Německý a americký HDP revidován směrem vzhůru

Názor
Odhad vývoje německé ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí byl revidován směrem k mírně lepšímu. Německý hrubý domácí produkt (HDP) mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco předchozí údaj hovořil o jeho stagnaci. Oproti růstu o 0,8 procenta v prvním čtvrtletí však jde o výrazné zpomalení.
Slabá exportní výkonnost německé ekonomiky v druhém letošním čtvrtletí souvisela s utlumeným vývojem tamního průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivně se ve druhém čtvrtletí projevil hlavně pokračující růst spotřeby, a to jak té soukromé, tak i vládní. V obou případech byl růst vyšší, než se čekalo. Spotřebu domácností podpořilo úplné zrušení protiepidemických restrikcí. Za odhady naopak zaostal vývoj fixních investic, které mezičtvrtletně poklesly.

Na vině byly pravděpodobně zvýšená nejistota a rychlý růst cen investičního zboží spolu s drahými energiemi. Záporný byl také příspěvek čistého exportu, když dynamika dovozu byla výrazně vyšší, než v případě vývozu. Slabá exportní výkonnost německé ekonomiky souvisela s utlumeným vývojem tamního průmyslu.

Německý Ifo index podnikatelské důvěry opět klesl, ve srovnání s odhady však o poznání méně. Jeho srpnová hodnota činila 88,5 bodu, po předchozích 88,7 bodu. Konsensus analytiků nicméně předpovídal pokles na 86,8 bodu.

Lépe dopadlo jak hodnocení současné situace, tak i očekávání pro následujícího půl roku. Obě tyto složky i tak zaznamenaly nepatrný pokles. Ač byl srpnový vývoj oproti očekávání lepší, Ifo index i nadále zůstává nejnižší za poslední zhruba dva roky a spolu s dalšími předstihovými indikátory indikuje pokračující útlum německé ekonomiky.

PSALI JSME:
Řeka Rýn kriticky vysychá. Němci se bojí, že nebude plyn a v panice vykupují elektrická topidla

Je pravděpodobné, že její výkon ve třetím čtvrtletí mírně mezičtvrtletně klesne. Ifo institut očekává pokles o 0,5 procenta, jehož hlavním důvodem by měla být nižší spotřeba domácností negativně ovlivněná vysokou inflací.

Směrem k mírně lepšímu byl rovněž revidován vývoj americké ekonomiky. Její HDP nakonec klesl mezičtvrtletním anualizovaným tempem o 0,6 procenta, zatímco předchozí odhad ukazoval na pokles o 0,9 procenta. Za revizí stojí lepší vývoj soukromé spotřeby, která byla mezičtvrtletně vyšší o 1,5 procenta (revize z 1,0 %, pozn. aut.).

Druhý po sobě jdoucí pokles HDP ukazuje na to, že americká ekonomika se v první půli roku nacházela v technické recesi. Je však nutno dodat, že velká část tohoto poklesu jde na vrub volatilních zásob.

Na recesi tamní ekonomiky zatím neukazují již zmíněné výdaje domácností, silný trh práce, pokračující investiční aktivita a ani podle odhadů dobré výsledky hospodaření amerických firem. Pro třetí čtvrtletí analytici očekávají obnovení mezičtvrtletního růstu ekonomiky USA, riziko hospodářského poklesu je však s ochabující globální poptávkou stále přítomné.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Objednávky v USA v červenci stagnovaly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB