Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně důvěra v ekonomiku v těchto oblastech se stále nachází výrazně nad úrovněmi zaznamenanými během covidového propadu. Naopak spotřebitelská důvěra zaznamenává historicky nejnižší úroveň.
Po německé inflaci mohou překvapení směrem nahoru přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Německá inflace překonala 70leté maximum a zároveň i konsensus analytiků, když meziročně vystoupala na 10,9 procenta (vs. konsensus 10,2 %, pozn. aut.). K závratnému 2,2% meziměsíčnímu tempu významně přispělo zrychlení růstu cen energií a dopravy, což je z velké části dáno odezněním opatření snižující daně na pohonné hmoty a vypršením platnosti zlevněného jízdného na veřejnou dopravu.

Překvapení směrem nahoru tedy nakonec mohou přinést i páteční data o inflaci v eurozóně. V reakci na to budoucí kontrakty vázané na říjnové zasedání Evropské centrální banky (ECB) významně poskočily a již téměř plně v cenách zahrnují 75bodové zvýšení úrokových sazeb. Volání po dalším tzv. „jumbo-hiku“ jsou evidentní také z posledních vyjádření některých představitelů ECB.

Euro ve čtvrtek během evropské seance stihlo korigovat ranní ztráty a skončilo poblíž otevírací úrovně 0,974 USD/EUR. Středoevropské měny s výjimkou české koruny výrazně oslabovaly až o dvě procenta v případě maďarského forintu, zatímco polský zlotý ztratil 1,1 procenta. Česká koruna po tiskové konferenci ČNB skokově posílila o více než 0,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB