Německá inflace překonala 70leté maximum

Názor
Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně důvěra v ekonomiku v těchto oblastech se stále nachází výrazně nad úrovněmi zaznamenanými během covidového propadu. Naopak spotřebitelská důvěra zaznamenává historicky nejnižší úroveň.
Po německé inflaci mohou překvapení směrem nahoru přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Německá inflace překonala 70leté maximum a zároveň i konsensus analytiků, když meziročně vystoupala na 10,9 procenta (vs. konsensus 10,2 %, pozn. aut.). K závratnému 2,2% meziměsíčnímu tempu významně přispělo zrychlení růstu cen energií a dopravy, což je z velké části dáno odezněním opatření snižující daně na pohonné hmoty a vypršením platnosti zlevněného jízdného na veřejnou dopravu.

Překvapení směrem nahoru tedy nakonec mohou přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. V reakci na to budoucí kontrakty vázané na říjnové zasedání Evropské centrální banky (ECB) významně poskočily a již téměř plně v cenách zahrnují 75bodové zvýšení úrokových sazeb. Volání po dalším tzv. „jumbo-hiku“ jsou evidentní také z posledních vyjádření některých představitelů ECB.

Euro ve čtvrtek během evropské seance stihlo korigovat ranní ztráty a skončilo poblíž otevírací úrovně 0,974 USD/EUR. Středoevropské měny s výjimkou české koruny výrazně oslabovaly až o dvě procenta v případě maďarského forintu, zatímco polský zlotý ztratil 1,1 procenta. Česká koruna po tiskové konferenci ČNB skokově posílila o více než 0,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …