Německá inflace překonala 70leté maximum

Názor
Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně důvěra v ekonomiku v těchto oblastech se stále nachází výrazně nad úrovněmi zaznamenanými během covidového propadu. Naopak spotřebitelská důvěra zaznamenává historicky nejnižší úroveň.
Po německé inflaci mohou překvapení směrem nahoru přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Německá inflace překonala 70leté maximum a zároveň i konsensus analytiků, když meziročně vystoupala na 10,9 procenta (vs. konsensus 10,2 %, pozn. aut.). K závratnému 2,2% meziměsíčnímu tempu významně přispělo zrychlení růstu cen energií a dopravy, což je z velké části dáno odezněním opatření snižující daně na pohonné hmoty a vypršením platnosti zlevněného jízdného na veřejnou dopravu.

Překvapení směrem nahoru tedy nakonec mohou přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. V reakci na to budoucí kontrakty vázané na říjnové zasedání Evropské centrální banky (ECB) významně poskočily a již téměř plně v cenách zahrnují 75bodové zvýšení úrokových sazeb. Volání po dalším tzv. „jumbo-hiku“ jsou evidentní také z posledních vyjádření některých představitelů ECB.

Euro ve čtvrtek během evropské seance stihlo korigovat ranní ztráty a skončilo poblíž otevírací úrovně 0,974 USD/EUR. Středoevropské měny s výjimkou české koruny výrazně oslabovaly až o dvě procenta v případě maďarského forintu, zatímco polský zlotý ztratil 1,1 procenta. Česká koruna po tiskové konferenci ČNB skokově posílila o více než 0,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.