Němce jsme mzdově nedohnali, zato jsme předehnali Francouze v celkové spokojenosti

Názor
Bez nadsázky lze říci, že pro české země představuje uplynulých třicet let z hospodářského hlediska nejúspěšnější „třicetiletku“ historie. Česká ekonomika je dnes mnohem svobodnější, výkonnější, environmentálně šetrnější, nesrovnatelně více zapojená do globálního trhu a více orientovaná na služby.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V indexu ekonomické svobody Fraserova institutu poskočila mezi lety 1990 a 2017 ze 101. příčky ve světě na pozici 22. Ekonomická svoboda a nízká míra přerozdělování prokazatelně zintenzivňují například inovativní aktivitu, takže podněcují růst produktivity. Růst produktivity je přitom dlouhodobě jediným zdrojem celospolečenského bohatnutí. Podle globálního indexu inovací je Česko druhou nejinovativnější ekonomikou bývalého východního bloku, po Estonsku.

Kupní síla průměrného Čecha vzrostla za třicet let o dvě třetiny. Čistý příjem průměrného obyvatele ČR včetně dětí a důchodců stoupl od roku 1989 o více než 600 procent z necelých 2000 korun na více než 15 tisíc korun v roce 2018.

To vše však neznamená, že jsme nejvyspělejší ekonomiky dohnali. Zatím se k nim stále jen přibližujeme. Pomaleji, než mnozí očekávali. Němci nad námi ve mzdách vedou a ještě dlouhá léta, ba desetiletí tomu tak bude. Na druhou stranu, podle letošní statistiky OSN jsou Češi celkově spokojenější než třeba Francouzi. Češi se umisťují na dvacátém místě na světě, Francouzi jsou 24. Ukazatel zohledňuje nejen vlastní ekonomický výkon a životní úroveň, ale i ukazatele typu naděje dožití nebo společenské vzájemnosti.

Pokud by kdokoli v listopadu 1989 řekl, že do třiceti lety budou Češi celkově spokojenějším národem než Francouzi – nejen z ekonomického, ale i z celospolečenského hlediska, považovalo by se to zřejmě obecně to za úspěch, až skoro za sci-fi. Němce jsme sice ve mzdách nedohonili, ale Francouze jsme v celkové spokojenosti předhonili. Můžeme slavit. Ale přiměřeně.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

  1. Až si čech uvědomí, že spokojenost není jen o penězích… tak bude konečně bohatý … a začne i slušne žít. Do té doby to bude ten obyčejný, uřvaný trouba co pořád kouká na Německo a nikam dál či jinam nevidí… máme se tu dobře, ale to si nikdy nepřipustíme. Tak hezký den.

    • Omnam :
      Ke spokojenosti milý pane patří i ty peníze, protože bez nich to NEJDE. Úsměvu, klidu a pohody především docílíš, když nebudeš každý měsíc řešit co si můžeš dovolit zaplatit a co zase musíš odložit. Dnes to milý pane JE o penězích !!!! To je dnes podstata každé dobře fungující rodiny !

    • Až budeš ty troubo” makat na 3 směny za 16 nebo 18 tisíc měsíčně,nebo dřít na stavbě v mrazu a dešti,tak budeš také vzhlížet na plat svého kapitalistického uřvaného podnikatele co si za prachy z tvoji práce létá 3 x ročně na Malorku. Takže budeš asi právě ten podnikatel co dře své zaměstnance z kůže.Nazdar.

  2. Je neskutečné jak se oblbuje Český národ.Mladí asi na to slyší.Ale jinak je to blábol,tříkrát podtržený.Ahoj

  3. Německo ani celá slavná EU respektive co ten bordel ovládají nedovolí aby jsme se k nim jen přiblížily a to si spousta lidí nedokáže připustit že jsme pro ně jen opravdu levná pracovní síla a nebo poskoci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru