Německé průmyslové ceny raketově vystřelily

Událostí dne bylo bezesporu hned ranní zveřejnění cen průmyslových výrobců v Německu za prosinec. Jejich dramatický nárůst nejenže výrazně překonal tržní očekávání, ale zdražování bylo nejvyšší v historii časové řady, která se počítá zhruba od poloviny roku 1948. Důvodem je především nevídané zdražení energií (+69 % meziročně) – zejména elektrické energie a plynu (dohromady +80,3 %).
Prosincové zdražování v Německu bylo nejvyšší v historii časové řady, která se počítá zhruba od poloviny roku 1948. Důvodem je především nevídané zdražení energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Do toho příliš nenadchla francouzská podnikatelská důvěra na počátku letošního roku a mírným zklamáním byl i vyšší týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA či meziměsíční výrazný propad v prodejích stávajících nemovitostí.

Jediným povzbudivým číslem dneška tak byl lednový Fed index průmyslové aktivity. Na globálních trzích ale panoval spíše klid. Evropské akciové indexy nepatrně rostly, dolar vůči euru pouze minimálně posiloval.

Dění na středoevropských devizových trzích bylo mnohem zajímavější. Pro českou centrální banku je dramatický růst německých produkčních cen výrazným proinflačním faktorem indikujícím nutnost utaženějších měnových podmínek.

Koruna tak dnes vůči euru testovala 24,20 CZK/EUR a opětovně tak posunula svou nejsilnější úroveň od roku 2008. Dařilo se ale i maďarskému forintu, který si upevňuje letošní regionální prvenství. Nejméně úspěšnou měnou byl ve čtvrtek polský zlotý.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena plynu v EU roste opět nad 100 eur za megawatthodinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB