má faei.cz k dispozici.

Zájem o výměnu nevyhovujících kotlů razantně akceleroval zájem po práci řemeslníků a vhodných tepelných zdrojích v letošním roce. Jen za první tři měsíce roku 2024 byla poptávka na úrovni celého loňského roku, respektive ještě o jedno procento vyšší.

„Poptávka po instalaci nových tepelných zdrojů a souvisejících řemeslnických pracích se od ledna letošního roku drží kontinuálně vysoko. V meziročním srovnání je za období od ledna do poloviny srpna vyšší o 248 procent oproti srovnatelnému období předchozího roku,“ uvedl Michal Boudník, manažer servisních týmů společnosti ePoptávka.cz.

Nejvyšší zájem je ve Středočeském kraji, který tvoří 15 procent z celkového počtu poptávek, následuje Moravskoslezský kraj (14,7 %) a na třetím místě je Praha (10 %) Naopak nejmenší zájem je podle dat poptávkového systému v Karlovarském kraji, který tvoří necelá dvě procenta z celkového množství poptávek, následuje Zlínský kraj (4,5 %) a Vysočina (4,6 %).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB