Německá ekonomika na konci loňského roku nepatrně klesla

Názor
Podle předběžného odhadu německá ekonomika v posledním loňském čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,2 procenta, což byl ve srovnání s tržním konsensem mírně horší výsledek. Analytici v průměru odhadovali mezičtvrtletní stagnaci po předchozím růstu o 0,5 procenta mezikvartálně. Údaj za třetí čtvrtletí byl přitom nepatrně vylepšen z původních +0,4 procenta mezikvartálně.
Na nižším výkonu německé ekonomiky se podepsala slabší spotřeba domácností. Ty byly ve svých výdajích více opatrné v důsledku zvýšené nejistoty a klesající kupní síly vlivem vysoké inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Struktura hospodářského vývoje ve čtvrtém čtvrtletí 2022 bude známa až přibližně za měsíc, lze však předpokládat, že na nižším výkonu ekonomiky se podepsala slabší spotřeba domácností. Domácnosti byly ve svých výdajích více opatrné v důsledku zvýšené nejistoty a klesající kupní síly vlivem vysoké inflace.

Na poklesu ekonomiky se však mohlo podepsat i rychlejší snižování zásob rozpracovaného zboží v souladu s odezníváním problémů v dodavatelských řetězcích. Za celý loňský rok podle předběžného odhadu německý hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 1,9 procenta. Letos očekáváme růst o 0,5 procenta.

Důvěra v evropskou ekonomiku se nadále zlepšuje. V lednu zaznamenal souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu od Evropské komise nárůst z 97,1 bodu na 99,9 bodu, což bylo více, než se čekalo. Zároveň došlo k vzestupné revizi údaje za prosinec. Z historického hlediska však důvěra v evropskou ekonomiku zůstává podprůměrná.

PSALI JSME:
Očekávání německých podnikatelů se opět zlepšila

Sentiment se zlepšil hlavně u spotřebitelů a podnikatelů v oblasti služeb, zatímco v průmyslu zůstal zhruba beze změny. Pozitivně působí uklidnění situace kolem fyzické a cenové dostupnosti energií, stejně tak i postupně zvolňující inflace. Tyto faktory by měly v letošním roce podpořit spotřebitelský apetit.

Španělská inflace za leden skončila celý procentní bod nad odhady. V meziročním harmonizovaném vyjádření růst spotřebitelských cen zrychlil z 5,5 na 5,8 bodu, zatímco finanční trh počítal se snížením na 4,8 bodu. Výrazná byla i jádrová inflace, která dosáhla nového rekordu ve výši 7,5 bodu meziročně.

Euro během pondělka mírně posílilo, když na trhy pravděpodobně působila vyšší španělská inflace. Proti americkému dolaru zpevnilo o 0,2 bodu. Zhruba ve stejném rozsahu pak proti euru oslabila česká koruna, která se obchodovala kolem 23,86 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo nás padnout nenechá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.