Německé investory a analytiky znepokojuje situace v tamním průmyslu (průmyslová produkce v květnu propadla o výrazná 2,5 % meziměsíčně, tovární objednávky o 1,6 %, pozn. aut.), politická nejistota spojená s výsledky voleb ve Francii i obavy, že by snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) mohlo být nakonec pomalejší.
Naproti tomu americké maloobchodní tržby překvapily výrazně pozitivně. Ty meziměsíčně stagnovaly, když trh čekal jejich propad o 0,3 procenta meziměsíčně, tržby v kontrolní skupině, která je podstatná z hlediska výpočtu hrubého domácího produktu (HDP), rostly o vysokých 0,9 procenta.
Tržní reakce nicméně nebyla nikterak výrazná. Euro oslabilo z úrovní 1,09 USD/EUR na 1,089 USD/EUR. Zásadnější změna nebyla patrná ani v očekávání dalších kroků americké centrální banky. Trhy do konce roku stále zaceňují necelé trojí snížení úrokových sazeb.
Z regionu nejvíce ztrácel polský zlotý (0,6 % na 4,28 PLN/EUR). Znepokojily ho zřejmě výroky tamního ministra financí, který prohlásil, že domácí měna je příliš silná, což poškozuje exportéry. Česká koruna zpevnila ve srovnání s pondělním obchodováním o 0,1 procenta na 25,34 CZK/EUR, maďarský forint byl naopak o 0,2 procenta slabší a v odpoledních hodinách se jeho kurz pohyboval na 392,3 HUF/EUR.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)