
Abychom učinili povinnosti zadost, připomeňme, že to, jaké výsledky vykrystalizují od uren, nemohou Česko nezajímat – kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomu, že je kvůli pupeční šnůře se západním sousedem nepochybně pocítí.
Stane se tak v rozpoložení, které kterému Spolková republika od zrodu v roce 1949 nikdy nečelila. Trefně ho vystihl jeden z účastníku chatu na webu focus.de: „Jen v máločem ve společnosti jdou věci tak, jak by měly jít.“
Jak si povede Alternativa?
Pozornost se tentokrát stočila především k jednomu aktéru – antisystémové Alternativě pro Německo (AfD), straně označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou, se silným extremistickým křídlem, které sleduje domácí zpravodajská služba. Různé průzkumy jí téměř shodně a dlouhodobě připisují kolem 20 procent hlasů, tedy dvojnásobek oproti volbám v roce 2021.
Jürgen Matthias z univerzity v Bonnu patří mezi odborníky, kteří považují oficiálně zjištěnou voličskou přízeň za podhodnocenou. „Proč? Protože překvapivě výrazně posílila na západě. Troufnu si dokonce předvídat, že v původní Spolkové republice dosáhne na několik přímých mandátů, třeba v Bavorsku,“ svěřil se v televizi WDR.
Němci odevzdávají dva hlasy, první kandidátovi, druhý straně. Uchazeči, kteří ve volebních okrscích získají díky prvnímu hlasu největší podporu, obdrží automaticky přímý mandát.
Připomeňme, že Alternativu založila skupina neoliberálních akademiků jako protest proti euru. Konkrétně je pobouřilo rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové zachránit Řecko v roce 2010 po finanční krizi. Poté se zdálo, že uskupení se propadá do bezvýznamnosti a je odepsané.
Příliv uprchlíků především z válkou zmítané Sýrie v roce 2015 a „vítací“ vstřícnost establishmentu podnícená Merkelovou, ji polil živou vodou. AfD se přeorientovala na nacionalistický, protiimigrační a protiislámský program.
Protipožární zeď poškodila trhlina
V lednu Friedrich Merz, předseda opoziční křesťanské demokracie (CDU), jež tradičně tvoří dvojblok s bavorskou CSU a která dlouhodobě vévodí všem průzkumům voličské přízně, porušil poválečné tabu. Opřel se o AfD a prosadil návrh na zpřísnění pravidel pro migranty, který obsahoval mimo jiné požadavek na trvalé kontroly německých hranic.
Merz nebral ohledy na přikázání tzv. firewallu, německy Brandmauer, tedy protipožární zdi, které do té doby skálopevně platilo: AfD musí zůstat za všech okolností za dveřmi.
Tento krok vzbudil rozsáhlé protesty, ale průzkum agentury Forsa ukázal, že přibližně polovina Němců souhlasí s tím, aby Merz jednorázově využil podpory krajní pravice. Od té doby šéf CDU při každé příležitosti vylučuje, že by s AfD vstoupil do vládní koalice.
O zlom se postaral teror
Zpočátku roku se kampaň konzervativců z CDU plně zaměřila chřadnoucí ekonomiku – mimo jiné proto, že jim veřejnost na tomto poli přiznává poměrně značné kompetence. Pak však lednu v Aschaffenburgu neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu napadl skupinu dětí ze školky. Zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který přispěchal na pomoc.
Nešlo přitom o první útok, který podnítil debatu o migraci a bezpečnosti v zemi. Loni v květnu v Mannheimu pobodal Afghánec pět lidí a zabil zasahujícího policistu. V srpnu neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie nožem usmrtil tři lidi na městských slavnostech v Solingenu. Těsně před Vánoci se autem vřítil do návštěvníků vánočních trhů v Magdeburku lékař ze Saúdské Arábie, přičemž vzal život šesti lidem.
Naposledy pak v Mnichově odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu navedl vůz do průvodu odborářů, zranil téměř 40 lidí. Sedmatřicetiletá žena a její dvouletá dcera později zraněním podlehly.
Musk se vložil do kampaně
AfD se těší podpoře nové americké administrativy. Spolupředseda AfD Tino Chrupalla dostal jako jediný německý stranický lídr pozvání na lednovou inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově se s Alicí Weidelovou, spolupředsedkyní AfD, setkal americký viceprezident J.D. Vance. Elon Musk, šedá eminence v Trumpově týmu, několikrát prohlásil, že Německo může zachránit pouze AfD, čímž posílil její kampaň.
Ani kancléř Scholz ze sociální demokracie nezůstává pozadu, když připomíná, že jeho kabinet prosadil některá opatření, mj. to, že migranti nedostávají dávky v hotovosti, ale na přeplacených kartách.
POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.
Jsem hodně starý člověk a už se toho asi nedožiji ale pokud by došlo vzhledem k vývoji v Evropě na lámání chleba a musel jsem se rozhodnout jestli chci Evropu ovládanou radikálními muslimy nebo tzv. extremisty ,nacionalisty či dokonce jak jsou nazýváni fašisty,tak má volba by byla jasná.
Od Brexitu o politice EU rozhoduje německá vláda (Zelení a Svobodní v německé vládě = šílený greendeal a bezbřehá migrace v EU). Proto v zájmu VŠECH českých občanů je zachování práva veta, nejen stoupenců svrchovanosti, ale i protitrumpovských eurohujerů, protože nacionalisté získávají navrch nejen v Itálii /(Meloni) a Francii (LePenová), ale i v Německu Muskova AfD a nacionalistické křídlo v CDU-CSU..