Není dost cihel, betonu a dalších stavebních materiálů. A zdražují

Už třetím rokem trpí stavbaři citelným nedostatkem stavebních materiálů. Hlavně u větších objemů se musí objednávat čtyři i šest měsíců předem. Pár palet tvárnic v hobby řetězci pořídíte, ale na stavbu haly či bytového komplexu to není.
Menší a střední stavební firmy potvrzují, že po ruce není například dost izolací, ani cihel. Foto: Pixabay

Třicet let od převratu to ale není nedostatek daný socialistickým plánováním, ale jde vlastně o potíže z nadbytku. Nejen u nás, ale všude kolem se díky stále ještě trvajícímu ekonomické růstu staví jako o život a kapacity producentů na to nestačí.

Výrobci materiálů mají ale také své logické limity: Nedostatek lidí, a hlavně si moc dobře pamatují, jaké to bylo před deseti lety v době krize, kdy se dobře neprodávalo, takže se jim nechce horečně budovat další kapacity. Teď mají žně: Žádné dlouhé skladové zásoby, vytížené linky a čeho je málo, tomu roste cena. Však také ceny stavebních prací jsou meziročně vyšší o více než pět procent a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o více než čtyři procenta.

„Už dvakrát v letošním roce vyletěla nahoru cena cementu dodávaného ze zahraničí. Dodací lhůty se mnohonásobně prodlužují. Nejvíce se s nedostatkem potýkají v severních Čechách a na Moravě. Na vině je stavební boom v Německu a Polsku,“ říká Zdeněk Brussmann, vedoucí prodejny stavebnin firmy Vlastimil Zelený ‒ START v Brtnici.

PSALI JSME:
Dříve se stály fronty na banány, teď na cihly

Naposledy vyrostla cena o padesát korun na tunu cementu začátkem června, od začátku roku jde o druhé zvýšení, celkově o 150 korun. Takové navýšení představuje osmiprocentní růst. Dodací lhůty se protáhly z obvyklých dvou dní na dnešních pětadvacet. Dodávky některých druhů cementu zahraniční výrobci do konce roku zcela odvolali. „Někteří výrobci pozastavili dodávky do zahraničí, protože kapacitně nestíhají uspokojit vlastní trh,“ dodal Brussmann.

Menší a střední stavební firmy potvrzují, že po ruce není například dost izolací, ani cihel. Musí dělat objednávky čtvrt roku dopředu a ani pak nemají jistotu, že materiál dostanou. Většinou mají přednost obří stavební firmy.

Podle červnových údajů Českého statistického úřadu ale stavebnictví v dubnu zpomalilo svůj růst na 8,9 % oproti březnovému dvanáctiprocentnímu tempu, takže by to mohl být náznak toho, že se obří poptávka po materiálech přibrzdí.

PSALI JSME:
Stavebních materiálů bude letos ještě nedostatek, říká Tomáš Rosák ze Saint-Gobain

  1. Asi žiji někde jinde . Tady se moc nestaví . Není prostě nabídka stavebních parcel (asi nemají radnice zájem) . Jen hezky stoupají ceny nemovitostí 🙂 . Když není nabídka tak ceny rostou .

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Americký průmysl: Tak jak to tedy je?

Pondělí přineslo trochu znepokojující srážku dvou indikátorů, které oba tvrdí, že zachycují situaci v americkém zpracovatelském průmyslu. Index PMI z dílny firmy Markit vyšel v listopadu na 52,6 bodu. Naproti tomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru