Německá rýma se už asi začne přenášet i na české nosy

Názor
První (bleskový) odhad růstu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí hovoří o meziročním růstu 2,7 %. Ze strany nabídky k růstu přispěla podle kvalitativního komentáře Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvíce skupina odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování. To ladí vcelku dobře velmi slušným meziročním růstem, kterého ve 2. čtvrtletí dosáhl maloobchodní obrat (bez motosegmentu (5 %) a například počet přenocování v ubytovacích zařízeních (3,8 %).
Německo doufá v to, že letos konečně po 17 letech přestane porušovat maastrichtské kritérium pro dluh. Foto: Depositphotos.com

Český HDP mile překvapil

Ze strany poptávky ČSÚ vypíchl jako hlavní přispěvatele spotřebu českých domácností a zahraniční poptávku. To první nepřekvapuje: Viz zmínka výše o maloobchodních tržbách a pokračující napětí na trhu práce vedoucí k nadále rychlému růstu mezd a extrémně nízké nezaměstnanosti.

To druhé, tedy silná zahraniční poptávka, trochu překvapivé je (viz níže další témata), ale i tentokrát si jako vysvětlení můžeme připomenout efekt fronty (na českou „makro-zmrzlinu“): České firmy byly v minulých cca dvou letech zahlceny objednávkami, takže se na jejich produkci udělala fronta a jejich hlavním problémem se stal nedostatek zaměstnanců. Stačí si vzpomenout na nářky českých zaměstnavatelů, že je potřeba usnadnit příchod nových pracovních sil z různých konců světa.

PSALI JSME:
Pracovní trh se proměňuje. Rychleji než ekonomika

Teprve poslední, tedy červnová čísla ohledně průmyslové produkce (-2,9 %) a nových zakázek (-10 %) naznačila, že tato fronta se v řadě odvětví zřejmě už zkrátila na minimum. Přinejmenším český průmysl tak zřejmě nyní začne nepříznivá německá čísla odrážet víc než v posledních několika čtvrtletích. Z pohledu růstu celé ekonomiky by 3. čtvrtletí mělo být oproti druhému růstově zase o něco slabší.

O recesi v Česku zatím určitě nelze mluvit, nicméně české firmy i spotřebitelé by měli své ziskové, respektive příjmové vyhlídky pro další léta hodnotit opatrněji než dosud. Pro zaměstnance zřejmě pomalu končí zlaté časy supernízké nezaměstnanosti a vysokých mzdových růstů. Německá rýma se přece jen asi už začne přenášet i na české nosy.

PSALI JSME:
Ke konci roku průměrná mzda překoná 36 tisíc korun

Německo nepřekvapilo, nemile

Německá ekonomika v 2. čtvrtletí podle prvního odhadu tamního statistického úřadu vzrostla meziročně o 0,4 % (po kalendářním očištění). Oproti 1. čtvrtletí se ovšem její výkon o 0,1 % snížil.

To se sice čekalo, ale: Mezi ekonomy se ujala konvence, že pokud dojde k mezičtvrtletnímu poklesu ve dvou čtvrtletích po sobě, daná ekonomika je v recesi. Německo je tak jednou nohou v recesi. Vstup i druhou nohou (další pokles v třetím čtvrtletí) rozhodně nelze – vzhledem k posledním datům nevzhledným číslům od našich západních sousedů – vyloučit.

Německá ekonomika se podobá české v tom, že má nadále ve velmi slušné kondici domácí poptávku danou napjatým trhem práce a dobrou náladou spotřebitelů. Na rozdíl do českých firem však ty německé už delší dobu trpí slabou poptávkou ze zahraničí. Důvodem je především nejistota spojená s brexitem a zpomalování čínské ekonomiky, které probíhá dlouhodobě a v posledním roce je zesíleno obchodní válkou se Spojenými státy. (České firmy byly doposud od nepříznivého vývoje v Německu – jak zbytku světa – izolovány polštářem v podobě výše zmíněné pomyslné fronty nahromaděných objednávek.)

PSALI JSME:
Německo i Čína hlásí další špatná čísla

K fiskální expanzi na pomoc německé ekonomice neboli k ústupu od snahy o vyrovnané finance se německá politická reprezentace prozatím moc nemá. Německo doufá v to, že letos konečně po 17 letech přestane porušovat maastrichtské kritérium pro dluh. Neschopnost plnit pravidlo, které na počátku existence eurozóny prosazovali především právě Němci, byla pro ně velkou ostudou.

Odmítavý postoj k fiskální expanzi by se zřejmě i do budoucna změnil pouze v případě, že by došlo k výraznějšímu propadu německé ekonomiky, například v důsledku tvrdého brexitu kombinovaného s eskalací obchodních válek.

Ještě dodejme, že odklad části navýšení amerických dovozních cel na čínské zboží oznámený v úterý večer prezidentem Trumpem se týká především spotřebního zboží. Pro jeho výrobu v Číně nepředstavují německé dovozy významné vstupy. Případný příznivý dopad tohoto odložení na německou ekonomiku tedy bude jen velmi omezený.

PSALI JSME:
Burzy se hroutí. Čína v obchodní válce s USA vytahuje dosud nepoužité zbraně

Čínská čísla překvapila, taky nemile

Maloobchodní tržby v Číně se v červenci zvýšily meziročně o 7,6 %. Trh přitom čekal 8,6 %. Podobně také u tamní červencové průmyslové výroby meziroční skutečnost zaostala za očekáváním: 4,8 % versus 6,0 %.

Dá se očekávat, že pokud budou signály o zpomalování čínské ekonomiky dále narůstat, vyhlásí tamní úřady další podpůrné fiskální nebo měnové kroky. Čína je totiž stále ještě v zajetí kdysi vyhlášeného cíle dosáhnout v období 2010-2020 nárůstu ekonomiky na dvojnásobek; a splnění tohoto cíle bude ohroženo, pokud Země středu nedosáhne letos i příští rok růstu v průměru aspoň 6,4 %.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Británii hrozí recese, libře historický propad na úroveň dolaru

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru