Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Poradna
Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.
Někteří lidé loni svou nemovitost prodali, a tak je letos čeká první daňové přiznání. Ilustrační foto: FAEI.cz

Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým poradcem dokonce až do 3. července.

Pronajímání nemovitosti je i v současné době finančně zajímavé, ale také tento příjem je třeba danit, a to v rámci daňového přiznání fyzických osob. Čisté příjmy z pronájmu zahrnují pouze nájemné bez záloh na vodu a energie, proto se vyplatí mít ve smlouvě tyto částky zřetelně vymezeny.

Pro výpočet příjmů, které budete danit, je důležité nezapomenout na výdaje, které si od této částky můžete odečíst. Sami si zvolíte, jestli využijete formu odečtu skutečných výdajů, nebo výdajový 30% paušál.

PSALI JSME:
Tohle mám vážně také danit?

Do odpočtu skutečných výdajů můžete zahrnout náklady na údržbu bytu (což ovšem vyžaduje schraňování všech účtenek, pozn. aut.), úroky z hypotéky, paušál na auto nebo odpis nemovitosti, který lze odepisovat standardně 30 let.

Pokud odpis nemovitosti uplatníte, bude se v případě budoucího prodeje za výdaj považovat daňová zůstatková cena, což v praxi znamená pořizovací cenu sníženou o uplatněné odpisy. Jestliže skutečné výdaje spojené s pronájmem bytu nemáte, bude u vás za bernou minci považován výdajový paušál ve výši 30 procent z příjmů, a to až do částky 600 000 korun.

Prodej nemovitosti – kdy je třeba zaplatit daň?

V mnoha případech se ani při prodeji nemovitosti daň neplatí. Například pokud prodáváte dům či byt, kde jste bydleli alespoň dva roky před prodejem. Druhým příkladem je situace, kdy si za utržené peníze pořizujete nové bydlení, a to buď v roce před prodejem, nebo do konce roku, který následuje po obdržení příjmu.

PSALI JSME:
Vyplňujete si daňové přiznání sami?

Třetí situace pro osvobození od daně nastává, pokud mezi nabytím a prodejem nemovitosti neuplynulo více než deset let, případně pět let, pokud jste ji zakoupili do konce roku 2020. Jestliže prodáváte nemovitost, kterou jste získali po 1. lednu 2021, a finance z ní využijete na své bydlení, rovněž daň platit nemusíte.

Úroky z úvěru na bydlení

Na dani můžete ušetřit i v případě, že máte hypotéku na nemovitost, ve které bydlíte, případně v ní bydlí někdo z vaší užší rodiny. Úroky z hypotéky na bydlení nebo na rekonstrukci se zahrnují do nezdanitelné části základu daně, takže lze na dani znatelně ušetřit.

Pokud k pořízení nemovitosti na hypotéku došlo před 1. lednem 2021, horní hranice pro odpočet je 300 000 korun, a tudíž je možné na dani ušetřit až 45 000 Kč. Po tomto datu jde nejvýše o 150 000 korun za rok a slevu 22 500 Kč.

Autorka je zakladatelka a šéfka účetní firmy UOL Účetnictví
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové odpočty z hypoték? U vyšších úvěrů zpozorněte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB