Nepojištěných domácností a nemovitostí je v ČR více než v západní Evropě

Zatímco pro obyvatele většiny západoevropských zemí jsou pojištění domácnosti a nemovitosti samozřejmostí, Češi se snad až příliš často spoléhají na to, že se jim problémy vyhnou. Alespoň tak to vyplývá z dlouhodobých průzkumů, jejichž výsledky pravidelně zveřejňuje Česká asociace pojišťoven. V současné době je v České republice pojištěna zhruba polovina domácností a pouhé dvě třetiny rodinných domů.

Češi jsou známí svou šetřivostí, ale v souvislosti s pojištěním majetku jde spíše o nezodpovědnost. Ceny pojistného nejsou nijak závratné, což potvrzuje online kalkulátor pojištění Bezpečný domov od pojišťovny ERGO.

Česká asociace pojišťoven uvedla, že v některých lokalitách je počet nepojištěných nemovitostí ještě větší. Výjimkou nejsou oblasti, kde pojištění nemovitosti ignoruje polovina domácností. Alarmující jsou také velmi staré smlouvy – průměrné stáří atakuje hranici devíti let.

Význam pojištění nemovitosti by přitom neměl podcenit nikdo, kdo je na stavbě existenčně závislý. Případů, kdy rodiny přišly o střechu nad hlavou, ale kvůli absenci pojištění nedostaly ani korunu, je víc než dost.

Za poplatek ve výši několika tisíc korun ročně lze získat jistotu náhrady ve výši statisíců až milionů korun.

Dle statistik mají Češi největší strach z požáru. Třetina lidí si je vědoma, že nemá adekvátně nastavenou smlouvu pro případ totální škody. Zástupci pojišťoven jednotně tvrdí, že v souvislosti s neaktualizovanými pojistnými smlouvami vyjde u pětiny likvidovaných pojistných událostí najevo, že nemovitost nebyla pojištěna na odpovídající částku. Přitom stačí, aby se pojištění domácnosti/nemovitosti pravidelně aktualizovalo.

K častým chybám, kterých se Češi při výběru pojištění dopouští, patří přílišný důraz na cenu. Klíčové jsou přitom přehledné podmínky a odpovídající limity plnění.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru