Německo si na boj koronavirem astronomicky půjčuje

Názor
S mírnou nadsázkou lze říci, že Německo si pro boj s koronavirem půjčuje jedno celé Česko. Německá vláda dnes schválila dodatečný rozpočet k financování opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí, v jehož rámci si hodlá půjčit dalších 62,5 miliardy eur.
Německo si na boj koronavirem astronomicky půjčuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celková hodnota nových půjček by tak měla v letošním roce dosáhnout rekordních 218,5 miliardy eur. To je v přepočtu 5,8 bilionu korun, což je více, než kolik činil loňský hrubý domácí produkt České republiky – zhruba 5,7 bilionů. Německo si tak na boj s koronavirem letos půjčí více než „jednu celou českou ekonomiku“.

Německá vláda na mimořádné schůzi minulý týden schválila dočasné snížení daně z přidané hodnoty, od července do konce letošního roku klesne DPH z nynějších 19 na 16 procent. Snížená sazba pak klesne ze sedmi na pět procent. Jen toto opatření vyjde německou veřejnou kasu na zhruba 20 miliard eur. Snížením DPH chce vláda přimět Němce k utrácení a opět roztočit kola ekonomiky, která se zadrhla kvůli koronaviru.

PSALI JSME:
Pokles evropské ekonomiky byl o něco mírnější

Německý balík opatření pro boj s ekonomickými dopady koronaviru, na který si nyní Berlín astronomicky půjčuje, je nejobjemnější v rámci ekonomicky vyspělých zemí. Po přepočtu na HDP předčí i fiskální balík, jímž se Trumpova administrativa snaží podpořit americkou ekonomiku.

Snížení sazby DPH, které je součástí německého balíku, umožní tamním firmám udržet si v náročném období více peněz na účtu, přičemž spotřebitelé dostanou impuls ke spotřebě. Lze totiž předpokládat, že z redukce sazby bude zčásti těžit německá podniková sféra a zčásti tamní spotřebitelé, neboť podniky a firmy budou moci snáze snížit své konečné ceny. Redukce německé DPH přispěje také k zotavení české ekonomiky, která je silně závislá na poptávce německých podniků i spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obří německý balík fiskálních opatření je pro Česko „štěstím v neštěstí“

×
  1. Něco mi to nesedí…mělo mělo přece přebytkový rozpočet ne?JO aha, oni ho prožrali ještě dříve než kolik jsem tomu prožrání dával já.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru