Německá vláda chce podnikatelům snížit daně, ta česká naopak víc „naložit“

Pro malé a střední podnikání v ČR nastaly v posledních letech těžké časy. Nejdřív covidová opatření, pak skokový růst cen energií, v poslední době třeba ne právě citlivé zavádění povinných datových schránek.
Zatímco Němci intenzivně pracují na řešení podpory malých a středních podniků a ve hře je i snižování daní, v Česku se diskutuje o zvyšování odvodů pro živnostníky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To vše postupně vedlo k vracení živnostenských listů ve velkém a ke krachům těch, kdo podnikali ve větším měřítku a zaměstnávali další lidi. Podle údajů poradenské společnosti Dun & Bradstreet od začátku letošního roku ukončilo svou živnost více než 40,5 tisíce podnikatelů, polovina počtu co za celý loňský rok. Hlavním důvodem je především povinné zavedení datových schránek.

„Podle údajů Eurostatu dramaticky narůstá počet bankrotů v celé EU,“ informoval naši redakci Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Nejhorší situace je podle něj v segmentu ubytování a pohostinství, dopravy a skladování. „To bohužel odpovídá i situaci v České republice,“ konstatoval.

Upozornil také na slova Markuse Jergera, předsedy německého Federálního sdružení malých a středních podniků (BVMW) a zároveň viceprezidenta evropské asociace malých a středních podniků (CEA-PME). Jerger podle Jaroše zdůraznil důležitost podpory malých a středních podniků a komplexního reformního programu s cílem posílit je a nastavit směr pro úspěšnou budoucnost.

PSALI JSME:
Experti: Zvýšení odvodů živnostníků rozpočet nezachrání

Malé a střední podniky v Německu, stejně jako v dalších zemích – ČR nevyjímaje – tvoří páteř ekonomiky a nyní potřebují podporu, aby tuto těžkou dobu ustály. AMSP ČR ostatně svůj hlavní letošní projekt pojmenovala už před časem velmi přiléhavě „Rok udržení podnikání 2023“.

„Zatímco ale Němci intenzivně pracují na řešení podpory malých a středních podniků a ve hře je i snižování daní, u nás se diskutuje o zvyšování odvodů pro živnostníky,“ sdělil redakci FAEI.cz Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

„V ČR se tak zdá, že jdeme opačnou cestou – kromě zvyšování daní také obří administrativní zátěže podnikatelů, která navzdory všem předchozím slibům politiků stále představuje zhruba 270 hodin ročně. Nyní je nezbytně nutné si připustit fakta a podle nich přehodnotit postoj k hospodářským strategiím,“ dodal Dobrovolný.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Byrokracie na vzestupu. Až sedm týdnů v roce představuje „práce“ pro stát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.