Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

„Promiňte, ale tato bankovka je neplatná.“ Tak tohle není zrovna věta, kterou byste si přáli slyšet v restauraci či obchodě. A přece se vám to už na začátku letošních prázdnin může přihodit. V ruce budete žmoulat stovku, která není roztržená, špinavá, zmuchlaná ani podle laického posouzení nevyjela z barevné kopírky. Co je tedy na ní závadného?
Nemáte doma pod matrací schované neplatné bankovky? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Patrně půjde o bankovku vydanou v letech 1995 až 1999, jíž Česká národní banka (ČNB) nestihla stáhnout z oběhu, ale která posledním červnovým dnem 2022 přestala platit. Šance, že na ni můžete narazit, je poměrně velká, protože v oběhu stále zůstává značný počet starších vzorů – především stokorun a dvoustovek.

Kdo tedy sází na hotovost v „bezpečném“ domácím úkrytu, měl by se starými bankovkami co nejdříve vyrazit utrácet, nebo si je alespoň zkontrolovat. Platit s nimi lze do konce letošního června a do té doby je musíte i přijmout, i když o jejich omezené platnosti už víte.

Od července výměna v bankách

Od července je můžete v průběhu dalších dvou let vyměnit na pokladně některé z komerčních bank a od července 2024 po neomezenou dobu na pobočce ČNB, které jsou v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ústí nad Labem.

Naproti tomu pobočky České pošty nemají povinnost neplatné bankovky vyměňovat.

Jakým bankovkám končí platnost? Kromě pětitisícovek se výměna týká všech nominálních hodnot. A jak vyřazované bankovky poznáte? Celkem snadno, především podle dvou znaků.

Podle data a proužku

Tím prvním je rok vydání, který je na bankovce uveden na lícní straně.

V polovině roku končí platnost stokorunových bankovek vzorů 1995 a 1997 (platný zůstává pouze 2018, pozn. aut.), u 200 Kč vzorů 1996 a 1998 (platný je jen 2018), u 500 Kč vzorů 1995 a 1997 (2009), u 1 000 Kč vzorů 1996 (2008) a u 2 000 Kč vzorů 1996 a 1999 (2007).

Zdroj: ČNB

Stále platné bankovky rozeznáte i podle kovového proužku. Mají jej širší a při zaklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Z těch brzy prošlých je proužek úzký s neměnnou barvou. Kdo si s porovnáváním rozdílů chce dát práci, najde na novějších bankovkách i jiné ochranné prvky.

Proč ne ty největší?

Kromě pětitisícovek, jichž se výměna netýká a v platnosti zůstávají dosavadní vzory 1999 a 2009 (ten starší s užším kovovým proužkem), bude od letošního července v každé nominální hodnotě platný pouze jeden vzor bankovky.

Tedy pouze ten s kvalitnějšími ochrannými znaky, což ztíží práci padělatelům, a navíc toto sjednocení urychlí strojové zpracování bankovek v ČNB a zmizí i pochybnosti především zahraničních turistů, zda jsou všechny varianty té které tuzemské bankovky v oběhu platné.

Bankovky v hodnotě 5 000 korun unikly této akci především proto, že se tak často nepoužívají při běžných platbách, neplní se jimi bankomaty a slouží spíše k ukládání majetku.

Co s poškozenou bankovkou?

Co když máme v držení bankovku nejen neplatnou, ale mnohem častěji nějakým způsobem poškozenou? Podle nařízení ČNB vyměňují neplatné či poškozené české bankovky obchodní banky a centrální banka v souladu se zákonem č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí. Pro nárok na výměnu poškozených českých bankovek nebo mincí je klíčový druh jejich poškození.

Tzv. nestandardně poškozené bankovky se totiž nevyměňují na počkání. Jsou to kusy např. ohořelé, zetlelé, obarvené, poškozené nástražným zařízením na ochranu proti krádeži, skládající se z více než dvou částí, jimž chybí celý horní nebo spodní okraj, nebo jsou poškozené tak, že není možné ověřit její pravost.

Zdroj: ČNB

Ty bývají na pobočkách bank zadrženy a předány ČNB, která poškození posoudí a do 30 dní rozhodne o poskytnutí náhrady. Zbytky bankovek menší než 50 procent původní plochy se nevyměňují a nenahrazuje je ani ČNB.

Euro v centrální bance

Naproti tomu bankovky tzv. běžně poškozené (jsou celé, jejich plocha je větší než 50 % původní plochy a jsou celistvé nebo se skládají nejvýše ze dvou částí) vymění za nepoškozené bankovky stejné nominální hodnoty pobočky obchodních bank. Bezplatně, pokud vyměňuje nejvýše sto kusů jedné nominální, a když jsou bankovky roztříděné podle nominálních hodnot.

Poškozené bankovky cizích měn vyměňují centrální – emisní banky příslušných států v souladu s platnými právními předpisy těchto států. Některé české obchodní banky vykupují poškozené bankovky cizí měny za poplatek podle svého sazebníku. Poškozené bankovky měny euro vyměňují národní centrální banky států eurozóny.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB