Nelegální trh s cigaretami připravuje Evropu o peníze

Průzkum
Jedním z hlavních důvodů, proč se v zemích EU nedaří efektivně snižovat podíl kuřáků mezi dospělými i nezletilými, je podle nejnovějšího průzkumu mezinárodní výzkumné společnosti Povaddo pro Philip Morris International provedeného i v Česku mimo jiné nelegální trh s tabákovými výrobky. Výsledky průzkumu má redakce k dispozici.
Nejvíce nelegálních cigaret se vykouří v Pobaltí a Řecku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky exkluzivního průzkumu provedeného v polovině listopadu mezi více než 13 tisíci dospělými napříč EU ukazují, že nelegální trh s tabákovými výrobky je pro většinu respondentů významnou hrozbou pro bezpečnost i ochranu veřejného zdraví v EU. Nelegální trh je také hrozbou pro veřejné finance. Státům EU přes něj každý rok uniká více než 10 milionů eur, Česku podle údajů společnosti KPMG přes jednu miliardu korun.

Vysoký počet kuřáků je jedním ze tří hlavních problémů zdravotní politiky České republiky pro celou čtvrtinu oslovených, což potvrzuje také vzorek tuzemských respondentů realizovaného průzkumu. Z 1 064 náhodně oslovených přiznala pětina z nich závislost na klasických cigaretách a dalších osm procent respondentů odpovědělo, že kouří cigarety příležitostně.

Aby v zemích EU došlo k trvalému snižování počtu kuřáků i omezení nelegálního trhu, je podle respondentů zapotřebí uplatňovat pragmatický a citlivý přístup ke zdanění tabákových výrobků založený na vědeckých důkazech o míře rizikovosti jednotlivých produktů. Pro dvě třetiny Evropanů může být právě tato forma regulace vhodnou motivací pro změnu jejich životního stylu.

PSALI JSME:
E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

Podle průzkumu by 66 procent respondentů z řad tuzemských kuřáků v případě zvýšení daní u méně škodlivých alternativních tabákových výrobků (jako jsou např. zařízení na nahřívaný tabák, e-cigarety a další, pozn. red.) na úroveň klasických cigaret na tyto alternativy nepřešlo a dále pokračovalo v kouření.

Názor, že by vlády měly vedle prevence kouření motivovat dospělé kuřáky, kteří o to mají zájem, k přechodu na méně rizikové alternativy tím, že budou zdaněny nižší sazbou než klasické cigarety, má téměř 70 procent oslovených Evropanů. Podle nich by ale zdanění těchto alternativ mělo být stále dostatečně vysoké tak, aby odradilo nezletilé nebo nekuřáky od jejich užívání.

V ČR má tento koncept podporu u 64 procent respondentů. Pro nadpoloviční většinu (55 %) by právě regulace založená na vědeckém poznání a nezávisle ověřených faktech mohla vést k motivaci občanů zlepšit svůj životní styl a pro stejný počet respondentů mají právě inovace zásadní roli při snižování podílu kuřáků v populaci. V Evropě má uvedený koncept podporu dvou třetin respondentů.

PSALI JSME:
Evropané kouří nelegální cigarety, každá desátá je pašovaná

Jak ale vyplynulo z loňské analýzy spotřební daně z tabákových výrobků v ČR a na evropské úrovni publikované v lednu Katedrou hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE, výběr tuzemské spotřební daně z tabáku v roce 2021 zaostal za očekáváním o 10,78 miliardy korun. Tedy přesně stejně, jako před čtyřmi lety, avšak sazba daně mezitím vzrostla o třetinu.

„Zatímco sazba daně vzrostla za čtyři roky o třetinu, příjem státu z ní nestoupl ani o korunu,“ shrnuje autor analýzy ekonom Štěpán Křeček. Příčinu je podle něj třeba hledat v rychlém růstu cen zejména u cigaret, který byl způsoben příliš vysokým zvýšením sazby spotřební daně v příliš krátkém čase.

Do roku 2018 výnos lineárně rostl až na úroveň 58,81 miliardy korun, avšak od roku 2018 výběr kolísá a trendově se snižuje s ročním průměrem 57,21 miliardy korun. Tuzemská spotřeba tabákových výrobků přitom neklesla, ale přesunula se do méně zdaněných kategorií a k nákupům polských a slovenských výrobků, připomněl ekonom.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.