Německo zřejmě nedostihneme. Zase před námi výrazně zvýšilo náskok

Názor
České firmy to v mezinárodní konkurenci nemají lehké. Přesto se dovedou prosadit. I když to zní banálně, zásluhu na tom mají „zlaté ruce“, ale také neotřelé nápady a odvaha. To všechno ale není k ničemu, když se naši podnikatelé pohybují na trhu, který by měl být volný, ve skutečnosti je ale pokřivený až hrůza.
Začátkem 90. let všichni Češi dumali, za jak dlouho doženeme Německo. V revolučních časech se například na náměstích skandoval slogan „za Komárka bude koruna jak marka“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuálně především tím, jaká opatření podnikají národní vlády proti energetické krizi, jakou podporu pro podniky ve svých zemích vymyslely, ale hlavně jakou opravdu uskutečňují.

Začátkem 90. let všichni Češi dumali, za jak dlouho doženeme Německo. V revolučních časech se například na náměstích skandoval slogan „za Komárka bude koruna jak marka“, který měl pomoci předlistopadovému ekonomu a prognostikovi Valtru Komárkovi do premiérského křesla.

Že se nakonec stal jen na chvíli ministrem a za premiéry jsme místo něj měli Mariána Čalfu, Václava Klause nebo Miloše Zemana, není až tak podstatné. Spíš jde o to, jakou metu pro nás sousední země vždycky představovala.

PSALI JSME:
Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

Teď se nám opět vzdaluje. Zase nás o kus předběhla. Na protikrizový balíček, který byl představen tento týden v Německu, žádná z ohlášených forem české podpory prostě nemá.

Expertní komise navrhla vládě kancléře Olafa Scholze regulovat vysoké ceny plynu ve dvou krocích, letos pomocí jednorázového příspěvku na zálohy a od nadcházejícího roku do jara 2024 stanovením maximálních cen na část spotřeby.

Průmyslové podniky by mohly podle komise platit sedm centů (1,7 Kč) za kilowatthodinu až do výše 70 procent předchozí průměrné roční spotřeby, domácnosti a malé a střední firmy pak 12 centů (2,9 Kč) do 80 procent průměru. Komise uvedla, že celkové náklady pro stát by včetně regulace cen dálkového tepla vyšly asi na 96 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

PSALI JSME:
Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Ano, to je ještě o dost víc, než celý roční státní rozpočet ČR. Česká vláda ovšem počítá jen s výdaji ve výši něco přes 100 miliard korun, tedy méně než jednou dvacetinou této sumy. Nás je něco přes deset milionů, Němců něco přes 80. Ty počty nesedí.

Důsledkem nedostatečné nebo zcela chybějící podpory českých firem může být naprostá nekonkurenceschopnost způsobená nikoliv podnikateli, ale vládou. Následovat by mohlo propouštění pracovníků a další snížení kupní síly lidí. O výsledné míře pnutí ve společnosti netřeba hovořit.

Dalším dopadem pak může být přechod nemalé části podnikatelů do šedé zóny (v některých segmentech až 80 %, pozn. aut.) – pouze hotovostní platby, švarc systém, „kreativní“ účetnictví, rozklad platební morálky, apod. Kromě ekonomického dopadu tak hrozí i velký morální dopad do ekonomické společnosti. Etika v podnikání vezme za své i u těch, kteří byli dosud zodpovědní.

A kdo pak naplní náš státní rozpočet?

Autor je předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Když dva dělají totéž: Vládní nepomoc podnikatelům vs. automatické odpovědní zprávy ČSSZ

Zavřít reklamu ×
  1. Zæpadní Evropu nikdy nedoženeme v životní úrovni,i kdyby nám jeli naproti .
    Jediné,v čem jsme je dohnali a předehnali jsou ceny potravin ,zboží a služeb,při tragické kvalitě všeho u nás .

    • Španělsko a Itálii už jsme dohnali.
      Francie se také dá, ale pak už je to omezení mentality, Anglosasy dohnat nelze nikdy.

  2. V tak pokřiveném, subvencovaném, megazkorumpovaném EU systému nemáme, jakožto novodobý protektorát, žádnou velkou naději.

  3. Rozdíl v životní úrovni je dán především rozdílnou kvalitou obyvatelstva (inteligence, vzdělanost, pracovitost). Šanci dohnat Němce máme teprve za několik dekád, až počet muslimského obyvatelstva arabského a turkickéhu původu v N2mecku přesáhne 50%.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.