Německo nás padnout nenechá

Názor
Naše stále platná makroekonomická prognóza z konce října počítá s tuzemskou mělkou recesí, do které české hospodářství vstoupilo ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika jako celek v reálném vyjádření mezičtvrtletně klesla o 0,2 procenta.
Naši malou a exportně orientovanou ekonomiku podrží naši zahraniční obchodní partneři z eurozóny, hlavně pak z Německa. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A dosavadní vývoj nám dává za pravdu. Žádná katastrofa se nekoná a již s jarními měsíci se podle nás můžeme těšit na sice pomalé, přesto neoddiskutovatelné oživování české ekonomiky.

Naši malou a exportně orientovanou ekonomiku, dá se říci, opět podrží naši zahraniční obchodní partneři z eurozóny, hlavně pak z Německa. Finanční trhy jsou již od loňského závěrečného čtvrtletí pozitivně překvapovány a lednová data téměř kralují.

PSALI JSME:
Ekonomiku ohřeje až jaro

Nečekali jsme, že eurozóna jako celek spadne do recese, ale u Německa, jako významné průmyslové země, jsme to čekali. Poslední statistiky však silně naznačují, že ani Německo nakonec do recese nespadne.

Předběžná data za závěrečný kvartál loňského roku ukázala pouze na mezičtvrtletní stagnaci a předstihové indikátory indikují další zlepšení situace s rokem 2023. Aktuální ZEW index očekávání investorů a analytiků je v Německu dokonce nejvýše za poslední téměř rok.

PSALI JSME:
Výhled investorů se podle ZEW indexu výrazně zlepšuje

Zatímco aktuální konsensu dle agentury Bloomberg zatím stále předpokládá, že německá ekonomika letos zaznamená hospodářský pokles o 0,5 procenta, podle nás to bude růst o 0,5 procenta.

Ostatní tržní odhady podle nás začnou postupně revidovat vyhlídky k lepšímu ve světle solidní průmyslové aktivity díky plným objednávkovým knihám z minulosti a zlepšování situace v globálních dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME:
Růst v Číně má globální dopady

K tomu se přidává rozvolnění pandemických opatření v Číně a v tomto týdnu zveřejněná nečekaně silná data právě z Číny jako významné exportní destinace pro Německo. Nezapomínejme pak ani na dopad mírné zimy, téměř plné plynové zásobníky a klesající ceny plynu a dalších energetických komodit na trzích.

To je pro každou průmyslovou zemi dobrá zpráva. A vzhledem k úzké propojenosti českého a německého průmyslu mohou i českým producentům postupně začít mizet vrásky na čele a podnikatelský sentiment se může v dalších měsících zlepšovat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko letos čeká recese, i když jen mělká. Platíme účty za pandemii

Zavřít reklamu ×
  1. Díky,pěkný vtip. Dobře jsem se zasmál. Němci zrovna nás nemají v oblibě a spíš nám dělají problémy než nějak pomoci……

  2. Já tam četl, že protektorát nás padnout nenechá. Ale mohl by, kdyby chtěl. Tato závislost na komukoliv, není v pořádku. Tak jak se často uvádí, závislost na ruském plynu a ropě. Každá závislost je špatně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?