Německá ekonomika zatím vykazuje nebývalou odolnost

Názor
Finální odhad německého hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí přinesl mírnou vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu o desetinu na 0,4 procenta mezikvartálně a potvrdil tak dosavadní odolnost tamní ekonomiky v prostředí vysoké nejistoty a negativních výhledů.
Německá ekonomika zatím vykazuje nebývalou odolnost. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Očekávání předčila zvláště spotřeba domácností (+1 % vs. konsensus 0,3 % mezikvartálně, pozn. aut.), která odrážela silné oživení poptávky po službách. Náš výhled pro německou ekonomiku však zůstává negativní, když čekáme pád do recese na přelomu roku.

Nicméně recese by měla být jen velmi mělká s ohledem na mírné zlepšení sentimentu a pokračující odolnost poptávky domácností vlivem vysoké míry úspor a silného mzdového růstu. Listopadové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v eurozóně pozitivně překvapily, když došlo k mírnému zlepšení sentimentu nákupních manažerů.

PSALI JSME:
Důvěra v českou i německou ekonomiku mírně vzrostla

PMI napříč eurozónou nicméně zůstávají pod 50bodovou hranicí a implikují kontrakci ekonomiky, přestože ostatní národní statistiky a šetření Evropské komise nabízejí optimističtější výhled. Podobně i německý IFO index (hlavní ukazatel ekonomické aktivity v Německu, pozn. red.) zaznamenal zlepšení.

Zmírnění obav z dopadů energetické krize, které je částečně dáno příznivějšími povětrnostními podmínkami během podzimu, spolu s robustními daty z reálné ekonomiky zřejmě přispěly k mírně pozitivnějšímu sentimentu. Čekáme, že během zimy ekonomika eurozóny bude téměř stagnovat, nicméně pád do recese, byť jen velmi mělké, nelze vyloučit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokles hospodářské aktivity se v eurozóně zatím dále neprohlubuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).