bool(false)

Nepojištěných domácností a nemovitostí je v ČR více než v západní Evropě

Zatímco pro obyvatele většiny západoevropských zemí jsou pojištění domácnosti a nemovitosti samozřejmostí, Češi se snad až příliš často spoléhají na to, že se jim problémy vyhnou. Alespoň tak to vyplývá z dlouhodobých průzkumů, jejichž výsledky pravidelně zveřejňuje Česká asociace pojišťoven. V současné době je v České republice pojištěna zhruba polovina domácností a pouhé dvě třetiny rodinných domů.

Češi jsou známí svou šetřivostí, ale v souvislosti s pojištěním majetku jde spíše o nezodpovědnost. Ceny pojistného nejsou nijak závratné, což potvrzuje online kalkulátor pojištění Bezpečný domov od pojišťovny ERGO.

Česká asociace pojišťoven uvedla, že v některých lokalitách je počet nepojištěných nemovitostí ještě větší. Výjimkou nejsou oblasti, kde pojištění nemovitosti ignoruje polovina domácností. Alarmující jsou také velmi staré smlouvy – průměrné stáří atakuje hranici devíti let.

Význam pojištění nemovitosti by přitom neměl podcenit nikdo, kdo je na stavbě existenčně závislý. Případů, kdy rodiny přišly o střechu nad hlavou, ale kvůli absenci pojištění nedostaly ani korunu, je víc než dost.

Za poplatek ve výši několika tisíc korun ročně lze získat jistotu náhrady ve výši statisíců až milionů korun.

Dle statistik mají Češi největší strach z požáru. Třetina lidí si je vědoma, že nemá adekvátně nastavenou smlouvu pro případ totální škody. Zástupci pojišťoven jednotně tvrdí, že v souvislosti s neaktualizovanými pojistnými smlouvami vyjde u pětiny likvidovaných pojistných událostí najevo, že nemovitost nebyla pojištěna na odpovídající částku. Přitom stačí, aby se pojištění domácnosti/nemovitosti pravidelně aktualizovalo.

K častým chybám, kterých se Češi při výběru pojištění dopouští, patří přílišný důraz na cenu. Klíčové jsou přitom přehledné podmínky a odpovídající limity plnění.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

UNIQA slaví čtvrtstoletí svého působení na českém pojistném trhu

V těchto dnech uplynulo právě 25 let od založení Česko-rakouské pojišťovny „na zelené louce“. Za jejím zrodem stál zejména zájem největší rakouské pojišťovny Bundesländer proniknout co nejdříve na trhy východní Evropy po změnách, které přinesl rok 1989. Bundesländer byl hlavní složkou pozdějšího evropského …

Flexibilní parní turbíny podporují provoz obnovitelných zdrojů

Podíl přímé výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů – zejména fotovoltaických a větrných elektráren – v posledním desetiletí stoupl a navýšilo se i energetické využití biomasy. To klade nové nároky i na provoz klasických tepelných a vodních elektráren, ke slovu se tak dostávají technologické inovace.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru